Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: tchórek

tchórek

inaczej fretka.

Tchórek, inaczej fretka, to albinotyczna, udomowiona odmiana północnoafrykańskiego tchórza (Mustela putorius furo). Tchórza hodowano na początku w celach łowieckich, a następnie wykorzystywano do wypędzania szkodników ze stajni oraz nor królików. Jest małym drapieżnikiem z rodziny łasicowatych (Mustelidae).

Tchórek charakteryzuje się smukłą budową ciała, długim i gibkim tułowiem oraz ośmioma kończynami, co pozwala mu na skuteczne przemieszczanie się w norach. Fretka jest zwierzęciem terytorialnym i podczas polowania wykazuje agresywne zachowanie. W domowych warunkach potrzebuje zapewnienia regularnej aktywności fizycznej oraz stymulacji intelektualnej.

Odlatywanie tchórków z ich naturalnego środowiska spowodowało powstanie wielu różnych ras o zróżnicowanej budowie ciała, kolorystyce i temperamentach. Z powodu swojej inteligencji i żywiołowego charakteru, fretki stają się popularnymi pupilami do domowych hodowli.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj tchórek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę T

zobacz pełną listę haseł

trofeum

spreparowane części zwierzyny łownej (lub całe wypchane osobniki). Do trofeów zaliczamy: poroża, rogi, oręża dzików, haki jelenia, wachlarze głuszca, liry cietrzewia, ostrolotki słonki, (...)

trop wejściowy

trop prowadzący w głąb tropionego rejonu.

trąbka brzozowa

wabik na łosia, na którym myśliwy naśladuje głos łosia w okresie godowym.

tasak

szeroki nóż myśliwski służący do patroszenia i rozbierania tuszy grubej zwierzyny.

tarmosić

o psach dzikarzach: szarpać strzeloną sztukę.

tumak

inaczej kuna leśna.

tropienie

1) śledzenie zwierzyny po tropach;
2) postrzałka: dochodzenie zwierzyny po sfarbowanym tropie.

trymowanie

sposób skracania sierści u terierów ostrowłosych, polegający na wyskubywaniu martwych włosów.

tarcza

sztuczny cel, do którego strzelamy na strzelnicy w ramach treningu lub sprawdzenia broni; może być nieruchoma (zwykła lub sylwetkowa, np. rogacz) oraz ruchoma (zając, dzik).

trzeszcze, trzeszcze, bałuchy, blaski

oczy zająca.