Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: paradoks

paradoks

gwintowanie końca lufy w broni śrutowej. W przypadku strzelania, kulą paradoks miał nadać jej ruch obrotowy.

Paradoks to technika stosowana w broni śrutowej, która polega na gwintowaniu końca lufy. Gwintowanie to proces skrawania, w którym powierzchnia jest obrabiana za pomocą narzędzi skrawających, takich jak frezy lub wiertła. Gwintowanie pozwala na zamocowanie różnych elementów do lufy broni.

Głównym celem stosowania tej techniki jest nadanie kuli ruchu obrotowego podczas strzelania. Ruch obrotowy sprawia, że kula leci z większą stabilnością i precyzją, co zwiększa skuteczność strzelania. Technika ta jest szczególnie przydatna w przypadku długich odległości, ponieważ ruch obrotowy pomaga utrzymać celność strzału.

Paradoks jest często stosowany w broni myśliwskiej, aby zwiększyć jej skuteczność. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzikich zwierząt, które są trudne do trafienia. Technika ta może być również stosowana w broni sportowej i bojowej, aby poprawić celność strzału.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj paradoks w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

poroże

parzyste wyrostki kostne nasadzane na możdżeniach samców (wyjątek: u renifera także samic) jeleniowatych. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Poroże jelenia, łosia i (...)

przełaj

- jeden z największych ciężarów łowieckich w dawnej Polsce, polegający na obowiązku pilnowania zwierzyny łatwo zmieniającej swoją ostoję.

perukarz

kozioł noszący poroże zdeformowane w kształcie narośli kostnej pokrytej scypulem. Powitanie peruki wiąże się z utratą lub uszkodzeniem jąder. Zjawisko to dużo rzadziej występuje wśród (...)

piston

inaczej kapiszon.

populacja

grupa osobników jednego gatunku występujących w określonej biocenozie i w określonych warunkach środowiskowych.

podprowadzać

o tropicielu lub psie myśliwskim: zaprowadzić myśliwego na spotkanie ze zwierzyną.

pędzel, pędzel, wiecheć

kiść włosów na zewnętrznej części organu płciowego rogacza, byka, tryka i dzika.

poryk

jednorazowy, głośny ryk jelenia byka,

proca

jedna z najstarszych miotających broni myśliwskich. Złożony we dwoje rzemień z rozszerzoną częścią środkową (w kształcie miseczki), z której, w wyniku szybkiego obracania i puszczania (...)

przewód

kanał w lufie.