Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: posoka

posoka

dawna nazwa farby grubej zwierzyny.

Posoka to dawna nazwa farby otrzymywanej przez mielenie i suszenie krwi zwierząt łownych, zwłaszcza jeleni, czy dzików. Była ona stosowana do zaznaczania granic terytorialnych oraz znakowania szlaków dla myśliwych w terenie leśnym. Farba ta posiadała intensywny czerwony lub brunatny kolor, co znacznie ułatwiało jej widoczność na drzewach i skałach.

Posoka była szczególnie popularna w dawnych czasach, gdyż stanowiła prosty sposób na oznaczenie terenów łowieckich bez konieczności używania trwałych materiałów. Ponadto, jako produkt pochodzący z naturalnych surowców, był przyjazny dla środowiska i niezwykle trwały, utrzymując swoje właściwości przez dłuższy okres czasu.

Współcześnie posoka jest rzadko używanym produktem, ponieważ wyewoluowały bardziej skuteczne i ekologiczne metody znakowania obszarów leśnych. Jednakże, w kontekście kulturowym i tradycji łowieckiej nadal ma swoje miejsce jako element historyczny lub folklorystyczny. Pozostałości po posoce można jeszcze spotkać na starych chatkach myśliwskich czy w muzeach etnograficznych jako elementy pokazujące tradycję łowiecką.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj posoka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

praca psa

sposób wykonywania zadań przez psa myśliwskiego (oceniany na konkursach).

proca

jedna z najstarszych miotających broni myśliwskich. Złożony we dwoje rzemień z rozszerzoną częścią środkową (w kształcie miseczki), z której, w wyniku szybkiego obracania i puszczania (...)

przeziernik

przyrząd celowniczy z otworem w środku, zastępujący szczerbinki.

pniaki

inaczej haki.

przyszłościowa sztuka

osobnik nadający się do dalszej hodowli.

podkowa

ciemnobrązowy łuk upierzenia na piersi kuropatwy.

poroże

parzyste wyrostki kostne nasadzane na możdżeniach samców (wyjątek: u renifera także samic) jeleniowatych. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Poroże jelenia, łosia i (...)

pastorał

podpórka służąca do oparcia broni przy strzale

piszczeć

o samicy sarny (kozie): wydawać głos (pisk).

populacja

grupa osobników jednego gatunku występujących w określonej biocenozie i w określonych warunkach środowiskowych.