Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: turzyca

turzyca

1) sierść zająca i królika;
2) zbiorowa nazwa zajęcy i królików.

Turzyca, w kontekście łowieckim, odnosi się do sierści zajęcy i królików, która przez wieki była wykorzystywana zarówno w przemyśle odzieżowym, jak i rzemieślniczym. Charakteryzuje się ona wyjątkową miękkością i delikatnością, co sprawia, że jest ceniona w produkcji odzieży, obuwia, a także innych przedmiotów skórzanych. Turzyca znana jest również z trwałości oraz odporności na uszkodzenia mechaniczne. Jej skóra jest często wykorzystywana do produkcji toreb, portfeli, pasków i innych akcesoriów, a dzięki możliwości barwienia na różne kolory umożliwia tworzenie unikalnych wzorów i faktur. W łowiectwie turzyca odnosi się do sierści używanej w produkcji skórzanego ubrania oraz dostępna z polowań na zajęce i króliki.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj turzyca w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę T

zobacz pełną listę haseł

trzeszcze, trzeszcze, bałuchy, blaski

oczy zająca.

tropowiec

pies myśliwski używany do odszukiwania zwierzyny po zostawionych przez nią tropach.

tarcza

sztuczny cel, do którego strzelamy na strzelnicy w ramach treningu lub sprawdzenia broni; może być nieruchoma (zwykła lub sylwetkowa, np. rogacz) oraz ruchoma (zając, dzik).

tyka

główna część poroża jeleniowatych, z której wyrastają odnogi.

troki

rzemienne lub sznurowe pętle do noszenia ubitych ptaków na polowaniach.

trychina

włosień kręty niebezpieczny pasożyt ssaków leśnych oraz człowieka. Człowiek zaraża się zwykle przez zjedzenie chorego (nie badanego) mięsa z dzika.

trojak

zob. trójlufka.

trop

odciski nóg zwierzęcych pozostawione na ziemi lub śniegu. Pozwalają myśliwym określić gatunek, orientacyjnie ciężar i płeć, często też czas i kierunek wędrówki zwierzyny.

trelowanie

druga zwrotka pieśni głuszca.

teriery

grupa ras psów myśliwskich charakteryzujących się mocną budową ciała: pysk szpiczasty, ogon sterczący pionowo, nogi cienkie, sterczące uszy ze zwisającymi końcami. Sylwetka teriera (...)