Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: trychina

trychina

włosień kręty niebezpieczny pasożyt ssaków leśnych oraz człowieka. Człowiek zaraża się zwykle przez zjedzenie chorego (nie badanego) mięsa z dzika.

Trychina to pasożyt z gromady nicieni, którego nazwa naukowa to Trichinella spiralis. Jest to mały organizm o długości od 0,5 do 2 mm, który atakuje mięśnie dzikich zwierząt, takich jak dziki, jelenie i sarny. Trychina może przenosić się z jednego zwierzęcia na drugie przez spożywanie chorego mięsa lub poprzez bezpośredni kontakt ze skórą. Człowiek zaraża się najczęściej przez spożycie niedogotowanego mięsa zakażonego trychinami.

Pasożyt ten może wywołać u ludzi poważne problemy zdrowotne, które nazywane są trychinozą. Objawy choroby mogą obejmować gorączkę, bóle mięśni i stawów, biegunkę oraz wymioty. W przypadkach ciężkich zachorowań mogą wystąpić poważne uszkodzenia narządów, takie jak nerki, wątroba czy mózg, a nawet śmierć.

Aby uniknąć ryzyka zakażenia trychinami, ważne jest spożywanie mięsa tylko z legalnych źródeł i regularnie poddawanie go badaniom laboratoryjnym. Dodatkowo należy zapewnić odpowiednie przygotowanie mięsa przed spożyciem poprzez dokładne ugotowanie lub upieczenie. Osoby podejrzewające zakażenie lub wykazujące objawy choroby trychinozy powinny niezwłocznie skonsultować się z lekarzem w celu rozpoczęcia odpowiedniego leczenia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj trychina w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę T

zobacz pełną listę haseł

tchórek

inaczej fretka.

tokowisko, tokowisko, padowisko

teren, na którym co roku ptaki odbywają swoje toki.

trop wyjściowy

trop prowadzący na zewnątrz tropionego rejonu.

trzeszcze, trzeszcze, bałuchy, blaski

oczy zająca.

tumak

inaczej kuna leśna.

ton główny

inaczej korkowanie.

tropienie

1) śledzenie zwierzyny po tropach;
2) postrzałka: dochodzenie zwierzyny po sfarbowanym tropie.

tyka

główna część poroża jeleniowatych, z której wyrastają odnogi.

tuszka

ciało upolowanej zwierzyny drobnej

turzyca

1) sierść zająca i królika;
2) zbiorowa nazwa zajęcy i królików.