Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zew

zew

ryk jelenia byka podczas rykowiska.

Zew jest określeniem ryku jelenia byka podczas rykowiska, czyli okresu godowego jeleni. Jest to charakterystyczny dźwięk, który samce jelenia byka wydają w celu przyciągnięcia samic i odstraszenia innych samców. Zew jest głębokim, donośnym dźwiękiem, który może być słyszany na duże odległości. Rykowanie jeleni ma miejsce zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym i jest istotnym elementem zachowań godowych w świecie zwierząt łownych.

Zew odgrywa kluczową rolę w sezonie łowieckim, ponieważ informuje myśliwych o obecności jeleni byków w terenie, co z kolei może pomóc im w planowaniu polowań. Dla wielu myśliwych zew jelenia byka stanowi niezwykłe doświadczenie łowieckie i jest symbolem męskości oraz siły dzikiej przyrody. Dźwięk ten ma także istotne znaczenie dla badań naukowych nad zachowaniami zwierząt oraz programami ochrony gatunkowej.

W kulturze łowieckiej zew jelenia byka często kojarzony jest z romantycznym wyobrażeniem o naturze oraz tradycyjną praktyką polowań. Dla wielu osób obserwacja rykowiska stanowi niezapomniany widok i doświadczenie natury w jej pierwotnym izmienionym przez cywilizację stanie. Zew jelenia byka wywołuje również u wielu ludzi silne emocje i stanowi inspirację dla twórczości artystycznej, literackiej czy filmowej związanej z tematyką przyrody.

Podsumowując, zew to charakterystyczny ryk jelenia byka podczas rykowiska, którego donośność i siła oddziałuje nie tylko na inne zwierzęta, lecz także na ludzi. Stał się on ważnym elementem obserwacji i doświadczenia przyrody zarówno dla myśliwych, jak i miłośników natury.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zew w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

złamać się

o ptaku trafionym czystym strzałem.

żyłka myśliwska

zamiłowanie do polowania.

zew

ryk jelenia byka podczas rykowiska.

zajęczyca

samica ząjąca.

zielonogłowy

kaczor krzyżówki.

zwyczaje łowieckie

niepisane nakazy i zakazy powstałe na przestrzeni dziejów, które każdy myśliwy powinien przestrzegać. Do zwyczajów łowieckich zaliczamy chrzest myśliwski, pasowanie, pokot, sygnały (...)

żmurek

lis o kasztanowym futrze.

zamknięcie

zwarcie baskili z lufami w łamanej broni myśliwskiej.

zezwolenie na odstrzał indywidualny

druk, który jest jedynym dokumentem uprawniającym myśliwego do indywidualnego polowania, wydawany przez dzierżawcę obwodu.

zjazd delegatów

zob. Polski Związek Łowiecki.