Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: prowadzący polowanie

prowadzący polowanie

myśliwy wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego do kierowania polowaniem zbiorowym.

Prowadzący polowanie, inaczej nazywany kapral polowania, to osoba wyznaczona przez zarząd koła łowieckiego do kierowania polowaniem zbiorowym. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz efektywnego zarządzania polowaniem. Prowadzący musi posiadać szczegółową wiedzę na temat prawa łowieckiego, ochrony przyrody, zachowań dzikich zwierząt oraz technik polowania. Ponadto powinien mieć umiejętności organizacyjne, by skutecznie dysponować dostępnymi zasobami myśliwskimi.

Podczas polowania zbiorowego w lesie czy innym terenie naturalnym prowadzący musi również wykazać się umiejętnościami komunikacji, by koordynować działania uczestników polowania. Konieczne jest także posiadanie odpowiedniego sprzętu myśliwskiego, takiego jak lornetka czy narzędzia do orientacji terenowej, które pomogą mu w obserwacji otoczenia i wyborze optymalnych miejsc do prowadzenia polowania.

Prowadzenie polowań wiąże się zarówno z dużym wyzwaniem, jak i satysfakcją dla osoby pełniącej tę rolę. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczestników oraz skuteczne przeprowadzenie polowania stanowi istotny element wizerunku myśliwego i zobowiązuje go do ścisłego przestrzegania norm etycznych i prawnych regulujących działalność łowiecką.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj prowadzący polowanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

poroże

parzyste wyrostki kostne nasadzane na możdżeniach samców (wyjątek: u renifera także samic) jeleniowatych. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Poroże jelenia, łosia i (...)

pies myśliwski

pies określonej rasy, który ze względu na cechy wrodzone nadaje się do układania myśliwskiego. Jego zadaniem jest pomagać myśliwemu przez wykonywanie jednej lub wielu czynności (psy (...)

podgorzałka, podgorzałka (Nyroca nyroca Sulld)

ptak z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Długość ciała do 42 cm, rozpiętość skrzydeł do 65 cm, ciężar 0,5-0,7 kg. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę, szyję i pierś (...)

prowadzący polowanie

myśliwy wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego do kierowania polowaniem zbiorowym.

pochwa

futerał ochronny na głownię białej brom myśliwskiej, wykonany przeważnie ze skóry okutej

parostki

poroże kozła sarny. Prawidłowe parostki dorosłego kozła to szóslak. Stanowią trofeum z kozła.

prawo łowieckie

całokształt norm prawnych regulujących stosunki w zakresie organizacji i wykonywania łowiectwa. Podstawowym aktem prawnym jest Ustawa z dnia 17.VI.1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych (...)

paszcza

otwór gębowy niedźwiedzia, wilka, rysia i psa.

padlina

ciało nieżywego zwierzęcia, które padło w sposób naturalny.

piastun

młody niedźwiedź będący pod opieką matki.