Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: złamać broń

złamać broń

o myśliwskiej broni łamanej: otworzyć ją w celu załadowania lub rozładowania.

Złamanie broni myśliwskiej to czynność polegająca na otwarciu broni w celu załadowania lub rozładowania. Broń łamana składa się z dwóch części: lufy i zamka, połączonych zawiasem. Złamanie broni odbywa się poprzez złamanie lufy względem zamka. Dzięki temu możliwe jest bezpieczne załadowanie lub wyjęcie amunicji oraz sprawdzenie stanu broni.

W przypadku karabinów łamanych, złamanie broni wiąże się z przesunięciem dźwigni zamykającej znajdującej się pod lufą i odchyleniem jej do tyłu, co powoduje otwarcie zamka. Następnie można swobodnie umieścić nabój w komorze nabojowej lub go usunąć.

Złamanie broni jest również wykorzystywane do przekształcenia broni w sposób umożliwiający jej przenoszenie w bardziej kompaktowej formie - na przykład podczas transportu. Po złamaniu lufy można ją złożyć równolegle do zamka, co znacznie ułatwia przenoszenie i przechowywanie.

Podczas polowania czy ćwiczeń strzeleckich, właściwe złamanie broni jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa oraz efektywnego korzystania z niej. Poprawna technika złamania broni wymaga precyzji i ostrożności, aby uniknąć jakiegokolwiek przypadkowego wystrzału czy uszkodzenia sprzętu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj złamać broń w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zasięg

1) granica skutecznego strzału; dla śrutu wynosi 40 m, dla pocisku kulowego wystrzelonego z luf gładkich 60 m, a z gwintowanych 200 m;
2) granica występowania lub gniazdowania jakiegoś (...)

zwrotka

każda z czterech części pieśni głuszca.

zezwolenie na odstrzał indywidualny

druk, który jest jedynym dokumentem uprawniającym myśliwego do indywidualnego polowania, wydawany przez dzierżawcę obwodu.

zgraja, zgraja, wataha

stado wilków.

zdołować

strzelić poniżej celu.

zew

ryk jelenia byka podczas rykowiska.

zachodzić

o myśliwych i nagance: udawać się na swoje stanowiska.

zaołowienie luf

osadzenie się resztek ołowiu na powierzchni przewodu lufy. Należy usuwać go za pomocą szczotki mosiężnej oraz specjalnego płynu do odołowiania luf.

zamek

mechanizm w broni myśliwskiej umożliwiający załadowanie, rozładowanie, odpalanie i wyciągnięcie łuski.

zgryzać

o zwierzynie płowej: obgryzać pędy młodych drzewek i krzewów.