Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: tchórz

tchórz, tchórz (Mustela puterius L.)

gatunek z rodziny łasicowatych. Długość ciała samic 20-33 cm, samców 35-50 cm, długość ogona 13-18 cm. Ubarwienie ciemnobrązowe, spód ciała, kończyn i ogona czarne, broda, wargi, boki głowy białe. Zamieszkuje lasy (często w pobliżu zabudowań). Pożywienie tchórza stanowią gryzonie, młode zające, króliki, ptaki i ich jaja, żaby, ryby, ślimaki i owady. Wyrządza niekiedy (zwłaszcza w bażanciarniach) poważne szkody. Ruja marzec-kwiecień; po ciąży trwającej 41 dni samica rodzi 4-7 młodych w miocie i karmi je przez 7-8 tygodni. Tchórz jest zwierzęciem łownym o cennym futrze, nie ma jednak znaczenia gospodarczego.

Tchórz jest zwierzęciem o ciemnobrązowym ubarwieniu, białej brodzie, wargach i bokach głowy. Zamieszkuje lasy, często w pobliżu zabudowań. Jego długość ciała wynosi od 20 do 50 cm, a długość ogona od 13 do 18 cm. Pożywienie tchórza stanowią gryzonie, młode zające, króliki, ptaki i ich jaja, żaby, ryby, ślimaki i owady. Zdarza się, że wyrządza szkody w bażanciarniach. Ruja tchórza przypada na marzec-kwiecień. Po ciąży trwającej 41 dni samica rodzi 4-7 młodych i karmi je przez 7-8 tygodni. Futro tchórza jest cenne, jednak nie ma on znaczenia gospodarczego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj tchórz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę T

zobacz pełną listę haseł

trafić

ubić zwierzynę celnym strzałem.

trop wyjściowy

trop prowadzący na zewnątrz tropionego rejonu.

tama bobrowa

grobla zrobiona przez bobry w poprzek płynącej rzeki.

ton główny

inaczej korkowanie.

torba borsucza

worek ze skóry borsuka, dawniej często używany przez myśliwych.

tycznia

dawniej huczka dzików i ruja wilków

talerz, talerz, lustro, chusteczka, serwetka

biała plama na zadzie jeleniowatych.

tarmosić

o psach dzikarzach: szarpać strzeloną sztukę.

teriery

grupa ras psów myśliwskich charakteryzujących się mocną budową ciała: pysk szpiczasty, ogon sterczący pionowo, nogi cienkie, sterczące uszy ze zwisającymi końcami. Sylwetka teriera (...)

tarzać się

o jeleniach i dzikach: kąpać się w piasku.