Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: talerz

talerz, talerz, lustro, chusteczka, serwetka

biała plama na zadzie jeleniowatych.

Talerz to biała plama na zadzie jeleniowatych, która jest widoczna w okresie godowym. Jest to charakterystyczny element anatomiczny, który można zobaczyć u dzikich jeleni, sarn i danieli. Talerz jest wyraźnie widoczny na zadzie tych zwierząt, gdy są one w stanie godowym. Jest to biała plama, która może mieć różne kształty i rozmiary. Najczęściej talerze mają kształt okrągły lub owalny i są dość duże.

Talerze są ważnym elementem łowiectwa, ponieważ pozwalają myśliwym odróżnić samce od samic. Samce mają większe talerze niż samice, co pozwala myśliwym na identyfikację płci zwierzęcia. Talerze są również ważne dla łowców, ponieważ mogą one być używane do określenia wieku zwierzęcia. Im starszy jest dany osobnik, tym większy ma talerz.

Talerze służą również do oznaczenia terytorium przez samce jeleniowatych. Samce czasami oznaczają swoje terytoria poprzez oblizywanie i nawoływanie innych samców wokół swojego talerza. Oznacza to, że jeśli inny samiec chce wejść na terytorium tego samca, musi się liczyć z tym, że może spotkać się z agresją ze strony pierwszego samca.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj talerz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę T

zobacz pełną listę haseł

tokowik

ptak, który pierwszy odzywa się na tokowisku. Nie wolno go strzelać, gdyż można rozbić całe tokowisko.

trzewik

nakładka na kolbę (stopkę) broni myśliwskiej, używana w celu przedłużenia jej bądź też do zamortyzowania odrzutu.

tuszka

ciało upolowanej zwierzyny drobnej

trzymać

o psach: osaczyć zwierzynę.

tarcza

sztuczny cel, do którego strzelamy na strzelnicy w ramach treningu lub sprawdzenia broni; może być nieruchoma (zwykła lub sylwetkowa, np. rogacz) oraz ruchoma (zając, dzik).

trofeum

spreparowane części zwierzyny łownej (lub całe wypchane osobniki). Do trofeów zaliczamy: poroża, rogi, oręża dzików, haki jelenia, wachlarze głuszca, liry cietrzewia, ostrolotki słonki, (...)

topinambur, topinambur (Helianthus tuberosus)

roślina wieloletnia z rodziny złożonych, szczególnie nadająca się do uprawy na poletkach łowieckich. Zarówno bulwy, łodygi, jak i liście są karmą lubianą przez zwierzynę.

trymowanie

sposób skracania sierści u terierów ostrowłosych, polegający na wyskubywaniu martwych włosów.

torba borsucza

worek ze skóry borsuka, dawniej często używany przez myśliwych.

tusza

ciało ubitej zwierzyny.