Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: tokowisko

tokowisko, tokowisko, padowisko

teren, na którym co roku ptaki odbywają swoje toki.

Tokowisko to miejsce, na którym ptaki odbywają swoje toki godowe. Toki (z fr. lek) to zachowania, które mają na celu przyciągnięcie partnera lub partnerki w celu rozmnażania. Ptaki mogą prezentować różnorodne zachowania tokowe, takie jak śpiewanie, taniec, budowanie gniazda czy wydawanie charakterystycznych dźwięków.

Tokowiska są zazwyczaj regularnie odwiedzane przez ptaki w okresie godowym, często są to konkretne tereny lub obszary leśne. W obszarach otwartych mogą to być łąki, polany lub wrzosowiska, natomiast w lasach - polany i skraje drzewostanów. Ptaki często także używają tych samych tokowisk z roku na rok.

Ważnym aspektem tokowisk jest ich ochrona i zachowanie w naturalnym stanie, ponieważ stanowią one istotne środowisko dla rozmnażających się ptaków oraz reprezentują miejsca kumulacji biologicznej. Utrzymanie spokoju w ich otoczeniu jest konieczne dla sukcesu lęgowego ptaków. Dlatego też istotne jest monitorowanie i ochrona tych obszarów przed zakłóceniami ludzkimi oraz dbałość o odpowiednie zarządzanie nimi poprzez praktyki zrównoważonego użytkowania terenów łowieckich.

Warto również zauważyć, że poza ptakami także inne zwierzęta mogą wykazywać podobne formy zachowań tokowych, jak np. sarny czy daniele podczas okresu rui.

Toki oraz tokowiska mają istotne znaczenie zarówno dla badań naukowych nad zachowaniami zwierząt, jak i dla praktycznej ochrony przyrody oraz prowadzenia działalności gospodarczej zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj tokowisko w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę T

zobacz pełną listę haseł

trzeszcze, trzeszcze, bałuchy, blaski

oczy zająca.

trzewik

nakładka na kolbę (stopkę) broni myśliwskiej, używana w celu przedłużenia jej bądź też do zamortyzowania odrzutu.

tryplet

trzy bezpośrednie celne strzały oddane przez jednego myśliwego do trzech różnych celów.

tuszka

ciało upolowanej zwierzyny drobnej

trymowanie

sposób skracania sierści u terierów ostrowłosych, polegający na wyskubywaniu martwych włosów.

tur, tur (Bos primigenius)

wymarły gatunek z rodziny pustorożców. Ostatni przedstawiciel tej królewskiej zwierzyny łownej padł w Puszczy Jaktorowskiej w 1627 r.

tropowiec

pies myśliwski używany do odszukiwania zwierzyny po zostawionych przez nią tropach.

tresura

inaczej układanie psa myśliwskiego.

tarmosić

o psach dzikarzach: szarpać strzeloną sztukę.

tycznia

dawniej huczka dzików i ruja wilków