Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: tchórz

tchórz, tchórz (Mustela puterius L.)

gatunek z rodziny łasicowatych. Długość ciała samic 20-33 cm, samców 35-50 cm, długość ogona 13-18 cm. Ubarwienie ciemnobrązowe, spód ciała, kończyn i ogona czarne, broda, wargi, boki głowy białe. Zamieszkuje lasy (często w pobliżu zabudowań). Pożywienie tchórza stanowią gryzonie, młode zające, króliki, ptaki i ich jaja, żaby, ryby, ślimaki i owady. Wyrządza niekiedy (zwłaszcza w bażanciarniach) poważne szkody. Ruja marzec-kwiecień; po ciąży trwającej 41 dni samica rodzi 4-7 młodych w miocie i karmi je przez 7-8 tygodni. Tchórz jest zwierzęciem łownym o cennym futrze, nie ma jednak znaczenia gospodarczego.

Tchórz jest zwierzęciem o ciemnobrązowym ubarwieniu, białej brodzie, wargach i bokach głowy. Zamieszkuje lasy, często w pobliżu zabudowań. Jego długość ciała wynosi od 20 do 50 cm, a długość ogona od 13 do 18 cm. Pożywienie tchórza stanowią gryzonie, młode zające, króliki, ptaki i ich jaja, żaby, ryby, ślimaki i owady. Zdarza się, że wyrządza szkody w bażanciarniach. Ruja tchórza przypada na marzec-kwiecień. Po ciąży trwającej 41 dni samica rodzi 4-7 młodych i karmi je przez 7-8 tygodni. Futro tchórza jest cenne, jednak nie ma on znaczenia gospodarczego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj tchórz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę T

zobacz pełną listę haseł

tumak

inaczej kuna leśna.

trop wyjściowy

trop prowadzący na zewnątrz tropionego rejonu.

trąbka brzozowa

wabik na łosia, na którym myśliwy naśladuje głos łosia w okresie godowym.

trop sfarbowany

trop farbującej zwierzyny.

trójlufka

trzylufowa broń myśliwska. Najczęściej produkowana w układzie dwie lufy gładkie i jedna gwintowana.

topinambur, topinambur (Helianthus tuberosus)

roślina wieloletnia z rodziny złożonych, szczególnie nadająca się do uprawy na poletkach łowieckich. Zarówno bulwy, łodygi, jak i liście są karmą lubianą przez zwierzynę.

tchórz, tchórz (Mustela puterius L.)

gatunek z rodziny łasicowatych. Długość ciała samic 20-33 cm, samców 35-50 cm, długość ogona 13-18 cm. Ubarwienie ciemnobrązowe, spód ciała, kończyn i ogona czarne, broda, wargi, boki (...)

troki

rzemienne lub sznurowe pętle do noszenia ubitych ptaków na polowaniach.

tuszka

ciało upolowanej zwierzyny drobnej

tycznia

dawniej huczka dzików i ruja wilków