Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: złamać broń

złamać broń

o myśliwskiej broni łamanej: otworzyć ją w celu załadowania lub rozładowania.

Złamanie broni myśliwskiej to czynność polegająca na otwarciu broni w celu załadowania lub rozładowania. Broń łamana składa się z dwóch części: lufy i zamka, połączonych zawiasem. Złamanie broni odbywa się poprzez złamanie lufy względem zamka. Dzięki temu możliwe jest bezpieczne załadowanie lub wyjęcie amunicji oraz sprawdzenie stanu broni.

W przypadku karabinów łamanych, złamanie broni wiąże się z przesunięciem dźwigni zamykającej znajdującej się pod lufą i odchyleniem jej do tyłu, co powoduje otwarcie zamka. Następnie można swobodnie umieścić nabój w komorze nabojowej lub go usunąć.

Złamanie broni jest również wykorzystywane do przekształcenia broni w sposób umożliwiający jej przenoszenie w bardziej kompaktowej formie - na przykład podczas transportu. Po złamaniu lufy można ją złożyć równolegle do zamka, co znacznie ułatwia przenoszenie i przechowywanie.

Podczas polowania czy ćwiczeń strzeleckich, właściwe złamanie broni jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa oraz efektywnego korzystania z niej. Poprawna technika złamania broni wymaga precyzji i ostrożności, aby uniknąć jakiegokolwiek przypadkowego wystrzału czy uszkodzenia sprzętu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj złamać broń w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zgórować

trafić powyżej celu.

zarząd wojewódzki

organ wykonawczy Wojewódzkiej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu wojewódzkiego należy prowadzenie działalności (...)

zając szarak, zając szarak (Lepus europaeus L.)

gatunek z rzędu zajęczaków. Długość ciała 50-63 cm, ogona 8-11,5 cm, ciężar 3-5,5 kg. Ubarwienie: Wierzch ciała szarobrązowy, boki rudawe, spód ciała i ogona biały, końce uszu i (...)

zwrotka

każda z czterech części pieśni głuszca.

zdołować

strzelić poniżej celu.

zrulować

o zającu: zostać w ogniu.

zabiegać

podbiegać na spotkanie z będącym w ruchu zwierzem (dozwolone wyłącznie podczas polowalń indywidualnych).

zostać w ogniu

o zwierzynie: po celnym strzale padać na miejscu.

żerowisko

miejsce żerowania zwierzyny.

zacinać się

1) o wyżle: w czasie okładania pola nagle zastygać w stójce;
2) o broni: niesprawność uniemożliwiająca chwilowe jej użycie.