Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: tropienie

tropienie

1) śledzenie zwierzyny po tropach;
2) postrzałka: dochodzenie zwierzyny po sfarbowanym tropie.

Tropienie to jedna z najstarszych technik łowieckich, polegająca na śledzeniu i dochodzeniu zwierzyny. Metoda ta jest szczególnie przydatna w przypadku dzikich zwierząt, które są trudne do złapania lub odstrzelenia. Tropienie może być wykonywane na dwa sposoby: tropienie i postrzałka.

Tropienie polega na śledzeniu zwierzyny po jej tropach, takich jak ślady stóp, ślady moczu lub kału, co pozwala określić, gdzie znajduje się zwierzyna i w którym kierunku się porusza. Tropienie może być trudne ze względu na słabe lub niewidoczne tropy oraz możliwość zmycia ich przez warunki atmosferyczne.

Postrzałka to technika, polegająca na dochodzeniu zwierzyny po sfarbowanym tropie. Zazwyczaj używa się farby lub barwnika do oznaczenia tropu, aby ułatwić śledzenie. Postrzałka jest czasami używana w połączeniu z tropieniem, aby umożliwić myśliwemu łatwe odnalezienie tropu i skuteczniejsze dochodzenie zwierzyny.

Tropienie i postrzałka są istotnymi technikami łowiectwa, wymagającymi od myśliwych cierpliwości, umiejętności obserwowania oraz interpretacji tropów, aby móc skutecznie je stosować. Te techniki pozwalają łowcom na skuteczne polowanie na dzikie zwierzęta, a ich znajomość jest istotna dla każdego myśliwego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj tropienie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę T

zobacz pełną listę haseł

tryk

inaczcj baran.

tchórz, tchórz (Mustela puterius L.)

gatunek z rodziny łasicowatych. Długość ciała samic 20-33 cm, samców 35-50 cm, długość ogona 13-18 cm. Ubarwienie ciemnobrązowe, spód ciała, kończyn i ogona czarne, broda, wargi, boki (...)

trop

odciski nóg zwierzęcych pozostawione na ziemi lub śniegu. Pozwalają myśliwym określić gatunek, orientacyjnie ciężar i płeć, często też czas i kierunek wędrówki zwierzyny.

troki

rzemienne lub sznurowe pętle do noszenia ubitych ptaków na polowaniach.

trójlufka

trzylufowa broń myśliwska. Najczęściej produkowana w układzie dwie lufy gładkie i jedna gwintowana.

trąbka brzozowa

wabik na łosia, na którym myśliwy naśladuje głos łosia w okresie godowym.

tur, tur (Bos primigenius)

wymarły gatunek z rodziny pustorożców. Ostatni przedstawiciel tej królewskiej zwierzyny łownej padł w Puszczy Jaktorowskiej w 1627 r.

trychinoskop

przyrząd służący iący do badania mięsa na obecność włośni (trychin).

tyka

główna część poroża jeleniowatych, z której wyrastają odnogi.

Tulskij Zawód

znana fabryka broni myśliwskiej w ZSRR.