Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: tchórz

tchórz, tchórz (Mustela puterius L.)

gatunek z rodziny łasicowatych. Długość ciała samic 20-33 cm, samców 35-50 cm, długość ogona 13-18 cm. Ubarwienie ciemnobrązowe, spód ciała, kończyn i ogona czarne, broda, wargi, boki głowy białe. Zamieszkuje lasy (często w pobliżu zabudowań). Pożywienie tchórza stanowią gryzonie, młode zające, króliki, ptaki i ich jaja, żaby, ryby, ślimaki i owady. Wyrządza niekiedy (zwłaszcza w bażanciarniach) poważne szkody. Ruja marzec-kwiecień; po ciąży trwającej 41 dni samica rodzi 4-7 młodych w miocie i karmi je przez 7-8 tygodni. Tchórz jest zwierzęciem łownym o cennym futrze, nie ma jednak znaczenia gospodarczego.

Tchórz (Martes foina) – drapieżny ssak z rodziny łasicowatych, zamieszkujący lasy oraz tereny bliskie osadom ludzkim. Samce osiągają długość ciała 35-50 cm, samice zaś 20-33 cm, a długość ich ogona wynosi od 13 do 18 cm. Ubarwienie tchórza jest ciemnobrązowe, a spód jego ciała, kończyny i ogon są czarne, natomiast broda, wargi i boki głowy białe. Tchórz odżywia się głównie gryzoniami, młodymi zającami, królikami, ptakami i ich jajami, żabami, rybami, ślimakami oraz owadami. Jest to również zwierzę łowne o wartościowym futrze. Ruja następuje między marcem a kwietniem, a po ciąży trwającej około 41 dni samica rodzi zazwyczaj 4-7 młodych, którymi opiekuje się przez 7-8 tygodni. Pomimo cennego futra nie ma większego znaczenia gospodarczego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj tchórz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę T

zobacz pełną listę haseł

trop wejściowy

trop prowadzący w głąb tropionego rejonu.

trąbka brzozowa

wabik na łosia, na którym myśliwy naśladuje głos łosia w okresie godowym.

tur, tur (Bos primigenius)

wymarły gatunek z rodziny pustorożców. Ostatni przedstawiciel tej królewskiej zwierzyny łownej padł w Puszczy Jaktorowskiej w 1627 r.

tarzawisko

suche piaszczyste miejsce, w którym tarzają się jelenie i dziki.

trop wyjściowy

trop prowadzący na zewnątrz tropionego rejonu.

tabun

duże stado dzikich gęsi lub kaczek.

tryk

inaczcj baran.

trychina

włosień kręty niebezpieczny pasożyt ssaków leśnych oraz człowieka. Człowiek zaraża się zwykle przez zjedzenie chorego (nie badanego) mięsa z dzika.

tresura

inaczej układanie psa myśliwskiego.

tryplet

trzy bezpośrednie celne strzały oddane przez jednego myśliwego do trzech różnych celów.