Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: tyka

tyka

główna część poroża jeleniowatych, z której wyrastają odnogi.

Przepraszam za moje niedociągnięcia. Oto poprawiona definicja:

Tyka jest główną częścią poroża jeleniowatych, znajdującą się na czole zwierzęcia. Jest to rodzaj wyrostka, który wyrasta z czaszki i składa się z kości i chrząstki. Tyka ma różne kształty i rozmiary w zależności od gatunku jeleniowatego. Najczęściej przybiera formę stożka lub grzybka, ale może również przybierać inne kształty.

Kluczową cechą tych wyrostków jest to, że składają się z kilku odnóg, tworzących siatkowaty wzór połączony ze sobą. Odnogi mogą być długie lub krótkie, grube lub cienkie, proste lub skręcone. Każda z odnóg ma unikalne cechy i może przybierać różne kształty.

Poroże jeleniowatych jest uważane za ozdobny element dla łowców i myśliwych oraz symbolem mocy, dumy i samego łowiectwa. Dodatkowo, poroże stanowi również symbol statusu społecznego i bogactwa.

Należy podkreślić, że tyka jest istotnym elementem podczas szacowania wieku zwierzęcia oraz określania jego kondycji fizycznej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj tyka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę T

zobacz pełną listę haseł

tokowisko, tokowisko, padowisko

teren, na którym co roku ptaki odbywają swoje toki.

tarzać się

o jeleniach i dzikach: kąpać się w piasku.

tarcza

sztuczny cel, do którego strzelamy na strzelnicy w ramach treningu lub sprawdzenia broni; może być nieruchoma (zwykła lub sylwetkowa, np. rogacz) oraz ruchoma (zając, dzik).

tur, tur (Bos primigenius)

wymarły gatunek z rodziny pustorożców. Ostatni przedstawiciel tej królewskiej zwierzyny łownej padł w Puszczy Jaktorowskiej w 1627 r.

toki

gra godowa ptaków polegająca na wykonywaniu charakterystycznych dla danego gatunku ruchów samca oraz (lub) wydawaniu swoistych dźwięków. Często ptaki podczas toków staczają ze sobą walki, (...)

trzymać

o psach: osaczyć zwierzynę.

tokowik

ptak, który pierwszy odzywa się na tokowisku. Nie wolno go strzelać, gdyż można rozbić całe tokowisko.

tresura

inaczej układanie psa myśliwskiego.

trąbka brzozowa

wabik na łosia, na którym myśliwy naśladuje głos łosia w okresie godowym.

trofeum

spreparowane części zwierzyny łownej (lub całe wypchane osobniki). Do trofeów zaliczamy: poroża, rogi, oręża dzików, haki jelenia, wachlarze głuszca, liry cietrzewia, ostrolotki słonki, (...)