Definicja hasła: pasowanie na myśliwego
- pasowanie na myśliwego
stary obyczaj przyjmowania adepta do grona myśliwych. Nakazuje on dokonać tego ceremonialnie po ustrzeleniu przez adepta pierwszej sztuki grubej zwierzyny. Najstarszy wiekiem i doświadczeniem myśliwy lub łowczy kreślił kordelasem, umoczonym w farbie ubitego zwierza, znak krzyża na czole myśliwego, który klęczał na jednym kolanie. Po tym trzykrotnie uderzał go płazem kordelasa po ramieniu i ogłaszał: Pasuję cię na rycerza św. Huberta, bądź prawym, mężnym i uczciwym myśliwym.
Pasowanie na myśliwego to dawny obyczaj, który miał miejsce w średniowieczu, a polegał na ceremonialnym przyjęciu adepta do grona myśliwych. Rytuał ten wymagał od adeptów ustrzelenia pierwszej sztuki grubej zwierzyny, co było warunkiem przystąpienia do ceremonii. Podczas pasowania najstarszy wiekiem i doświadczeniem myśliwy lub łowczy kreślił kordelasem znak krzyża na czoło nowego myśliwego, umoczonego w farbie ubitego zwierza. Następnie wykonywał trzy uderzenia płazem kordelasa po ramieniu nowego członka i ogłaszał: „Pasuję cię na rycerza św. Huberta, bądź prawym, mężnym i uczciwym myśliwym”. Po ceremonii adepta uznawano za pełnoprawnego członka grona myśliwych, co dawało mu prawo do polowań i udziału w innych obrzędach łowieckich.
Obecnie pasowanie na myśliwego jest traktowane jako tradycyjny rytuał przyjmowania nowych członków do środowiska łowieckiego. Mimo że nie ma on już takiej formalnej wagi jak dawniej, nadal jest realizowany w niektórych kręgach łowieckich jako sposób uhonorowania osoby, która pokazała swoje umiejętności łowieckie. Zasadniczo, pasowanie na myśliwego ma również funkcję integrującą w obrębie grupy myśliwych oraz odzwierciedla szacunek dla tradycji łowieckiej i wartości z nią związanych. Choć obecnie coraz rzadziej spotykany, rytuał ten nadal pozostaje elementem dziedzictwa kulturowego związanego z polowaniami i jest przypominany podczas różnego rodzaju uroczystości związanych ze środowiskiem łowieckim.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pasowanie na myśliwego w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę P
- przystrzelanie broni
wyregulowanie przyrządów celowniczych w ten sposób, aby broń biła celnie.
- przodownica
łania, locha, owca prowadząca stado (chmarę, watahę) i czuwająca nad ich bezpieczeństwem.
- paradoks
gwintowanie końca lufy w broni śrutowej. W przypadku strzelania, kulą paradoks miał nadać jej ruch obrotowy.
- padlina
ciało nieżywego zwierzęcia, które padło w sposób naturalny.
- pocisk ekspansywny
pocisk myśliwski rozrywający się przy trafieniu w cel.
- para, para, parka
samiec i samica tego samego gatunku.
- piórko malarskie
zob. ostrolotka.
- psiarczyk
dawniej chłopiec przy psach, pomocnik kotłowego.
- pogonić
o psie myśliwskim: popędzić za ruszonym zającem.