Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: tumak

tumak

inaczej kuna leśna.

Tumak, inaczej kuna leśna, jest gatunkiem z rodziny łasicowatych. Dorosłe osobniki osiągają długość ciała między 38 a 58 cm oraz wagę 1-2 kg. Ich ubarwienie to głównie brunatnożółty, z charakterystyczną pomarańczowokremową plamą na spodzie szyi. W Polsce zamieszkują lasy na całym obszarze kraju. Tumaki poruszają się zarówno po ziemi, jak i po drzewach, a ich dietę stanowią głównie gryzonie, ptaki, jaszczurki, żaby oraz owoce leśne.

Ruja tumaka występuje w lipcu-sierpniu, a ciąża trwa około 150 dni. W kwietniu samica rodzi 3-5 młodych w gniazdach lub dziuplach. Młode są ślepe i niedołężne (widzą po 34-38 dniach); samica karmi je mlekiem przez 7 tygodni. Po 5 tygodniu zaczynają spożywać mięso, a samica wyprowadza je po 7-8 tygodniach.

Kuna leśna jest aktywna zarówno w dzień, jak i w nocy. Szuka pożywienia w ciągu dnia i odpoczywa nocą. Zazwyczaj żeruje samotnie, chociaż czasami można spotkać ją w grupach. Posiada bardzo dobrze rozwinięty zmysł słuchu i węchu, co ułatwia jej zdobywanie pokarmu oraz unikanie drapieżników. Jest również znana z silnego instynktu obronnego.

Tumak jest istotnym elementem ekosystemu lasu, gdyż reguluje populację gryzoni i innych szkodników oraz stanowi ważne źródło pożywienia dla innych drapieżników takich jak wilki czy lisy. Ponadto ma istotne znaczenie w kulturze ludowej jako zwierzę łowne oraz ze względu na tradycyjne uznawanie jego skóry za symbol szczęścia i powodzenia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj tumak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę T

zobacz pełną listę haseł

tyka

główna część poroża jeleniowatych, z której wyrastają odnogi.

trzewik

nakładka na kolbę (stopkę) broni myśliwskiej, używana w celu przedłużenia jej bądź też do zamortyzowania odrzutu.

tchórek

inaczej fretka.

topinambur, topinambur (Helianthus tuberosus)

roślina wieloletnia z rodziny złożonych, szczególnie nadająca się do uprawy na poletkach łowieckich. Zarówno bulwy, łodygi, jak i liście są karmą lubianą przez zwierzynę.

tokowik

ptak, który pierwszy odzywa się na tokowisku. Nie wolno go strzelać, gdyż można rozbić całe tokowisko.

tryplet

trzy bezpośrednie celne strzały oddane przez jednego myśliwego do trzech różnych celów.

tuszka

ciało upolowanej zwierzyny drobnej

tabakiera

zakończenie ryja (nos) dzika.

tropienie

1) śledzenie zwierzyny po tropach;
2) postrzałka: dochodzenie zwierzyny po sfarbowanym tropie.

trop sfarbowany

trop farbującej zwierzyny.