Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: trychina

trychina

włosień kręty niebezpieczny pasożyt ssaków leśnych oraz człowieka. Człowiek zaraża się zwykle przez zjedzenie chorego (nie badanego) mięsa z dzika.

Trychina jest pasożytem, który występuje w mięsie dzikich zwierząt, takich jak dziki, jelenie i sarny. Jest to mała, kręta nicienie o długości od 0,5 do 2 mm. Trychina może przenosić się z jednego zwierzęcia na drugie poprzez spożywanie chorego mięsa lub poprzez bezpośredni kontakt ze skórą. Trychina może również przenosić się na człowieka poprzez spożywanie chorego mięsa z dzikich zwierząt.

Trychina może powodować poważne problemy zdrowotne u człowieka. Objawy choroby trychinozy u ludzi obejmują gorączkę, bóle mięśni i stawów, biegunki i wymioty. W ciężkich przypadkach choroba może prowadzić do uszkodzenia nerek, wątroby i mózgu oraz śmierci.

Aby uniknąć zarażenia trychinami, należy upewnić się, że mięso pochodzi z legalnych źródeł i było poddane badaniom laboratoryjnym. Należy również upewnić się, że mięso jest dobrze ugotowane przed spożyciem. Osoby, które spożyły chore mięso lub mają objawy choroby trychinozy powinny skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniego leczenia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj trychina w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę T

zobacz pełną listę haseł

topinambur, topinambur (Helianthus tuberosus)

roślina wieloletnia z rodziny złożonych, szczególnie nadająca się do uprawy na poletkach łowieckich. Zarówno bulwy, łodygi, jak i liście są karmą lubianą przez zwierzynę.

tyka

główna część poroża jeleniowatych, z której wyrastają odnogi.

tarmosić

o psach dzikarzach: szarpać strzeloną sztukę.

tabun

duże stado dzikich gęsi lub kaczek.

torba borsucza

worek ze skóry borsuka, dawniej często używany przez myśliwych.

tur, tur (Bos primigenius)

wymarły gatunek z rodziny pustorożców. Ostatni przedstawiciel tej królewskiej zwierzyny łownej padł w Puszczy Jaktorowskiej w 1627 r.

ton główny

inaczej korkowanie.

tuszka

ciało upolowanej zwierzyny drobnej

tarzać się

o jeleniach i dzikach: kąpać się w piasku.

trop

odciski nóg zwierzęcych pozostawione na ziemi lub śniegu. Pozwalają myśliwym określić gatunek, orientacyjnie ciężar i płeć, często też czas i kierunek wędrówki zwierzyny.