Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: tycznia

tycznia

dawniej huczka dzików i ruja wilków

Tycznia to termin związanym ze zwierzyną łowną, który dawniej oznaczał po prostu miejsce, gdzie dzik się wysadzał lub ścigał. Bardzo rzadko używane określenie "tycznia" funkcjonuje w kontekście polowań na dziki oraz wilki. Można je spotkać w lekturach historycznych lub literaturze łowieckiej. Termin "tycznia" odnosi się do stanowiska, na którym przy wabieniu dzików lub wilków składano tam dźwięciędę zwierzęcą, by drażniła i prowokowała dziki albo wabiła wilki. Współcześnie rzadko stosowane jest to określenie specyficzne dla tradycyjnych metod polowania, a przede wszystkim dla środowiska myśliwych i pasjonatów historii myślistwa. Termin ten jest znacznie mniej popularny niż bardziej ogólne określenia na takie metody polowań i zachował swoje znaczenie głównie jako zjawisko historyczne.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj tycznia w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę T

zobacz pełną listę haseł

topinambur, topinambur (Helianthus tuberosus)

roślina wieloletnia z rodziny złożonych, szczególnie nadająca się do uprawy na poletkach łowieckich. Zarówno bulwy, łodygi, jak i liście są karmą lubianą przez zwierzynę.

toki

gra godowa ptaków polegająca na wykonywaniu charakterystycznych dla danego gatunku ruchów samca oraz (lub) wydawaniu swoistych dźwięków. Często ptaki podczas toków staczają ze sobą walki, (...)

tur, tur (Bos primigenius)

wymarły gatunek z rodziny pustorożców. Ostatni przedstawiciel tej królewskiej zwierzyny łownej padł w Puszczy Jaktorowskiej w 1627 r.

tuszka

ciało upolowanej zwierzyny drobnej

ton główny

inaczej korkowanie.

tokowisko, tokowisko, padowisko

teren, na którym co roku ptaki odbywają swoje toki.

tchórek

inaczej fretka.

trelowanie

druga zwrotka pieśni głuszca.

talerz, talerz, lustro, chusteczka, serwetka

biała plama na zadzie jeleniowatych.

tama bobrowa

grobla zrobiona przez bobry w poprzek płynącej rzeki.