Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: toki

toki

gra godowa ptaków polegająca na wykonywaniu charakterystycznych dla danego gatunku ruchów samca oraz (lub) wydawaniu swoistych dźwięków. Często ptaki podczas toków staczają ze sobą walki, które mają na celu zwrócenie uwagi samic na tokującego samca. Najpiękniejsze są toki głuszców, cietrzewi i batalionów.

Tokowanie jest zazwyczaj wykonywane przez samce, które chcą zwrócić uwagę samic. Samce wykonują ruchy i dźwięki, aby przyciągnąć uwagę samicy. Tokowanie może być również wykorzystywane do wyrażenia agresji wobec innych samców. W tym celu ptaki mogą staczać ze sobą walki, aby okazać swoją dominację nad innymi samcami.

Tokowanie może być również wykorzystywane do oznaczania terytorium. Ptaki mogą tokując wskazywać swoje terytorium, aby ostrzec inne ptaki przed wejściem na nie. Tokowanie może być również używane do oznaczania miejsca lęgowego, aby zapobiec intruzom.

Tokowanie jest ważnym elementem środowiska ptaków i jest często obserwowane przez myśliwych i ornitologów. Jest to szczególnie ważne dla gatunków ptaków, które są zagrożone wyginięciem, ponieważ pozwala ono na lepsze zrozumienie ich zachowań i środowiska.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj toki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę T

zobacz pełną listę haseł

tchórz, tchórz (Mustela puterius L.)

gatunek z rodziny łasicowatych. Długość ciała samic 20-33 cm, samców 35-50 cm, długość ogona 13-18 cm. Ubarwienie ciemnobrązowe, spód ciała, kończyn i ogona czarne, broda, wargi, boki (...)

trychina

włosień kręty niebezpieczny pasożyt ssaków leśnych oraz człowieka. Człowiek zaraża się zwykle przez zjedzenie chorego (nie badanego) mięsa z dzika.

tarzawisko

suche piaszczyste miejsce, w którym tarzają się jelenie i dziki.

tama bobrowa

grobla zrobiona przez bobry w poprzek płynącej rzeki.

topinambur, topinambur (Helianthus tuberosus)

roślina wieloletnia z rodziny złożonych, szczególnie nadająca się do uprawy na poletkach łowieckich. Zarówno bulwy, łodygi, jak i liście są karmą lubianą przez zwierzynę.

ton główny

inaczej korkowanie.

trójlufka

trzylufowa broń myśliwska. Najczęściej produkowana w układzie dwie lufy gładkie i jedna gwintowana.

talerz, talerz, lustro, chusteczka, serwetka

biała plama na zadzie jeleniowatych.

trop wejściowy

trop prowadzący w głąb tropionego rejonu.

troki

rzemienne lub sznurowe pętle do noszenia ubitych ptaków na polowaniach.