Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: prowadzący polowanie

prowadzący polowanie

myśliwy wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego do kierowania polowaniem zbiorowym.

Prowadzący polowanie, inaczej nazywany kapral polowania, to osoba wyznaczona przez zarząd koła łowieckiego do kierowania polowaniem zbiorowym. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz efektywnego zarządzania polowaniem. Prowadzący musi posiadać szczegółową wiedzę na temat prawa łowieckiego, ochrony przyrody, zachowań dzikich zwierząt oraz technik polowania. Ponadto powinien mieć umiejętności organizacyjne, by skutecznie dysponować dostępnymi zasobami myśliwskimi.

Podczas polowania zbiorowego w lesie czy innym terenie naturalnym prowadzący musi również wykazać się umiejętnościami komunikacji, by koordynować działania uczestników polowania. Konieczne jest także posiadanie odpowiedniego sprzętu myśliwskiego, takiego jak lornetka czy narzędzia do orientacji terenowej, które pomogą mu w obserwacji otoczenia i wyborze optymalnych miejsc do prowadzenia polowania.

Prowadzenie polowań wiąże się zarówno z dużym wyzwaniem, jak i satysfakcją dla osoby pełniącej tę rolę. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczestników oraz skuteczne przeprowadzenie polowania stanowi istotny element wizerunku myśliwego i zobowiązuje go do ścisłego przestrzegania norm etycznych i prawnych regulujących działalność łowiecką.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj prowadzący polowanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

podskakiwać

podchodzić tokującego głuszca. Polega to na szybkim podbiegnięciu w kierunku ptaka w trakcie głuchej pieśni - kiedy głuszec nie słyszy (zob. (...)

pojedynka

broń myśliwska jednostrzałowa.

pobudka

sygnał myśliwski grany na trąbce albo rogu, budzący myśliwych lub też oznajmiający rozpoczęcie polowama.

pan bobrowy, pan bobrowy (dominus castorum)

najwyższy urzędnik pilnujący książęcego monopolu polowania na bobry. Podlegały mu zastępy bobrowników z całego kraju.

ptak łowczy, ptak łowczy, ptak myśliwski

ptak drapieżny używany do polowań. W Polsce używano sokołów i jastrzębi. Współcześni sokolnicy polują na ogół z jastrzębiami.

przystrzelanie lunety

wyregulowanie lunety w ten sposób, aby używając jej przy strzelaniu trafiać w cel. Myśliwska broń kulowa i zamontowane na niej lunety przestrzeliwuje się na odległość 100-150 m.

posokowiec bawarski

pies myśliwski, wyglądem przypominający większych rozmiarów jamnika. Maść czerwonobrązowa lub czerwonożółta. Pracuje wyłącznie na farbie za postrzałkiem. Przydatny szczególnie w (...)

pokot, pokot, rozkład

ogół zwierzyny ubitej na polowaniu ułożony wg ustalonej kolejności (hierarchii łowieckiej). Rozłożonego pokotu nie wolno przejść w poprzek. Pokot wraz z sygnałami i ogniskiem powinien (...)

parostki

poroże kozła sarny. Prawidłowe parostki dorosłego kozła to szóslak. Stanowią trofeum z kozła.

ptactwo

zbiorowa nazwa ptaków łownych.