Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: trop sfarbowany

trop sfarbowany

trop farbującej zwierzyny.

Trop sfarbowany jest to ślad pozostawiony przez zwierzynę, która farbuje swoje terytorium lub inną zwierzynę za pomocą gruczołów zapachowych czy też gruczołów łoju. Barwniki wytwarzane przez te gruczoły nadają tropowi charakterystyczny kolor, który może być zauważalny na roślinach, drzewach, skałach czy innym materiale obecnym na danym terenie.

Trop sfarbowany jest często spotykany u niektórych gatunków zwierząt, takich jak jelenie, sarny czy dziki. Sfarbowane tropy są ważnym sygnałem dla innych osobników danej populacji i pełnią różnorakie funkcje, takie jak oznaczanie terytorium, komunikacja międzyosobnicza czy informowanie o płci i wieku zwierząt.

Łowcy często wykorzystują trop sfarbowany do identyfikacji obecności zwierzyny na danym obszarze łowieckim oraz do monitorowania ruchu poszczególnych osobników. Znając oznaki charakterystyczne dla poszczególnych gatunków, można określić m.in. liczebność populacji oraz obszary ich aktywności.

W polowaniach trop sfarbowany może pomóc myśliwemu w ocenie i interpretacji zachowań zwierzyny na danym terenie. Dzięki temu możliwe jest lepsze dopasowanie strategii polowania oraz skuteczne prowadzenie działań związanych z ochroną populacji łownej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj trop sfarbowany w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę T

zobacz pełną listę haseł

trofeum

spreparowane części zwierzyny łownej (lub całe wypchane osobniki). Do trofeów zaliczamy: poroża, rogi, oręża dzików, haki jelenia, wachlarze głuszca, liry cietrzewia, ostrolotki słonki, (...)

Tulskij Zawód

znana fabryka broni myśliwskiej w ZSRR.

tryplet

trzy bezpośrednie celne strzały oddane przez jednego myśliwego do trzech różnych celów.

tasak

szeroki nóż myśliwski służący do patroszenia i rozbierania tuszy grubej zwierzyny.

topinambur, topinambur (Helianthus tuberosus)

roślina wieloletnia z rodziny złożonych, szczególnie nadająca się do uprawy na poletkach łowieckich. Zarówno bulwy, łodygi, jak i liście są karmą lubianą przez zwierzynę.

tarmosić

o psach dzikarzach: szarpać strzeloną sztukę.

tchórz, tchórz (Mustela puterius L.)

gatunek z rodziny łasicowatych. Długość ciała samic 20-33 cm, samców 35-50 cm, długość ogona 13-18 cm. Ubarwienie ciemnobrązowe, spód ciała, kończyn i ogona czarne, broda, wargi, boki (...)

trop

odciski nóg zwierzęcych pozostawione na ziemi lub śniegu. Pozwalają myśliwym określić gatunek, orientacyjnie ciężar i płeć, często też czas i kierunek wędrówki zwierzyny.

trymowanie

sposób skracania sierści u terierów ostrowłosych, polegający na wyskubywaniu martwych włosów.

trelowanie

druga zwrotka pieśni głuszca.