Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: tyka

tyka

główna część poroża jeleniowatych, z której wyrastają odnogi.

Tyka jest główną częścią poroża jeleniowatych, która znajduje się na czole zwierzęcia. Jest to rodzaj wyrostka, który wyrasta z czaszki i składa się z kości i chrząstki. Tyka ma różne kształty i rozmiary w zależności od gatunku jeleniowatego. Najczęściej ma kształt stożka lub grzybka, ale może mieć też inne formy.

Tyka składa się z kilku odnóg, które są połączone ze sobą i tworzą siatkowaty wzór. Odnogi mogą być długie lub krótkie, grube lub cienkie, proste lub skręcone. Każda odnoga ma swoje własne cechy i może być ukształtowana na różne sposoby.

Poroże jeleniowatych jest uważane za ozdobny element dla łowców i myśliwych. Jest ono uważane za symbol mocy i dumy, a także jako symbol łowiectwa. Poroże jest również uważane za symbol statusu społecznego i bogactwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj tyka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę T

zobacz pełną listę haseł

tabun

duże stado dzikich gęsi lub kaczek.

tarcza

sztuczny cel, do którego strzelamy na strzelnicy w ramach treningu lub sprawdzenia broni; może być nieruchoma (zwykła lub sylwetkowa, np. rogacz) oraz ruchoma (zając, dzik).

trelowanie

druga zwrotka pieśni głuszca.

topinambur, topinambur (Helianthus tuberosus)

roślina wieloletnia z rodziny złożonych, szczególnie nadająca się do uprawy na poletkach łowieckich. Zarówno bulwy, łodygi, jak i liście są karmą lubianą przez zwierzynę.

trop wyjściowy

trop prowadzący na zewnątrz tropionego rejonu.

tresura

inaczej układanie psa myśliwskiego.

tuszka

ciało upolowanej zwierzyny drobnej

tarzać się

o jeleniach i dzikach: kąpać się w piasku.

trofeum

spreparowane części zwierzyny łownej (lub całe wypchane osobniki). Do trofeów zaliczamy: poroża, rogi, oręża dzików, haki jelenia, wachlarze głuszca, liry cietrzewia, ostrolotki słonki, (...)

tarzawisko

suche piaszczyste miejsce, w którym tarzają się jelenie i dziki.