Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: tokowik

tokowik

ptak, który pierwszy odzywa się na tokowisku. Nie wolno go strzelać, gdyż można rozbić całe tokowisko.

Tokowik to gatunek ptaka z rodziny kaczkowatych, który jest szeroko rozpowszechniony w Europie i Azji. Jego nazwa pochodzi od słowa „tok”, co oznacza miejsce, w którym ptaki te zwykle się odzywają. Tokowiki są bardzo łatwe do rozpoznania dzięki swojemu charakterystycznemu ubarwieniu. Ich głowa i szyja są czarne, a reszta ciała jest brązowa lub szarobrązowa. Ptaki te mają również charakterystyczny długi ogon, który jest czarny na końcu i biały na początku.

Tokowiki żyją w stadach i zazwyczaj odzywają się na tokowiskach, czyli miejscach, w których ptaki te skupiają się w dużych ilościach. Zazwyczaj tokowiska znajdują się w pobliżu jezior lub rzek. Tokowiki są bardzo ważne dla łowiectwa, ponieważ ich odgłosy przyciągają inne ptaki, takie jak kaczki i głuszce. Dlatego też nie wolno strzelać do tokowików, gdyż może to spowodować rozbicie całego tokowiska.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj tokowik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę T

zobacz pełną listę haseł

tur, tur (Bos primigenius)

wymarły gatunek z rodziny pustorożców. Ostatni przedstawiciel tej królewskiej zwierzyny łownej padł w Puszczy Jaktorowskiej w 1627 r.

tuszka

ciało upolowanej zwierzyny drobnej

tresura

inaczej układanie psa myśliwskiego.

tusza

ciało ubitej zwierzyny.

tabun

duże stado dzikich gęsi lub kaczek.

tabakiera

zakończenie ryja (nos) dzika.

trychina

włosień kręty niebezpieczny pasożyt ssaków leśnych oraz człowieka. Człowiek zaraża się zwykle przez zjedzenie chorego (nie badanego) mięsa z dzika.

tarzawisko

suche piaszczyste miejsce, w którym tarzają się jelenie i dziki.

tumak

inaczej kuna leśna.

tama bobrowa

grobla zrobiona przez bobry w poprzek płynącej rzeki.