Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: trop wejściowy

trop wejściowy

trop prowadzący w głąb tropionego rejonu.

Trop wejściowy to ślad pozostawiony przez zwierzę, który prowadzi w głąb badanego obszaru leśnego lub polnego. Służy do wstępnego rozpoznania terenu pod kątem obecności zwierzyny oraz określenia jego przydatności do polowania. Trop wejściowy może być wykorzystywany przez myśliwych do identyfikacji rozmaitych oznak obecności dzikiej zwierzyny, takich jak ślady stóp, kału czy moczu. Dodatkowo pozwala na ocenę warunków glebowych i atmosferycznych oraz aktywności zwierząt na danym obszarze.

W praktyce łowieckiej trop wejściowy stanowi istotne narzędzie służące do planowania polowań oraz podejmowania decyzji dotyczących kierunku i organizacji działań łowieckich. Dzięki niemu myśliwi są w stanie zorientować się w lokalnym ekosystemie, co przyczynia się do efektywniejszego i bardziej zrównoważonego zarządzania populacją zwierząt leśnych.

Podczas poszukiwań tropu wejściowego ważne jest skrupulatne obserwowanie otoczenia oraz różnorodnych znaków pozostawianych przez zwierzęta. Jest to niezwykle istotne, gdyż trafna analiza tropów może dostarczyć kluczowych informacji na temat zachowania i migracji zwierzyny, a także pomóc w ustaleniu najbardziej odpowiednich rejonów do prowadzenia działań łowieckich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj trop wejściowy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę T

zobacz pełną listę haseł

troki

rzemienne lub sznurowe pętle do noszenia ubitych ptaków na polowaniach.

torba borsucza

worek ze skóry borsuka, dawniej często używany przez myśliwych.

Tulskij Zawód

znana fabryka broni myśliwskiej w ZSRR.

tyka

główna część poroża jeleniowatych, z której wyrastają odnogi.

trzymać

o psach: osaczyć zwierzynę.

trofeum

spreparowane części zwierzyny łownej (lub całe wypchane osobniki). Do trofeów zaliczamy: poroża, rogi, oręża dzików, haki jelenia, wachlarze głuszca, liry cietrzewia, ostrolotki słonki, (...)

trymowanie

sposób skracania sierści u terierów ostrowłosych, polegający na wyskubywaniu martwych włosów.

trychinoskop

przyrząd służący iący do badania mięsa na obecność włośni (trychin).

tumak

inaczej kuna leśna.

tabun

duże stado dzikich gęsi lub kaczek.