Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: tarzawisko

tarzawisko

suche piaszczyste miejsce, w którym tarzają się jelenie i dziki.

Tarzawisko to obszar, na którym zwierzęta tarzają się w piasku lub innym podobnym podłożu. Charakteryzuje się suchą i piaszczystą powierzchnią, często eksponowaną na działanie słońca i wiatru. Tarzawiska występują zazwyczaj w lasach, ale mogą także pojawiać się na otwartych terenach. Są one tworzone głównie przez jelenie i dziki, które wykorzystują je do usuwania pasożytów z futra i skóry, jak również dla relaksu i utrzymania kondycji fizycznej i psychicznej. Dla jeleni tarzawiska pełnią funkcję higieniczną, pomagając utrzymać ich skórę i futro w dobrym stanie oraz pozbyć się pasożytów. Tarzawiska są również ważne z punktu widzenia zachowania społecznego zwierząt, umożliwiając im interakcje z osobnikami tego samego gatunku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj tarzawisko w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę T

zobacz pełną listę haseł

tropienie

1) śledzenie zwierzyny po tropach;
2) postrzałka: dochodzenie zwierzyny po sfarbowanym tropie.

trop sfarbowany

trop farbującej zwierzyny.

trop

odciski nóg zwierzęcych pozostawione na ziemi lub śniegu. Pozwalają myśliwym określić gatunek, orientacyjnie ciężar i płeć, często też czas i kierunek wędrówki zwierzyny.

trop wejściowy

trop prowadzący w głąb tropionego rejonu.

trofeum

spreparowane części zwierzyny łownej (lub całe wypchane osobniki). Do trofeów zaliczamy: poroża, rogi, oręża dzików, haki jelenia, wachlarze głuszca, liry cietrzewia, ostrolotki słonki, (...)

tur, tur (Bos primigenius)

wymarły gatunek z rodziny pustorożców. Ostatni przedstawiciel tej królewskiej zwierzyny łownej padł w Puszczy Jaktorowskiej w 1627 r.

tchórek

inaczej fretka.

tabun

duże stado dzikich gęsi lub kaczek.

tryk

inaczcj baran.

trafić

ubić zwierzynę celnym strzałem.