Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: prośna

prośna

ciężarna locha

Prośna to termin używany w łowiectwie do opisania ciężarnej loszki. Loszka, czyli samica dzika, wpada w okres prośny raz w roku, zazwyczaj w okresie zimowym lub wczesnowiosennym. Wtedy to odbywa się tzw. ruj, czyli okres godowy, podczas którego loszka może zajść w ciążę. Ciąża u loszki trwa około 3 miesiące, po czym na świat przychodzą młode, zwane "proszeniem".

Określenie "prośna" odnosi się więc do loszki będącej w stanie ciąży, co ma istotne znaczenie dla polowania. Zgodnie z zasadami etyki i ochrony przyrody, prośne lochy (czyli te, które noszą w łonie potomstwo) są objęte ochroną i nie mogą być obiektem polowań. Jest to istotne z punktu widzenia zachowania równowagi populacji dzikich zwierząt i dbałości o przetrwanie gatunku.

W kontekście polowania, gromadzenie informacji o prośnych lochach pozwala na monitorowanie stanu populacji dzikich zwierząt oraz planowanie odpowiednich działań ochronnych. Dzięki temu można uniknąć zaburzeń ekologicznych wynikających z nadmiernego odłowu osobników płci żeńskiej znajdujących się w ciąży.

Warto również podkreślić, że okres rui jest czasem intensywnych zmian zachowań u dzików oraz stanowi wyzwanie dla myśliwych i leśniczych. Świadomość obecności prośnych samic oraz ich ochrona to ważne elementy odpowiedzialnego zarządzania populacją dzika i utrzymania naturalnej równowagi w środowisku leśnym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj prośna w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

ptak łowczy, ptak łowczy, ptak myśliwski

ptak drapieżny używany do polowań. W Polsce używano sokołów i jastrzębi. Współcześni sokolnicy polują na ogół z jastrzębiami.

puller

człowiek obsługujący maszyny do podawania rzutków.

populacja

grupa osobników jednego gatunku występujących w określonej biocenozie i w określonych warunkach środowiskowych.

poletko łowieckie

powierzchnia uprawy roślin, służących zwierzynie jako żer lub karma. Dzielimy je na: żerowe, ogryzowe oraz produkcyjne. Na poletku łowieckim uprawia się rośliny okopowe, motylkowe, owies a (...)

pyza

nos żubra i łosia.

ptaszniczka

długa myśliwska broń palna małego kalibru, używana do polowania na ptaki od XVI w., wyposażona zazwyczaj w zewnętrzny zamek kołowy i ściętą, bogato inkrustowaną kolbę.

polowanie

tropienie, ściganie, strzelanie i łowienie zwierzyny sposobami zgodnymi z prawem. Poloewanie stanowiło zajęcie ludzi od czasów pierwotnych aż do dziś. Na przestrzeni wieków ulegało i ulega (...)

pocisk ekspansywny

pocisk myśliwski rozrywający się przy trafieniu w cel.

pyf

rozkaz dla psa myśliwskiego wystawiającego, aby ruszył zwierzyny.

podlot

młody ptak zaczynający latać.