Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: tarzać się

tarzać się

o jeleniach i dzikach: kąpać się w piasku.

Tarzać się jest zachowaniem charakterystycznym dla jeleni i dzików, polegającym na kąpaniu się w piasku. Jest to naturalny instynkt zwierząt łownych, który ma na celu zarówno pielęgnację sierści, jak i znakowanie terytorium. Podczas tarzania się, zwierzę przeciera ciało o ziemię lub piasek, dzięki czemu usuwa martwe naskórek i nadmiar owłosienia oraz odświeża sierść.

Dla jeleni i dzików tarzanie się ma więcej znaczeń niż tylko higieniczne. Jest to także sposób na pozostawienie zapachu swojego ciała w określonym miejscu, co stanowi formę komunikacji z innymi osobnikami danego gatunku. Dzięki temu zachowaniu zwierzęta wyrażają swoją obecność oraz przekazują informacje o swoim zdrowiu i kondycji.

Tarzanie się jest więc fundamentalnym zachowaniem łowniczym, które nie tylko służy właściwej pielęgnacji sierści, lecz również pełni istotną rolę w komunikacji międzyosobniczej oraz festiwalach godowych. Ta fascynująca cecha zwierząt łownych daje nam jeszcze głębszy wgląd w ich biologię i behawioryzm.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj tarzać się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę T

zobacz pełną listę haseł

tama bobrowa

grobla zrobiona przez bobry w poprzek płynącej rzeki.

tropowiec

pies myśliwski używany do odszukiwania zwierzyny po zostawionych przez nią tropach.

trofeum

spreparowane części zwierzyny łownej (lub całe wypchane osobniki). Do trofeów zaliczamy: poroża, rogi, oręża dzików, haki jelenia, wachlarze głuszca, liry cietrzewia, ostrolotki słonki, (...)

tumak

inaczej kuna leśna.

tyka

główna część poroża jeleniowatych, z której wyrastają odnogi.

tchórz, tchórz (Mustela puterius L.)

gatunek z rodziny łasicowatych. Długość ciała samic 20-33 cm, samców 35-50 cm, długość ogona 13-18 cm. Ubarwienie ciemnobrązowe, spód ciała, kończyn i ogona czarne, broda, wargi, boki (...)

trymowanie

sposób skracania sierści u terierów ostrowłosych, polegający na wyskubywaniu martwych włosów.

trychinoskop

przyrząd służący iący do badania mięsa na obecność włośni (trychin).

tasak

szeroki nóż myśliwski służący do patroszenia i rozbierania tuszy grubej zwierzyny.

trzymać

o psach: osaczyć zwierzynę.