Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: toki

toki

gra godowa ptaków polegająca na wykonywaniu charakterystycznych dla danego gatunku ruchów samca oraz (lub) wydawaniu swoistych dźwięków. Często ptaki podczas toków staczają ze sobą walki, które mają na celu zwrócenie uwagi samic na tokującego samca. Najpiękniejsze są toki głuszców, cietrzewi i batalionów.

Tokowanie jest zazwyczaj wykonywane przez samce, które chcą zwrócić uwagę samic. Samce wykonują ruchy i dźwięki, aby przyciągnąć uwagę samicy. Tokowanie może być również wykorzystywane do wyrażenia agresji wobec innych samców. W tym celu ptaki mogą staczać ze sobą walki, aby okazać swoją dominację nad innymi samcami.

Tokowanie może być również wykorzystywane do oznaczania terytorium. Ptaki mogą tokując wskazywać swoje terytorium, aby ostrzec inne ptaki przed wejściem na nie. Tokowanie może być również używane do oznaczania miejsca lęgowego, aby zapobiec intruzom.

Tokowanie jest ważnym elementem środowiska ptaków i jest często obserwowane przez myśliwych i ornitologów. Jest to szczególnie ważne dla gatunków ptaków, które są zagrożone wyginięciem, ponieważ pozwala ono na lepsze zrozumienie ich zachowań i środowiska.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj toki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę T

zobacz pełną listę haseł

tarzać się

o jeleniach i dzikach: kąpać się w piasku.

trofeum

spreparowane części zwierzyny łownej (lub całe wypchane osobniki). Do trofeów zaliczamy: poroża, rogi, oręża dzików, haki jelenia, wachlarze głuszca, liry cietrzewia, ostrolotki słonki, (...)

tropienie

1) śledzenie zwierzyny po tropach;
2) postrzałka: dochodzenie zwierzyny po sfarbowanym tropie.

tasak

szeroki nóż myśliwski służący do patroszenia i rozbierania tuszy grubej zwierzyny.

tchórek

inaczej fretka.

tokowik

ptak, który pierwszy odzywa się na tokowisku. Nie wolno go strzelać, gdyż można rozbić całe tokowisko.

trojak

zob. trójlufka.

tarmosić

o psach dzikarzach: szarpać strzeloną sztukę.

topinambur, topinambur (Helianthus tuberosus)

roślina wieloletnia z rodziny złożonych, szczególnie nadająca się do uprawy na poletkach łowieckich. Zarówno bulwy, łodygi, jak i liście są karmą lubianą przez zwierzynę.

trzymać

o psach: osaczyć zwierzynę.