Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: trzeszcze

trzeszcze, trzeszcze, bałuchy, blaski

oczy zająca.

Trzeszcze to określenie, które odnosi się do oczu zająca. Zające mają szerokie, okrągłe oczy, które są ustawione na boki głowy. Dzięki temu mogą one widzieć w szerokim zakresie i wykrywać potencjalne zagrożenia. Oczy zająca są bardzo czułe na światło i dlatego też trzeszczą, gdy światło jest silne lub gdy zając jest wyjątkowo podekscytowany. Trzeszczenie jest widoczne, gdy źrenice zająca szybko się rozszerzają i zwężają, aby dostosować się do warunków oświetleniowych.

Kiedy zające są w stanie napięcia lub strachu, ich oczy trzeszczą bardziej intensywnie. To dlatego, że ich źrenice rozszerzają się i zwężają szybciej niż normalnie. Trzeszczenie może być również widoczne wtedy, gdy zające siedzą spokojnie i obserwują otoczenie. W takim przypadku ich oczy trzeszczą mniej intensywnie niż w stanie napięcia lub strachu.

Trzeszczenie jest ważnym elementem obserwacji zachowania zajęcy. Może ono pomóc myśliwym w określeniu poziomu napięcia lub strachu u danego zwierzaka oraz w ogólnym określeniu jego stanu emocjonalnego. Trzeszczenie może również pomóc myśliwym w określeniu, czy dany zając jest gotowy do polowania czy też należy go oszczędzać.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj trzeszcze w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę T

zobacz pełną listę haseł

trelowanie

druga zwrotka pieśni głuszca.

trzymać

o psach: osaczyć zwierzynę.

tusza

ciało ubitej zwierzyny.

tokowisko, tokowisko, padowisko

teren, na którym co roku ptaki odbywają swoje toki.

topinambur, topinambur (Helianthus tuberosus)

roślina wieloletnia z rodziny złożonych, szczególnie nadająca się do uprawy na poletkach łowieckich. Zarówno bulwy, łodygi, jak i liście są karmą lubianą przez zwierzynę.

tropienie

1) śledzenie zwierzyny po tropach;
2) postrzałka: dochodzenie zwierzyny po sfarbowanym tropie.

trop wejściowy

trop prowadzący w głąb tropionego rejonu.

trop sfarbowany

trop farbującej zwierzyny.

tokowik

ptak, który pierwszy odzywa się na tokowisku. Nie wolno go strzelać, gdyż można rozbić całe tokowisko.

trzeszcze, trzeszcze, bałuchy, blaski

oczy zająca.