Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zestrzał

zestrzał

miejsce, w którym znajdował się zwierz w momencie trafienia go pociskiem. Zestrzał należy dokładnie sprawdzić szukając farby, ścinki i kawałków kości.

Zestrzał to miejsce, w którym zwierz został trafiony przez pocisk. Jest to jeden z najważniejszych elementów łowiectwa, ponieważ pozwala on na określenie, czy zwierz został trafiony i w jakim stopniu. Zestrzał może być wykorzystywany do określenia, czy zwierz został trafiony w głowę, szyję lub inne części ciała. Może również pomóc w określeniu, czy zwierz był blisko lub daleko od strzelca.

Aby dokładnie sprawdzić zestrzał, łowca musi szukać farby, ścinki i kawałków kości. Farba może być używana do określenia, czy pocisk trafił w cel i jaki rodzaj broni był użyty. Ścinki i kawałki kości mogą być użyte do określenia, jak poważne było trafienie i jak dużo uszkodzeń spowodowało.

Zestrzał jest ważnym elementem łowiectwa i powinien być dokładnie sprawdzony przed podjęciem decyzji o tym, co dalej należy zrobić. Pozwala on na określenie skuteczności strzelania oraz na ocenę uszkodzeń spowodowanych przez pocisk.

Oprócz tego zestrzał służy do oszacowania czasu przebywania znierza ze śmiertelnym ranieniem oraz umożliwia ustalenie kierunku ucieczki zwierza po trafieniu przez pocisk.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zestrzał w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zdołować

strzelić poniżej celu.

żeremie

gniazdo bobrów zbudowane z gałęzi wraz z przyległym odcinkiem rzeki zagrodzonym tamą.

złaja, złaja, łaja

1) kilka sfor ogarów;
2) większa liczba dzikarzy.

zaciąg

opóźniony wystrzał spowodowany nierównomiernym i powolnym spalaniem się prochu (część spala się dopiero w przewodzie lufy): powoduje, że strzał jest nieskuteczny.

zarząd główny

organ wykonawczy Naczelnej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu głównego należy prowadzenie działalności (...)

złożenie się

przyjęcie przez myśliwego prawidłowej postawy strzeleckiej.

zacios

znak wykonany przez myśliwego nożem na drzewie w celu zaznaczenia miejsca strzału.

zabiegać

podbiegać na spotkanie z będącym w ruchu zwierzem (dozwolone wyłącznie podczas polowalń indywidualnych).

zielonogłowy

kaczor krzyżówki.

zakład

zob. miot.