Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: prowadzący polowanie

prowadzący polowanie

myśliwy wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego do kierowania polowaniem zbiorowym.

Prowadzący polowanie, inaczej nazywany kapral polowania, to osoba wyznaczona przez zarząd koła łowieckiego do kierowania polowaniem zbiorowym. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz efektywnego zarządzania polowaniem. Prowadzący musi posiadać szczegółową wiedzę na temat prawa łowieckiego, ochrony przyrody, zachowań dzikich zwierząt oraz technik polowania. Ponadto powinien mieć umiejętności organizacyjne, by skutecznie dysponować dostępnymi zasobami myśliwskimi.

Podczas polowania zbiorowego w lesie czy innym terenie naturalnym prowadzący musi również wykazać się umiejętnościami komunikacji, by koordynować działania uczestników polowania. Konieczne jest także posiadanie odpowiedniego sprzętu myśliwskiego, takiego jak lornetka czy narzędzia do orientacji terenowej, które pomogą mu w obserwacji otoczenia i wyborze optymalnych miejsc do prowadzenia polowania.

Prowadzenie polowań wiąże się zarówno z dużym wyzwaniem, jak i satysfakcją dla osoby pełniącej tę rolę. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczestników oraz skuteczne przeprowadzenie polowania stanowi istotny element wizerunku myśliwego i zobowiązuje go do ścisłego przestrzegania norm etycznych i prawnych regulujących działalność łowiecką.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj prowadzący polowanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

podkładacz

myśliwy lub pomocnik, który wchodzi z psami do miotu i naprowadza je na świeży trop zwierzyny.

pistonówka

inaczej kapiszonówka.

pasza treściwa, pasza treściwa, karma treściwa

pasza odznaczająca się dużą zawartością składników pokarmowych w jednostce wagowej (np. ziarno zbóż).

parkot

woń jelenia byka podczas rykowiska.

pędzelek

kępka długich włosów na końcu ucha rysia.

parch lisów

choroba grzybicza skóry lisów.

przodownica

łania, locha, owca prowadząca stado (chmarę, watahę) i czuwająca nad ich bezpieczeństwem.

po ryk

jednorazowy głośny ryk byka jelenia.

podskakiwać

podchodzić tokującego głuszca. Polega to na szybkim podbiegnięciu w kierunku ptaka w trakcie głuchej pieśni - kiedy głuszec nie słyszy (zob. (...)

pasy zaporowe

łowieckie poletka żerowe i zgryzowe lokalizowane w lesie na drodze do pól lub upraw leśnych, mające na celu zatrzymanie zwierzyny i uniknięcie wyrządzanych przez nią szkód.