Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zrzucać

zrzucać

o jeleniowatych: pozbyć się poroża przed okresem nasadzania nowego. Jeleniowate zrzucają poroże co roku.

Zrzucanie poroża jest naturalnym procesem, którego doświadczają jeleniowate. Polega na pozbyciu się starego poroża przed okresem nasadzania nowego. Ten proces jest zazwyczaj zakończony w ciągu kilku tygodni i może rozpocząć się w różnych porach roku, uzależnionych od gatunku. Większość gatunków jeleniowatych rozpoczyna zrzucanie poroża na początku lata i trwa to do jesieni. Podczas tego czasu samce tracą swoje stare poroże, a nowe zaczynają rosnąć, podczas gdy samice również tracą stare poroże, choć nowe nie osiągają takiej wielkości ani widoczności jak u samców.

Zrzucanie poroża stanowi istotną część cyklu życia jeleniowatych, pozwalając im na odnowienie systemu obronnego oraz poprawiając przystosowanie do otoczenia. Proces ten może również służyć jako sygnał dla innych samców o stanie reprodukcyjnym danego osobnika.

Jelenie wykazują zdolność do cyklicznego odbudowywania swojego poroża z właściwą sekwencją zrzucania starego i nasadzania nowego. To fascynujące zachowanie jest charakterystyczne dla tych zwierząt i jest istotnym elementem ich biologii oraz ekologii.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zrzucać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

żerować

o zwierzynie: zdobywać pokarm.

zasiadka

sposób polowania polegający na oczekiwaniu w ukryciu na zwierzynę.

złom

1) obłamana gałązka typowego dla danej kniei drzewa (nic wolno ucinać nożem), najczęściej jedlina, wręczana myśliwemu po strzeleniu grubej zwierzyny. Umaczany w farbie zwierza złomie (...)

zwietrzyć

o zwierzynie lub psie myśliwskim: wyczuć woń człowieka lub zwierzyny.

zwierzyna

zwierzęta żyjące na wolności uznane przez ustawę za gatunki łowne, posiadające okresy ochronne i okresy dozwolonych na nie polowań. Stan podstawowych gatunków zwierzyny łownej w Polsce w (...)

zrulować

o zającu: zostać w ogniu.

zamknięcie

zwarcie baskili z lufami w łamanej broni myśliwskiej.

zaczep zamkowy

urządzenie w broni myśliwskiej powtarzalnej, zabezpieczające zamek przed wypadnięciem w czasie otwierania go.

zaśnieżyć się

o cietrzewiach: zagrzebywać się w śniegu podczas dużych mrozów.

żubr, żubr (Bison bonasus L.)

gatunek z rzędu parzystokopytnych żyjący w polskich lasach. Największy ze ssaków, długość ciała 2,6-3,5 m, wysokość w kłębie 185-200 cm, ciężar 800-1000 kg. Wyraźny dymorfizm (...)