Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: trychina

trychina

włosień kręty niebezpieczny pasożyt ssaków leśnych oraz człowieka. Człowiek zaraża się zwykle przez zjedzenie chorego (nie badanego) mięsa z dzika.

Trychina jest pasożytem, który występuje w mięsie dzikich zwierząt, takich jak dziki, jelenie i sarny. Jest to mała, kręta nicienie o długości od 0,5 do 2 mm. Trychina może przenosić się z jednego zwierzęcia na drugie poprzez spożywanie chorego mięsa lub poprzez bezpośredni kontakt ze skórą. Trychina może również przenosić się na człowieka poprzez spożywanie chorego mięsa z dzikich zwierząt.

Trychina może powodować poważne problemy zdrowotne u człowieka. Objawy choroby trychinozy u ludzi obejmują gorączkę, bóle mięśni i stawów, biegunki i wymioty. W ciężkich przypadkach choroba może prowadzić do uszkodzenia nerek, wątroby i mózgu oraz śmierci.

Aby uniknąć zarażenia trychinami, należy upewnić się, że mięso pochodzi z legalnych źródeł i było poddane badaniom laboratoryjnym. Należy również upewnić się, że mięso jest dobrze ugotowane przed spożyciem. Osoby, które spożyły chore mięso lub mają objawy choroby trychinozy powinny skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniego leczenia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj trychina w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę T

zobacz pełną listę haseł

tarzawisko

suche piaszczyste miejsce, w którym tarzają się jelenie i dziki.

tyka

główna część poroża jeleniowatych, z której wyrastają odnogi.

trop

odciski nóg zwierzęcych pozostawione na ziemi lub śniegu. Pozwalają myśliwym określić gatunek, orientacyjnie ciężar i płeć, często też czas i kierunek wędrówki zwierzyny.

trop sfarbowany

trop farbującej zwierzyny.

trofeum

spreparowane części zwierzyny łownej (lub całe wypchane osobniki). Do trofeów zaliczamy: poroża, rogi, oręża dzików, haki jelenia, wachlarze głuszca, liry cietrzewia, ostrolotki słonki, (...)

tabakiera

zakończenie ryja (nos) dzika.

tropienie

1) śledzenie zwierzyny po tropach;
2) postrzałka: dochodzenie zwierzyny po sfarbowanym tropie.

tusza

ciało ubitej zwierzyny.

tarcza

sztuczny cel, do którego strzelamy na strzelnicy w ramach treningu lub sprawdzenia broni; może być nieruchoma (zwykła lub sylwetkowa, np. rogacz) oraz ruchoma (zając, dzik).

tokowisko, tokowisko, padowisko

teren, na którym co roku ptaki odbywają swoje toki.