Definicja hasła: pasowanie na myśliwego
- pasowanie na myśliwego
stary obyczaj przyjmowania adepta do grona myśliwych. Nakazuje on dokonać tego ceremonialnie po ustrzeleniu przez adepta pierwszej sztuki grubej zwierzyny. Najstarszy wiekiem i doświadczeniem myśliwy lub łowczy kreślił kordelasem, umoczonym w farbie ubitego zwierza, znak krzyża na czole myśliwego, który klęczał na jednym kolanie. Po tym trzykrotnie uderzał go płazem kordelasa po ramieniu i ogłaszał: Pasuję cię na rycerza św. Huberta, bądź prawym, mężnym i uczciwym myśliwym.
Pasowanie na myśliwego jest obyczajem, który ma swoje korzenie w średniowieczu. Wtedy to zwyczaj ten był uważany za ważny rytuał przyjmowania adepta do grona myśliwych. Aby móc przystąpić do tego rytuału, adept musiał ustrzelić pierwszą sztukę grubej zwierzyny.
Ceremonia pasowania na myśliwego składa się z kilku elementów. Najstarszy wiekiem i doświadczeniem myśliwy lub łowczy kreśli kordelasem, umoczonym w farbie ubitego zwierza, znak krzyża na czole myśliwego, który klęczy na jednym kolanie. Następnie trzykrotnie uderza go płazem kordelasa po ramieniu i ogłasza: „Pasuję cię na rycerza św. Huberta, bądź prawym, mężnym i uczciwym myśliwym”.
Po ceremonii pasowania na myśliwego adept staje się pełnoprawnym członkiem grona myśliwych i ma prawo do polowań oraz udziału w innych obrzędach łowieckich. Pasowanie na myśliwego jest więc ważnym rytuałem przyjmowania adepta do grona myśliwych i ma swoje korzenie w dawnych tradycjach łowieckich.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pasowanie na myśliwego w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę P
- pasynek
odnoga na łopacie łosia.
- pędzelek
kępka długich włosów na końcu ucha rysia.
- prowadzenie
1) o jeleniu, danielu, dziku: przewodzenie stadu;
2) o samicy: opieka nad potomstwem,
3) o myśliwym: przesuwanie wylotu lufy za poruszającym się celem.
- polowanie zbiorowe
polowanie, w którym uczestniczy przynajmniej dwóch myśliwych, współpracujących ze sobą.
- ptaki, ptaki (Aves)
gromada kręgowców, których przednia para kończyn przekształcona jest w skrzydła, a szczęka oraz żuchwa są wydłużone i wraz z pokrywą rogową tworzą dziób.
- patrochy
niejadalne wnętrzności zwierzyny.
- podeszwa
spód stopy niedźwiedzia.
- parkoty
okres godowy u zajęcy (pierwsze parkoty przypadają na styczeń i luty).
- podskakiwać
podchodzić tokującego głuszca. Polega to na szybkim podbiegnięciu w kierunku ptaka w trakcie głuchej pieśni - kiedy głuszec nie słyszy (zob. (...)
- piórko malarskie
zob. ostrolotka.