Definicja hasła: tycznia
- tycznia
dawniej huczka dzików i ruja wilków
Tycznia to termin związanym ze zwierzyną łowną, który dawniej oznaczał po prostu miejsce, gdzie dzik się wysadzał lub ścigał. Bardzo rzadko używane określenie "tycznia" funkcjonuje w kontekście polowań na dziki oraz wilki. Można je spotkać w lekturach historycznych lub literaturze łowieckiej. Termin "tycznia" odnosi się do stanowiska, na którym przy wabieniu dzików lub wilków składano tam dźwięciędę zwierzęcą, by drażniła i prowokowała dziki albo wabiła wilki. Współcześnie rzadko stosowane jest to określenie specyficzne dla tradycyjnych metod polowania, a przede wszystkim dla środowiska myśliwych i pasjonatów historii myślistwa. Termin ten jest znacznie mniej popularny niż bardziej ogólne określenia na takie metody polowań i zachował swoje znaczenie głównie jako zjawisko historyczne.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj tycznia w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę T
- trop
odciski nóg zwierzęcych pozostawione na ziemi lub śniegu. Pozwalają myśliwym określić gatunek, orientacyjnie ciężar i płeć, często też czas i kierunek wędrówki zwierzyny.
- trychinoskop
przyrząd służący iący do badania mięsa na obecność włośni (trychin).
- tumak
inaczej kuna leśna.
- tycznia
dawniej huczka dzików i ruja wilków
- ton główny
inaczej korkowanie.
- trop sfarbowany
trop farbującej zwierzyny.
- tarcza
sztuczny cel, do którego strzelamy na strzelnicy w ramach treningu lub sprawdzenia broni; może być nieruchoma (zwykła lub sylwetkowa, np. rogacz) oraz ruchoma (zając, dzik).
- talerz, talerz, lustro, chusteczka, serwetka
biała plama na zadzie jeleniowatych.
- trzeszcze, trzeszcze, bałuchy, blaski
oczy zająca.