Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: tasak

tasak

szeroki nóż myśliwski służący do patroszenia i rozbierania tuszy grubej zwierzyny.

Tasak jest szerokim, długim nożem myśliwskim, który służy do patroszenia i rozbierania tuszy grubej zwierzyny. Jest to narzędzie, którego używa się do wykonania precyzyjnych cięć w mięsie zwierząt, aby umożliwić łatwe usunięcie skóry i kości. Noże te są zwykle wykonane ze stali nierdzewnej lub innych materiałów odpornych na korozję, takich jak tytan lub stopy metali. Są one zazwyczaj wyposażone w długi, prosty ostrze o grubości od 1 do 2 cali. Ostrze jest często zakończone ostrym końcem, aby ułatwić wykonywanie precyzyjnych cięć.

Tasak jest bardzo przydatnym narzędziem dla myśliwych i łowców. Umożliwia im ono szybkie i precyzyjne rozbieranie tuszy zwierzyny, co pozwala na oszczędność czasu i energii. Noże te są również bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, co oznacza, że mogą one służyć przez długi czas bez konieczności ich naprawiania lub wymiany. Ponadto tasaki są lekkie i poręczne, co pozwala na łatwe przenoszenie ich wraz z innymi narzędziami myśliwskimi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj tasak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę T

zobacz pełną listę haseł

tryplet

trzy bezpośrednie celne strzały oddane przez jednego myśliwego do trzech różnych celów.

tchórz, tchórz (Mustela puterius L.)

gatunek z rodziny łasicowatych. Długość ciała samic 20-33 cm, samców 35-50 cm, długość ogona 13-18 cm. Ubarwienie ciemnobrązowe, spód ciała, kończyn i ogona czarne, broda, wargi, boki (...)

tur, tur (Bos primigenius)

wymarły gatunek z rodziny pustorożców. Ostatni przedstawiciel tej królewskiej zwierzyny łownej padł w Puszczy Jaktorowskiej w 1627 r.

tropienie

1) śledzenie zwierzyny po tropach;
2) postrzałka: dochodzenie zwierzyny po sfarbowanym tropie.

trąbka brzozowa

wabik na łosia, na którym myśliwy naśladuje głos łosia w okresie godowym.

trychina

włosień kręty niebezpieczny pasożyt ssaków leśnych oraz człowieka. Człowiek zaraża się zwykle przez zjedzenie chorego (nie badanego) mięsa z dzika.

trofeum

spreparowane części zwierzyny łownej (lub całe wypchane osobniki). Do trofeów zaliczamy: poroża, rogi, oręża dzików, haki jelenia, wachlarze głuszca, liry cietrzewia, ostrolotki słonki, (...)

tabakiera

zakończenie ryja (nos) dzika.

trop wejściowy

trop prowadzący w głąb tropionego rejonu.

tresura

inaczej układanie psa myśliwskiego.