Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: trzebić

trzebić

czyścić ubitą sztukę zwierzyny - usuwać jądra (należy wykonać bezzwłocznie).

Trzebić to czynność, która polega na usuwaniu jąder z ubitą sztukę zwierzyny. Jest to czynność, którą należy wykonać bezzwłocznie po ustrzeleniu zwierzyny. Trzebić można wszystkie gatunki zwierząt łownych, takich jak dziki, sarny, jelenie, lisy i inne.

Aby trzebić zwierzynę, należy wykonać kilka kroków. Po pierwsze, należy oczyścić skórę zwierzyny z piór i sierści. Następnie należy otworzyć brzuch i usunąć wszystkie narządy wewnętrzne. Następnie należy usunąć jelita i jelita cienkie oraz wszystkie inne narządy wewnętrzne. Po usunięciu narządów wewnętrznych należy usunąć jadra i inne narządy płciowe.

Po usunięciu jader należy dokładnie umyć skórę zwierzyny i osuszyć ją ręcznikiem papierowym lub miotełkami. Następnie skórkę należy posmarować solankami lub specjalnymi preparatami do przechowywania mięsa. Po tym etapie skóra powinna być gotowa do przechowania lub dalszej obróbki.

Trzebić to ważna czynność, która powinna być wykonana bezzwłocznie po ustrzeleniu zwierzyny. Dzięki temu można uniknąć rozprzestrzeniania się chorób i bakterii oraz utrzymać mięso w dobrej kondycji przez długi czas.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj trzebić w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę T

zobacz pełną listę haseł

tropowiec

pies myśliwski używany do odszukiwania zwierzyny po zostawionych przez nią tropach.

trop

odciski nóg zwierzęcych pozostawione na ziemi lub śniegu. Pozwalają myśliwym określić gatunek, orientacyjnie ciężar i płeć, często też czas i kierunek wędrówki zwierzyny.

tresura

inaczej układanie psa myśliwskiego.

tchórek

inaczej fretka.

trychinoskop

przyrząd służący iący do badania mięsa na obecność włośni (trychin).

tryplet

trzy bezpośrednie celne strzały oddane przez jednego myśliwego do trzech różnych celów.

tama bobrowa

grobla zrobiona przez bobry w poprzek płynącej rzeki.

talerz, talerz, lustro, chusteczka, serwetka

biała plama na zadzie jeleniowatych.

topinambur, topinambur (Helianthus tuberosus)

roślina wieloletnia z rodziny złożonych, szczególnie nadająca się do uprawy na poletkach łowieckich. Zarówno bulwy, łodygi, jak i liście są karmą lubianą przez zwierzynę.

tasak

szeroki nóż myśliwski służący do patroszenia i rozbierania tuszy grubej zwierzyny.