Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: paszcza

paszcza

otwór gębowy niedźwiedzia, wilka, rysia i psa.

Paszcza jest częścią anatomiczną zwierząt, która służy do połykania pokarmu oraz wydawania dźwięków. Jest to otwór gębowy, który znajduje się na przedniej części głowy i składa się z ust, jamy ustnej, dziąseł oraz języka. Usta są otoczone wargami i mają za zadanie otwierać i zamykać paszczę, natomiast w jamie ustnej znajdują się dziąsła, które trzymają zęby w miejscu i chronią je przed uszkodzeniem. Język jest miękkim narządem, który służy do połykania pokarmu oraz wyczuwania smaku.

Paszcza ma również inne funkcje niż tylko spożywanie pokarmu. Zwierzęta mogą używać paszczy do obrony lub ataku. Niedźwiedzie, wilki, rysie i psy posiadają silne szczęki oraz duże zęby, które mogą być użyte do obrony lub ataku. Ponadto, paszcza może być wykorzystywana do wydawania dźwięków lub okazywania emocji. Zwierzęta mogą wydawać przez nią różne dźwięki takie jak szczekanie, warczenie czy ryczenie oraz okazywać emocje poprzez otwieranie paszczy bądź marszczenie warg.

W ten sposób, paszcza jest ważnym narządem anatomicznym dla wielu gatunków zwierząt. Służy ona do połykania pokarmu, obrony oraz okazywania emocji poprzez wydawanie dźwięków czy mową ciała. Paszcza składa się z ust, jamy ustnej, dziąseł i języka oraz umożliwia zwierzętom przystosowanie się do różnych czynności życiowych - od podstawowej potrzeby spożywania po wyrażanie siebie w środowisku naturalnym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj paszcza w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pasja myśliwska

zamiłowanie, żądza przygód i przeżyć myśliwskich.

populacja

grupa osobników jednego gatunku występujących w określonej biocenozie i w określonych warunkach środowiskowych.

pielesz

gniazdo ptaka drapieżnego.

pudło

chybiony strzał.

poduszka, poduszka, baka

wypukłość na kolbie broni myśliwskiej, do której przykłada się policzek podczas celowania i strzału (zob. łoże).

polowanie zbiorowe

polowanie, w którym uczestniczy przynajmniej dwóch myśliwych, współpracujących ze sobą.

pyf

rozkaz dla psa myśliwskiego wystawiającego, aby ruszył zwierzyny.

poidło

naturalny lub sztuczny zbiornik z wodą, z którego korzysta zwierzyna.

pokot, pokot, rozkład

ogół zwierzyny ubitej na polowaniu ułożony wg ustalonej kolejności (hierarchii łowieckiej). Rozłożonego pokotu nie wolno przejść w poprzek. Pokot wraz z sygnałami i ogniskiem powinien (...)

pies

samiec borsuka lub lisa.