Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: trofeum

trofeum

spreparowane części zwierzyny łownej (lub całe wypchane osobniki). Do trofeów zaliczamy: poroża, rogi, oręża dzików, haki jelenia, wachlarze głuszca, liry cietrzewia, ostrolotki słonki, skóry, czaszki itd. Część trofeów jest wyceniana wg. międzynarodowej punktacji i nagradzana medalami (brązowym, srebrnym i złotym). Są to m.in.: wieńce jeleni, parostki sarn, łopaty łosia, oręża dzika, skóry i czaszki wilka oraz rysia. Sposób przechowywania trofeów świadczy m.in. o etyce myśliwskiej.

Trofea są zazwyczaj wykonywane przez profesjonalnych rzeźbiarzy lub taxidermistów. Przygotowanie trofeum do wystawienia wymaga czasu i precyzji. Najpierw trzeba usunąć skórę i mięso, a następnie wypchać szkielet zwierzęcia. Następnie trzeba odtworzyć naturalne kształty i kolory skóry, a także uformować poroże lub rogi. Na końcu trofeum jest malowane i lakierowane, aby zachować jego naturalny wygląd.

Trofea służą jako dowód na sukces myśliwego, ale także jako ozdoba domu. Wiele osób traktuje je jako dzieła sztuki, które można podziwiać i cieszyć się ich pięknem. Trofea są również czasami używane do celów edukacyjnych, aby pokazać młodym myśliwym, jak wygląda dana zwierzyna łowna.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj trofeum w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę T

zobacz pełną listę haseł

trychina

włosień kręty niebezpieczny pasożyt ssaków leśnych oraz człowieka. Człowiek zaraża się zwykle przez zjedzenie chorego (nie badanego) mięsa z dzika.

tabakiera

zakończenie ryja (nos) dzika.

tycznia

dawniej huczka dzików i ruja wilków

tropowiec

pies myśliwski używany do odszukiwania zwierzyny po zostawionych przez nią tropach.

topinambur, topinambur (Helianthus tuberosus)

roślina wieloletnia z rodziny złożonych, szczególnie nadająca się do uprawy na poletkach łowieckich. Zarówno bulwy, łodygi, jak i liście są karmą lubianą przez zwierzynę.

tarzawisko

suche piaszczyste miejsce, w którym tarzają się jelenie i dziki.

tchórek

inaczej fretka.

tusza

ciało ubitej zwierzyny.

troki

rzemienne lub sznurowe pętle do noszenia ubitych ptaków na polowaniach.

tasak

szeroki nóż myśliwski służący do patroszenia i rozbierania tuszy grubej zwierzyny.