Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: posoka

posoka

dawna nazwa farby grubej zwierzyny.

Posoka to dawna nazwa farby otrzymywanej przez mielenie i suszenie krwi zwierząt łownych, zwłaszcza jeleni, czy dzików. Była ona stosowana do zaznaczania granic terytorialnych oraz znakowania szlaków dla myśliwych w terenie leśnym. Farba ta posiadała intensywny czerwony lub brunatny kolor, co znacznie ułatwiało jej widoczność na drzewach i skałach.

Posoka była szczególnie popularna w dawnych czasach, gdyż stanowiła prosty sposób na oznaczenie terenów łowieckich bez konieczności używania trwałych materiałów. Ponadto, jako produkt pochodzący z naturalnych surowców, był przyjazny dla środowiska i niezwykle trwały, utrzymując swoje właściwości przez dłuższy okres czasu.

Współcześnie posoka jest rzadko używanym produktem, ponieważ wyewoluowały bardziej skuteczne i ekologiczne metody znakowania obszarów leśnych. Jednakże, w kontekście kulturowym i tradycji łowieckiej nadal ma swoje miejsce jako element historyczny lub folklorystyczny. Pozostałości po posoce można jeszcze spotkać na starych chatkach myśliwskich czy w muzeach etnograficznych jako elementy pokazujące tradycję łowiecką.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj posoka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pogonić

o psie myśliwskim: popędzić za ruszonym zającem.

przelatek

dzik urodzony w ubiegłym roku.

pocisk ekspansywny

pocisk myśliwski rozrywający się przy trafieniu w cel.

pierzenie się

wymiana piór u ptaków.

parostki

poroże kozła sarny. Prawidłowe parostki dorosłego kozła to szóslak. Stanowią trofeum z kozła.

pióra

inaczej chyb.

pudlarz

myśliwy, który podczas polowania grupowego oddał najwięcej chybionych strzałów

pędzenie

sposób zbiorowego polowania polegający na naganianiu zwierzyny przez nagankę w kierunku myśliwych, stojących na stanowiskach.

Polski Związek Łowiecki

organizacja łowiecka powstała w 1923 r. z przekształcenia Centralnego Związku Stowarzyszeń Łowieckich. Obecnie PZŁ działa w oparciu o Ustawę z 17 czerwca 1959 r. i posiada statut nadany (...)

poletko łowieckie

powierzchnia uprawy roślin, służących zwierzynie jako żer lub karma. Dzielimy je na: żerowe, ogryzowe oraz produkcyjne. Na poletku łowieckim uprawia się rośliny okopowe, motylkowe, owies a (...)