Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zew

zew

ryk jelenia byka podczas rykowiska.

Zew jest określeniem ryku jelenia byka podczas rykowiska, czyli okresu godowego jeleni. Jest to charakterystyczny dźwięk, który samce jelenia byka wydają w celu przyciągnięcia samic i odstraszenia innych samców. Zew jest głębokim, donośnym dźwiękiem, który może być słyszany na duże odległości. Rykowanie jeleni ma miejsce zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym i jest istotnym elementem zachowań godowych w świecie zwierząt łownych.

Zew odgrywa kluczową rolę w sezonie łowieckim, ponieważ informuje myśliwych o obecności jeleni byków w terenie, co z kolei może pomóc im w planowaniu polowań. Dla wielu myśliwych zew jelenia byka stanowi niezwykłe doświadczenie łowieckie i jest symbolem męskości oraz siły dzikiej przyrody. Dźwięk ten ma także istotne znaczenie dla badań naukowych nad zachowaniami zwierząt oraz programami ochrony gatunkowej.

W kulturze łowieckiej zew jelenia byka często kojarzony jest z romantycznym wyobrażeniem o naturze oraz tradycyjną praktyką polowań. Dla wielu osób obserwacja rykowiska stanowi niezapomniany widok i doświadczenie natury w jej pierwotnym izmienionym przez cywilizację stanie. Zew jelenia byka wywołuje również u wielu ludzi silne emocje i stanowi inspirację dla twórczości artystycznej, literackiej czy filmowej związanej z tematyką przyrody.

Podsumowując, zew to charakterystyczny ryk jelenia byka podczas rykowiska, którego donośność i siła oddziałuje nie tylko na inne zwierzęta, lecz także na ludzi. Stał się on ważnym elementem obserwacji i doświadczenia przyrody zarówno dla myśliwych, jak i miłośników natury.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zew w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zielonogłowy

kaczor krzyżówki.

zgrać, zgrać (przyrządy celownicze)

ustawić w jednej linii oko, szczerbinkę, muszkę i cel.

zwierzyna gruba

łosie, jelenie daniele, muflony, sarny, rysie, wilki, dziki i dropie.

złożenie się

przyjęcie przez myśliwego prawidłowej postawy strzeleckiej.

zwierzyna płowa, zwierzyna płowa, jeleniowate

łosie, jelenie, daniele, sarny.

złamać się

o ptaku trafionym czystym strzałem.

zierniki

oczy ptaków.

zacios

znak wykonany przez myśliwego nożem na drzewie w celu zaznaczenia miejsca strzału.

zasiadka

sposób polowania polegający na oczekiwaniu w ukryciu na zwierzynę.

złaja, złaja, łaja

1) kilka sfor ogarów;
2) większa liczba dzikarzy.