Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: tropowiec

tropowiec

pies myśliwski używany do odszukiwania zwierzyny po zostawionych przez nią tropach.

Tropowiec to pies myśliwski wykorzystywany do tropienia i odszukiwania zwierzyny po zostawionych przez nią śladach. Charakteryzuje się dużą inteligencją oraz skutecznością w pracy, a jego głównym zadaniem jest wykrywanie zapachu zwierzęcej zdobyczy oraz śledzenie jej tropów. Tropowce są także szkolone do rozpoznawania innych zapachów, takich jak ślady pożywienia czy innych zwierząt, co może prowadzić do celu. Ponadto mogą być używane do odstraszania dzikich zwierząt stanowiących zagrożenie dla myśliwych lub innych osób, a także dzikich ptaków zagrażających uprawom polowym czy innemu mieniu.

Warto zaznaczyć, że psom tym przypisuje się również rolę w ratownictwie - ich umiejętności tropienia mogą być przydatne podczas poszukiwań osób zaginionych lub ofiar katastrof naturalnych. Poza tym tropowce wykorzystywane są również do wyszukiwania narkotyków i broni palnej oraz w ochronie obiektów ważnych dla bezpieczeństwa publicznego. Dzięki swojemu specjalnemu wyszkoleniu i instynktowi tropy, tropowce stanowią nieocenione wsparcie dla myśliwych oraz służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne i ratownictwo.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj tropowiec w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę T

zobacz pełną listę haseł

trójlufka

trzylufowa broń myśliwska. Najczęściej produkowana w układzie dwie lufy gładkie i jedna gwintowana.

trop sfarbowany

trop farbującej zwierzyny.

tabakiera

zakończenie ryja (nos) dzika.

trzewik

nakładka na kolbę (stopkę) broni myśliwskiej, używana w celu przedłużenia jej bądź też do zamortyzowania odrzutu.

turzyca

1) sierść zająca i królika;
2) zbiorowa nazwa zajęcy i królików.

tarcza

sztuczny cel, do którego strzelamy na strzelnicy w ramach treningu lub sprawdzenia broni; może być nieruchoma (zwykła lub sylwetkowa, np. rogacz) oraz ruchoma (zając, dzik).

tycznia

dawniej huczka dzików i ruja wilków

trop

odciski nóg zwierzęcych pozostawione na ziemi lub śniegu. Pozwalają myśliwym określić gatunek, orientacyjnie ciężar i płeć, często też czas i kierunek wędrówki zwierzyny.

talerz, talerz, lustro, chusteczka, serwetka

biała plama na zadzie jeleniowatych.

trop wyjściowy

trop prowadzący na zewnątrz tropionego rejonu.