Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: tabun

tabun

duże stado dzikich gęsi lub kaczek.

Tabun to duże stado dzikich zwierząt, takich jak gęsi, kaczki, konie lub inne zwierzęta stadne. Liczebność tabunu może sięgać kilkudziesięciu, a nawet kilkuset osobników. Zwierzęta tworzące tabun zbierają się z reguły w celu zwiększenia bezpieczeństwa podczas żerowania, odpoczynku lub migracji. Tabuny dzikich ptaków mogą być obserwowane w okresie jesienno-zimowym przed migracją na południe oraz wiosennie podczas powrotu na tereny lęgowe. Udając się w drogę wspólnie, ptaki redukują ryzyko ataku drapieżników oraz korzystają z efektów oszczędności energii dzięki formowaniu charakterystycznych układów lotu, takich jak koła bądź spirale. Ponadto tabuny stanowią ważny element ekosystemu, wspomagając przetrwanie i bezpieczne przedostanie się zwierząt na dalsze tereny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj tabun w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę T

zobacz pełną listę haseł

tropowiec

pies myśliwski używany do odszukiwania zwierzyny po zostawionych przez nią tropach.

tchórek

inaczej fretka.

trzeszcze, trzeszcze, bałuchy, blaski

oczy zająca.

talerz, talerz, lustro, chusteczka, serwetka

biała plama na zadzie jeleniowatych.

tarcza

sztuczny cel, do którego strzelamy na strzelnicy w ramach treningu lub sprawdzenia broni; może być nieruchoma (zwykła lub sylwetkowa, np. rogacz) oraz ruchoma (zając, dzik).

ton główny

inaczej korkowanie.

trychina

włosień kręty niebezpieczny pasożyt ssaków leśnych oraz człowieka. Człowiek zaraża się zwykle przez zjedzenie chorego (nie badanego) mięsa z dzika.

tur, tur (Bos primigenius)

wymarły gatunek z rodziny pustorożców. Ostatni przedstawiciel tej królewskiej zwierzyny łownej padł w Puszczy Jaktorowskiej w 1627 r.

tropienie

1) śledzenie zwierzyny po tropach;
2) postrzałka: dochodzenie zwierzyny po sfarbowanym tropie.

tuszka

ciało upolowanej zwierzyny drobnej