Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ton główny

ton główny

inaczej korkowanie.

Ton główny to technika łowiecka, która polega na wywoływaniu dźwięków przez łowców, aby wabić zwierzęta. Technika ta jest szczególnie popularna wśród myśliwych polujących na głuszce. Głuszce są bardzo wrażliwe na dźwięki i mogą być wabić do łowcy, jeśli odpowiednio użyje tonu głównego.

Ton główny składa się z trzech części: pierwsza część to tzw. „korkowanie”, które polega na wydawaniu długich, powolnych dźwięków przez łowcę. Korkowanie ma na celu wywołanie uwagi głuszca i zachęcenie go do podejścia bliżej. Druga część to „trzecia zwrotka”, która jest szybsza i bardziej energiczna niż korkowanie. Trzecia zwrotka ma na celu utrzymanie uwagi głuszca i zachęcenie go do podejścia jeszcze bliżej. Ostatnia część to „ostatni ton”, który jest najgłośniejszy i najbardziej energiczny ze wszystkich trzech części tonu głównego. Ostatni ton ma na celu przyciągnięcie głuszca do łowcy i sprawienie, by poczuł się bezpiecznie i skusił się na strzał.

Ton główny jest skuteczną techniką łowiecką, która może być stosowana do polowań na różne rodzaje zwierzyny. Jest to szczególnie skuteczne w przypadku polowań na głuszce, ponieważ te ptaki są bardzo wrażliwe na dźwięki i mogą być skutecznie wabić do łowcy poprzez odpowiednie użycie tonu głównego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ton główny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę T

zobacz pełną listę haseł

trop wyjściowy

trop prowadzący na zewnątrz tropionego rejonu.

tarzawisko

suche piaszczyste miejsce, w którym tarzają się jelenie i dziki.

tarmosić

o psach dzikarzach: szarpać strzeloną sztukę.

trelowanie

druga zwrotka pieśni głuszca.

tokowik

ptak, który pierwszy odzywa się na tokowisku. Nie wolno go strzelać, gdyż można rozbić całe tokowisko.

toki

gra godowa ptaków polegająca na wykonywaniu charakterystycznych dla danego gatunku ruchów samca oraz (lub) wydawaniu swoistych dźwięków. Często ptaki podczas toków staczają ze sobą walki, (...)

tropienie

1) śledzenie zwierzyny po tropach;
2) postrzałka: dochodzenie zwierzyny po sfarbowanym tropie.

tryk

inaczcj baran.

trafić

ubić zwierzynę celnym strzałem.

tumak

inaczej kuna leśna.