Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pasowanie na myśliwego

pasowanie na myśliwego

stary obyczaj przyjmowania adepta do grona myśliwych. Nakazuje on dokonać tego ceremonialnie po ustrzeleniu przez adepta pierwszej sztuki grubej zwierzyny. Najstarszy wiekiem i doświadczeniem myśliwy lub łowczy kreślił kordelasem, umoczonym w farbie ubitego zwierza, znak krzyża na czole myśliwego, który klęczał na jednym kolanie. Po tym trzykrotnie uderzał go płazem kordelasa po ramieniu i ogłaszał: Pasuję cię na rycerza św. Huberta, bądź prawym, mężnym i uczciwym myśliwym.

Pasowanie na myśliwego jest obyczajem, który ma swoje korzenie w średniowieczu. Wtedy to zwyczaj ten był uważany za ważny rytuał przyjmowania adepta do grona myśliwych. Aby móc przystąpić do tego rytuału, adept musiał ustrzelić pierwszą sztukę grubej zwierzyny.

Ceremonia pasowania na myśliwego składa się z kilku elementów. Najstarszy wiekiem i doświadczeniem myśliwy lub łowczy kreśli kordelasem, umoczonym w farbie ubitego zwierza, znak krzyża na czole myśliwego, który klęczy na jednym kolanie. Następnie trzykrotnie uderza go płazem kordelasa po ramieniu i ogłasza: „Pasuję cię na rycerza św. Huberta, bądź prawym, mężnym i uczciwym myśliwym”.

Po ceremonii pasowania na myśliwego adept staje się pełnoprawnym członkiem grona myśliwych i ma prawo do polowań oraz udziału w innych obrzędach łowieckich. Pasowanie na myśliwego jest więc ważnym rytuałem przyjmowania adepta do grona myśliwych i ma swoje korzenie w dawnych tradycjach łowieckich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pasowanie na myśliwego w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

praca psa

sposób wykonywania zadań przez psa myśliwskiego (oceniany na konkursach).

przystrzelanie lunety

wyregulowanie lunety w ten sposób, aby używając jej przy strzelaniu trafiać w cel. Myśliwska broń kulowa i zamontowane na niej lunety przestrzeliwuje się na odległość 100-150 m.

parostki

poroże kozła sarny. Prawidłowe parostki dorosłego kozła to szóslak. Stanowią trofeum z kozła.

przełaj

- jeden z największych ciężarów łowieckich w dawnej Polsce, polegający na obowiązku pilnowania zwierzyny łatwo zmieniającej swoją ostoję.

pole

1) teren, na którym odbywa się polowanie;
2) rok pracy psa myśliwskiego (np. drugie pole - drugi sezon).

pancerz

1) upierzenie piersi głuszca;
2) płaszcz, zewnętrzna powłoka pocisku kulowego.

pióra

inaczej chyb.

psy, psowate, psy, psowate (Canidae)

rodzina mięsożernych, do której należą występujące w Polsce trzy gatunki łowne: wilk, lis i jenot oraz wszystkie psy domowe, w tym psy myśliwskie, które prawdopodobnie były pierwszymi (...)

patry, patry, trzeszcze

oczy zająca.

pudlarz

myśliwy, który podczas polowania grupowego oddał najwięcej chybionych strzałów