Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: tarzać się

tarzać się

o jeleniach i dzikach: kąpać się w piasku.

Tarzać się jest zachowaniem charakterystycznym dla jeleni i dzików, polegającym na kąpaniu się w piasku. Jest to naturalny instynkt zwierząt łownych, który ma na celu zarówno pielęgnację sierści, jak i znakowanie terytorium. Podczas tarzania się, zwierzę przeciera ciało o ziemię lub piasek, dzięki czemu usuwa martwe naskórek i nadmiar owłosienia oraz odświeża sierść.

Dla jeleni i dzików tarzanie się ma więcej znaczeń niż tylko higieniczne. Jest to także sposób na pozostawienie zapachu swojego ciała w określonym miejscu, co stanowi formę komunikacji z innymi osobnikami danego gatunku. Dzięki temu zachowaniu zwierzęta wyrażają swoją obecność oraz przekazują informacje o swoim zdrowiu i kondycji.

Tarzanie się jest więc fundamentalnym zachowaniem łowniczym, które nie tylko służy właściwej pielęgnacji sierści, lecz również pełni istotną rolę w komunikacji międzyosobniczej oraz festiwalach godowych. Ta fascynująca cecha zwierząt łownych daje nam jeszcze głębszy wgląd w ich biologię i behawioryzm.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj tarzać się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę T

zobacz pełną listę haseł

tarzawisko

suche piaszczyste miejsce, w którym tarzają się jelenie i dziki.

trzeszcze, trzeszcze, bałuchy, blaski

oczy zająca.

tarmosić

o psach dzikarzach: szarpać strzeloną sztukę.

trychinoskop

przyrząd służący iący do badania mięsa na obecność włośni (trychin).

toki

gra godowa ptaków polegająca na wykonywaniu charakterystycznych dla danego gatunku ruchów samca oraz (lub) wydawaniu swoistych dźwięków. Często ptaki podczas toków staczają ze sobą walki, (...)

trofeum

spreparowane części zwierzyny łownej (lub całe wypchane osobniki). Do trofeów zaliczamy: poroża, rogi, oręża dzików, haki jelenia, wachlarze głuszca, liry cietrzewia, ostrolotki słonki, (...)

trop wyjściowy

trop prowadzący na zewnątrz tropionego rejonu.

tycznia

dawniej huczka dzików i ruja wilków

tchórek

inaczej fretka.

tumak

inaczej kuna leśna.