Definicja hasła: talerz
- talerz, talerz, lustro, chusteczka, serwetka
biała plama na zadzie jeleniowatych.
Talerz to biała plama występująca na zadzie jeleniowatych, widoczna zwłaszcza w okresie godowym. Jest to znaczący element anatomiczny różnych gatunków jeleniowatych, takich jak dziki jeleń, sarna i daniel. Charakteryzuje się on różnorodnymi kształtami i rozmiarami, najczęściej przybiera formę okrągłą lub owalną oraz jest stosunkowo duży. Talerze stanowią istotny punkt odniesienia dla myśliwych, pozwalając odróżnić samce od samic - zazwyczaj samce posiadają większe talerze niż samice. Dodatkowo, mogą one posłużyć do określenia wieku zwierzęcia, gdyż z reguły im starszy osobnik, tym większy posiada talerz.
Ponadto talerze pełnią istotną rolę w zachowaniach terytorialnych samców jeleniowatych. Samce używają ich do oznaczania swojego terytorium poprzez oblizywanie się oraz nawoływanie innych samców dookoła swojego talerza. W ten sposób sygnalizują innym samcom granice swojego obszaru i ewentualnie reagują agresywnie na próby wtargnięcia przez inne osobniki. Dzięki temu talerze odgrywają ważną rolę zarówno w biologii, jak i praktyce łowieckiej, pomagając określić płeć i wiek zwierząt oraz zrozumieć ich zachowania terytorialne.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj talerz w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę T
- tchórz, tchórz (Mustela puterius L.)
gatunek z rodziny łasicowatych. Długość ciała samic 20-33 cm, samców 35-50 cm, długość ogona 13-18 cm. Ubarwienie ciemnobrązowe, spód ciała, kończyn i ogona czarne, broda, wargi, boki (...)
- torba borsucza
worek ze skóry borsuka, dawniej często używany przez myśliwych.
- trafić
ubić zwierzynę celnym strzałem.
- trójlufka
trzylufowa broń myśliwska. Najczęściej produkowana w układzie dwie lufy gładkie i jedna gwintowana.
- tabakiera
zakończenie ryja (nos) dzika.
- tuszka
ciało upolowanej zwierzyny drobnej
- trąbka brzozowa
wabik na łosia, na którym myśliwy naśladuje głos łosia w okresie godowym.
- Tulskij Zawód
znana fabryka broni myśliwskiej w ZSRR.
- tur, tur (Bos primigenius)
wymarły gatunek z rodziny pustorożców. Ostatni przedstawiciel tej królewskiej zwierzyny łownej padł w Puszczy Jaktorowskiej w 1627 r.