Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: prowadzący polowanie

prowadzący polowanie

myśliwy wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego do kierowania polowaniem zbiorowym.

Prowadzący polowanie, inaczej nazywany kapral polowania, to osoba wyznaczona przez zarząd koła łowieckiego do kierowania polowaniem zbiorowym. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz efektywnego zarządzania polowaniem. Prowadzący musi posiadać szczegółową wiedzę na temat prawa łowieckiego, ochrony przyrody, zachowań dzikich zwierząt oraz technik polowania. Ponadto powinien mieć umiejętności organizacyjne, by skutecznie dysponować dostępnymi zasobami myśliwskimi.

Podczas polowania zbiorowego w lesie czy innym terenie naturalnym prowadzący musi również wykazać się umiejętnościami komunikacji, by koordynować działania uczestników polowania. Konieczne jest także posiadanie odpowiedniego sprzętu myśliwskiego, takiego jak lornetka czy narzędzia do orientacji terenowej, które pomogą mu w obserwacji otoczenia i wyborze optymalnych miejsc do prowadzenia polowania.

Prowadzenie polowań wiąże się zarówno z dużym wyzwaniem, jak i satysfakcją dla osoby pełniącej tę rolę. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczestników oraz skuteczne przeprowadzenie polowania stanowi istotny element wizerunku myśliwego i zobowiązuje go do ścisłego przestrzegania norm etycznych i prawnych regulujących działalność łowiecką.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj prowadzący polowanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pudło

chybiony strzał.

przodownica

łania, locha, owca prowadząca stado (chmarę, watahę) i czuwająca nad ich bezpieczeństwem.

perukarz

kozioł noszący poroże zdeformowane w kształcie narośli kostnej pokrytej scypulem. Powitanie peruki wiąże się z utratą lub uszkodzeniem jąder. Zjawisko to dużo rzadziej występuje wśród (...)

parkoty

okres godowy u zajęcy (pierwsze parkoty przypadają na styczeń i luty).

parkot

woń jelenia byka podczas rykowiska.

podajnik

urządzenie w broni powtarzalnej podające, po wyrzuceniu łuski, kolejny nabój do komory nabojowej.

preparowanie

poroży i oręża dzików. Do preparowania przystępujemy niezwłocznie po strzeleniu sztuki. Najpierw czyścimy wstępnie czaszkę (usuwamy język, mózg itd.), następnie moczymy przez 24 godz. w (...)

płowa zwierzyna

myśliwska nazwa obejmująca: jelenie, samy, łosie i daniele.

przewód łowiecki

inaczej conductus.

przebicie

jeden z istotnych czynników skuteczności strzału śrutowego. Mierzymy go strzelając z odległości 35 m do pudełka kartonowego, w którym rozmieszczono tekturki o wymiarach 30 x 30 cm i (...)