Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: prośna

prośna

ciężarna locha

Prośna to termin używany w łowiectwie do opisania ciężarnej loszki. Loszka, czyli samica dzika, wpada w okres prośny raz w roku, zazwyczaj w okresie zimowym lub wczesnowiosennym. Wtedy to odbywa się tzw. ruj, czyli okres godowy, podczas którego loszka może zajść w ciążę. Ciąża u loszki trwa około 3 miesiące, po czym na świat przychodzą młode, zwane "proszeniem".

Określenie "prośna" odnosi się więc do loszki będącej w stanie ciąży, co ma istotne znaczenie dla polowania. Zgodnie z zasadami etyki i ochrony przyrody, prośne lochy (czyli te, które noszą w łonie potomstwo) są objęte ochroną i nie mogą być obiektem polowań. Jest to istotne z punktu widzenia zachowania równowagi populacji dzikich zwierząt i dbałości o przetrwanie gatunku.

W kontekście polowania, gromadzenie informacji o prośnych lochach pozwala na monitorowanie stanu populacji dzikich zwierząt oraz planowanie odpowiednich działań ochronnych. Dzięki temu można uniknąć zaburzeń ekologicznych wynikających z nadmiernego odłowu osobników płci żeńskiej znajdujących się w ciąży.

Warto również podkreślić, że okres rui jest czasem intensywnych zmian zachowań u dzików oraz stanowi wyzwanie dla myśliwych i leśniczych. Świadomość obecności prośnych samic oraz ich ochrona to ważne elementy odpowiedzialnego zarządzania populacją dzika i utrzymania naturalnej równowagi w środowisku leśnym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj prośna w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pogonić

o psie myśliwskim: popędzić za ruszonym zającem.

parkać się

o ptakach: łączyć się w pary.

przystrzelanie broni

wyregulowanie przyrządów celowniczych w ten sposób, aby broń biła celnie.

piston

inaczej kapiszon.

przewód

kanał w lufie.

panewka

wklęsłe miejsce znajdujące się pod kurkiem strzelby skałkowej, gdzie podsypywało się proch (zob. skałkówka).

przelot

inaczej ciąg.

patroszenie

usuwanie wnętrzności z jamy brzusznej strzelonej zwierzyny. Należy wykonać je niezwłocznie ze względu na proces psucia się tuszy, który zaczyna się od jamy brzusznej, zwłaszcza gdy pocisk (...)

płowa zwierzyna

myśliwska nazwa obejmująca: jelenie, samy, łosie i daniele.

postrzałek

zwierz raniony strzałem (ale nie śmiertelnie).