Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: złamać broń

złamać broń

o myśliwskiej broni łamanej: otworzyć ją w celu załadowania lub rozładowania.

Złamanie broni myśliwskiej to czynność polegająca na otwarciu broni w celu załadowania lub rozładowania. Broń łamana składa się z dwóch części: lufy i zamka, połączonych zawiasem. Złamanie broni odbywa się poprzez złamanie lufy względem zamka. Dzięki temu możliwe jest bezpieczne załadowanie lub wyjęcie amunicji oraz sprawdzenie stanu broni.

W przypadku karabinów łamanych, złamanie broni wiąże się z przesunięciem dźwigni zamykającej znajdującej się pod lufą i odchyleniem jej do tyłu, co powoduje otwarcie zamka. Następnie można swobodnie umieścić nabój w komorze nabojowej lub go usunąć.

Złamanie broni jest również wykorzystywane do przekształcenia broni w sposób umożliwiający jej przenoszenie w bardziej kompaktowej formie - na przykład podczas transportu. Po złamaniu lufy można ją złożyć równolegle do zamka, co znacznie ułatwia przenoszenie i przechowywanie.

Podczas polowania czy ćwiczeń strzeleckich, właściwe złamanie broni jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa oraz efektywnego korzystania z niej. Poprawna technika złamania broni wymaga precyzji i ostrożności, aby uniknąć jakiegokolwiek przypadkowego wystrzału czy uszkodzenia sprzętu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj złamać broń w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zezwolenie na odstrzał indywidualny

druk, który jest jedynym dokumentem uprawniającym myśliwego do indywidualnego polowania, wydawany przez dzierżawcę obwodu.

zastawianie lufami

stosowany (jednak nie zalecany) przez niektórych myśliwych sposób strzelania do ruchomego celu, polegający na wycelowaniu w miejsce, w którym spodziewany jest zwierz, i oddaniu strzału w (...)

żeremie

gniazdo bobrów zbudowane z gałęzi wraz z przyległym odcinkiem rzeki zagrodzonym tamą.

zgrać, zgrać (przyrządy celownicze)

ustawić w jednej linii oko, szczerbinkę, muszkę i cel.

zasadzanie głuszca

wieczorne umiejscowienie zapadającego głuszca.

złom

1) obłamana gałązka typowego dla danej kniei drzewa (nic wolno ucinać nożem), najczęściej jedlina, wręczana myśliwemu po strzeleniu grubej zwierzyny. Umaczany w farbie zwierza złomie (...)

złamać broń

o myśliwskiej broni łamanej: otworzyć ją w celu załadowania lub rozładowania.

żerować

o zwierzynie: zdobywać pokarm.

złaja, złaja, łaja

1) kilka sfor ogarów;
2) większa liczba dzikarzy.

zostać w ogniu

o zwierzynie: po celnym strzale padać na miejscu.