Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pasowanie na myśliwego

pasowanie na myśliwego

stary obyczaj przyjmowania adepta do grona myśliwych. Nakazuje on dokonać tego ceremonialnie po ustrzeleniu przez adepta pierwszej sztuki grubej zwierzyny. Najstarszy wiekiem i doświadczeniem myśliwy lub łowczy kreślił kordelasem, umoczonym w farbie ubitego zwierza, znak krzyża na czole myśliwego, który klęczał na jednym kolanie. Po tym trzykrotnie uderzał go płazem kordelasa po ramieniu i ogłaszał: Pasuję cię na rycerza św. Huberta, bądź prawym, mężnym i uczciwym myśliwym.

Pasowanie na myśliwego to dawny obyczaj, który miał miejsce w średniowieczu, a polegał na ceremonialnym przyjęciu adepta do grona myśliwych. Rytuał ten wymagał od adeptów ustrzelenia pierwszej sztuki grubej zwierzyny, co było warunkiem przystąpienia do ceremonii. Podczas pasowania najstarszy wiekiem i doświadczeniem myśliwy lub łowczy kreślił kordelasem znak krzyża na czoło nowego myśliwego, umoczonego w farbie ubitego zwierza. Następnie wykonywał trzy uderzenia płazem kordelasa po ramieniu nowego członka i ogłaszał: „Pasuję cię na rycerza św. Huberta, bądź prawym, mężnym i uczciwym myśliwym”. Po ceremonii adepta uznawano za pełnoprawnego członka grona myśliwych, co dawało mu prawo do polowań i udziału w innych obrzędach łowieckich.

Obecnie pasowanie na myśliwego jest traktowane jako tradycyjny rytuał przyjmowania nowych członków do środowiska łowieckiego. Mimo że nie ma on już takiej formalnej wagi jak dawniej, nadal jest realizowany w niektórych kręgach łowieckich jako sposób uhonorowania osoby, która pokazała swoje umiejętności łowieckie. Zasadniczo, pasowanie na myśliwego ma również funkcję integrującą w obrębie grupy myśliwych oraz odzwierciedla szacunek dla tradycji łowieckiej i wartości z nią związanych. Choć obecnie coraz rzadziej spotykany, rytuał ten nadal pozostaje elementem dziedzictwa kulturowego związanego z polowaniami i jest przypominany podczas różnego rodzaju uroczystości związanych ze środowiskiem łowieckim.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pasowanie na myśliwego w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

prowadzenie

1) o jeleniu, danielu, dziku: przewodzenie stadu;
2) o samicy: opieka nad potomstwem,
3) o myśliwym: przesuwanie wylotu lufy za poruszającym się celem.

poskromić

w sokolnictwie: zmusić ptaka łowczego do poddania się woli myśliwego.

poprawka

drugi strzał do tego samego celu (po pierwszym nieskutecznym).

piastun

młody niedźwiedź będący pod opieką matki.

parch lisów

choroba grzybicza skóry lisów.

puszcza

wielki kompleks leśny pokryty pierwotnymi lasami.

parkot

woń jelenia byka podczas rykowiska.

pogonić

o psie myśliwskim: popędzić za ruszonym zającem.

ptak łowczy, ptak łowczy, ptak myśliwski

ptak drapieżny używany do polowań. W Polsce używano sokołów i jastrzębi. Współcześni sokolnicy polują na ogół z jastrzębiami.

paszkot, drozd paszkot, paszkot, drozd paszkot (Turdus visdvorut L.)

największy gatunek z rodziny drozdów. Upierzenie strony grzbietowej szarobrunatne, brzusznej rdzawo-żółtawo-białe, upstrzone czarnymi plamkami. Długość ciała 26 cm, rozpiętość (...)