Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: turzyca

turzyca

1) sierść zająca i królika;
2) zbiorowa nazwa zajęcy i królików.

Turzyca, w kontekście łowieckim, odnosi się do sierści zajęcy i królików, która przez wieki była wykorzystywana zarówno w przemyśle odzieżowym, jak i rzemieślniczym. Charakteryzuje się ona wyjątkową miękkością i delikatnością, co sprawia, że jest ceniona w produkcji odzieży, obuwia, a także innych przedmiotów skórzanych. Turzyca znana jest również z trwałości oraz odporności na uszkodzenia mechaniczne. Jej skóra jest często wykorzystywana do produkcji toreb, portfeli, pasków i innych akcesoriów, a dzięki możliwości barwienia na różne kolory umożliwia tworzenie unikalnych wzorów i faktur. W łowiectwie turzyca odnosi się do sierści używanej w produkcji skórzanego ubrania oraz dostępna z polowań na zajęce i króliki.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj turzyca w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę T

zobacz pełną listę haseł

tchórz, tchórz (Mustela puterius L.)

gatunek z rodziny łasicowatych. Długość ciała samic 20-33 cm, samców 35-50 cm, długość ogona 13-18 cm. Ubarwienie ciemnobrązowe, spód ciała, kończyn i ogona czarne, broda, wargi, boki (...)

trofeum

spreparowane części zwierzyny łownej (lub całe wypchane osobniki). Do trofeów zaliczamy: poroża, rogi, oręża dzików, haki jelenia, wachlarze głuszca, liry cietrzewia, ostrolotki słonki, (...)

tycznia

dawniej huczka dzików i ruja wilków

toki

gra godowa ptaków polegająca na wykonywaniu charakterystycznych dla danego gatunku ruchów samca oraz (lub) wydawaniu swoistych dźwięków. Często ptaki podczas toków staczają ze sobą walki, (...)

tryk

inaczcj baran.

tyka

główna część poroża jeleniowatych, z której wyrastają odnogi.

trojak

zob. trójlufka.

tama bobrowa

grobla zrobiona przez bobry w poprzek płynącej rzeki.

talerz, talerz, lustro, chusteczka, serwetka

biała plama na zadzie jeleniowatych.

tropowiec

pies myśliwski używany do odszukiwania zwierzyny po zostawionych przez nią tropach.