Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: paszcza

paszcza

otwór gębowy niedźwiedzia, wilka, rysia i psa.

Paszcza jest częścią anatomiczną zwierząt, która służy do połykania pokarmu oraz wydawania dźwięków. Jest to otwór gębowy, który znajduje się na przedniej części głowy i składa się z ust, jamy ustnej, dziąseł oraz języka. Usta są otoczone wargami i mają za zadanie otwierać i zamykać paszczę, natomiast w jamie ustnej znajdują się dziąsła, które trzymają zęby w miejscu i chronią je przed uszkodzeniem. Język jest miękkim narządem, który służy do połykania pokarmu oraz wyczuwania smaku.

Paszcza ma również inne funkcje niż tylko spożywanie pokarmu. Zwierzęta mogą używać paszczy do obrony lub ataku. Niedźwiedzie, wilki, rysie i psy posiadają silne szczęki oraz duże zęby, które mogą być użyte do obrony lub ataku. Ponadto, paszcza może być wykorzystywana do wydawania dźwięków lub okazywania emocji. Zwierzęta mogą wydawać przez nią różne dźwięki takie jak szczekanie, warczenie czy ryczenie oraz okazywać emocje poprzez otwieranie paszczy bądź marszczenie warg.

W ten sposób, paszcza jest ważnym narządem anatomicznym dla wielu gatunków zwierząt. Służy ona do połykania pokarmu, obrony oraz okazywania emocji poprzez wydawanie dźwięków czy mową ciała. Paszcza składa się z ust, jamy ustnej, dziąseł i języka oraz umożliwia zwierzętom przystosowanie się do różnych czynności życiowych - od podstawowej potrzeby spożywania po wyrażanie siebie w środowisku naturalnym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj paszcza w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

przelatek

dzik urodzony w ubiegłym roku.

pole

1) teren, na którym odbywa się polowanie;
2) rok pracy psa myśliwskiego (np. drugie pole - drugi sezon).

pointer

wyżeł wielostronny, doskonały legawiec o bezkonkurencyjnym górnym wietrze, dobrze pracujący w suchym polu. Ma zgrabną sylwetkę, silną i szeroką pierś, ogon długi, prosty; sierść (...)

populacja

grupa osobników jednego gatunku występujących w określonej biocenozie i w określonych warunkach środowiskowych.

poroże

parzyste wyrostki kostne nasadzane na możdżeniach samców (wyjątek: u renifera także samic) jeleniowatych. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Poroże jelenia, łosia i (...)

pasja myśliwska

zamiłowanie, żądza przygód i przeżyć myśliwskich.

piżmak, piżmak (Ondatra zibethica L.)

gatunek z rzędu gryzoni pochodzący z Ameryki płn. Sprowadzony w 1905 r. do Czech rozprzestrzenił się m.in. do Polski. Długość ciała 260-400 mm, ogona 180-280 mm, ciężar 700-1600 g. (...)

poletko łowieckie

powierzchnia uprawy roślin, służących zwierzynie jako żer lub karma. Dzielimy je na: żerowe, ogryzowe oraz produkcyjne. Na poletku łowieckim uprawia się rośliny okopowe, motylkowe, owies a (...)

proca

jedna z najstarszych miotających broni myśliwskich. Złożony we dwoje rzemień z rozszerzoną częścią środkową (w kształcie miseczki), z której, w wyniku szybkiego obracania i puszczania (...)

prośna

ciężarna locha