Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: tuszka

tuszka

ciało upolowanej zwierzyny drobnej

Tuszka to ciało upolowanej zwierzyny drobnej, zwykle ptaków takich jak kuropatwy, bażanty, czy głuszce. Zazwyczaj są one zbierane przez myśliwych i wykorzystywane do celów kulinarnych lub dekoracyjnych. Tuszki są pozbawione skóry i piór, a ich mięso jest cenione za smak i wartości odżywcze. Może być przygotowywane na wiele sposobów, włącznie z pieczeniem, smażeniem i duszeniem. Dodatkowo tuszki mogą być marynowane lub mrożone na późniejsze użycie.

W kontekście dekoracyjnym pióra tuszek używane są do tworzenia ozdobnych stroików oraz innych elementów zdobniczych. Skrzydła i nogi tuszek mogą być również wykorzystywane do tworzenia ozdobnych trofeów myśliwskich lub elementów dekoracyjnych takich jak maski. Tuszki stanowią ważny element polowania oraz eksploatacji drobnej zwierzyny zarówno w kuchni, jak i sztuce zdobniczej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj tuszka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę T

zobacz pełną listę haseł

tarzawisko

suche piaszczyste miejsce, w którym tarzają się jelenie i dziki.

tchórz, tchórz (Mustela puterius L.)

gatunek z rodziny łasicowatych. Długość ciała samic 20-33 cm, samców 35-50 cm, długość ogona 13-18 cm. Ubarwienie ciemnobrązowe, spód ciała, kończyn i ogona czarne, broda, wargi, boki (...)

trychinoskop

przyrząd służący iący do badania mięsa na obecność włośni (trychin).

trzebić

czyścić ubitą sztukę zwierzyny - usuwać jądra (należy wykonać bezzwłocznie).

ton główny

inaczej korkowanie.

tabakiera

zakończenie ryja (nos) dzika.

tarcza

sztuczny cel, do którego strzelamy na strzelnicy w ramach treningu lub sprawdzenia broni; może być nieruchoma (zwykła lub sylwetkowa, np. rogacz) oraz ruchoma (zając, dzik).

tama bobrowa

grobla zrobiona przez bobry w poprzek płynącej rzeki.

tuszka

ciało upolowanej zwierzyny drobnej

trop

odciski nóg zwierzęcych pozostawione na ziemi lub śniegu. Pozwalają myśliwym określić gatunek, orientacyjnie ciężar i płeć, często też czas i kierunek wędrówki zwierzyny.