Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zestrzał

zestrzał

miejsce, w którym znajdował się zwierz w momencie trafienia go pociskiem. Zestrzał należy dokładnie sprawdzić szukając farby, ścinki i kawałków kości.

Zestrzał to miejsce, w którym zwierz został trafiony przez pocisk. Jest to jeden z najważniejszych elementów łowiectwa, ponieważ pozwala on na określenie, czy zwierz został trafiony i w jakim stopniu. Zestrzał może być wykorzystywany do określenia, czy zwierz został trafiony w głowę, szyję lub inne części ciała. Może również pomóc w określeniu, czy zwierz był blisko lub daleko od strzelca.

Aby dokładnie sprawdzić zestrzał, łowca musi szukać farby, ścinki i kawałków kości. Farba może być używana do określenia, czy pocisk trafił w cel i jaki rodzaj broni był użyty. Ścinki i kawałki kości mogą być użyte do określenia, jak poważne było trafienie i jak dużo uszkodzeń spowodowało.

Zestrzał jest ważnym elementem łowiectwa i powinien być dokładnie sprawdzony przed podjęciem decyzji o tym, co dalej należy zrobić. Pozwala on na określenie skuteczności strzelania oraz na ocenę uszkodzeń spowodowanych przez pocisk.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zestrzał w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zwierzyna czarna

dziki.

zastawianie lufami

stosowany (jednak nie zalecany) przez niektórych myśliwych sposób strzelania do ruchomego celu, polegający na wycelowaniu w miejsce, w którym spodziewany jest zwierz, i oddaniu strzału w (...)

zające

rodzina ssaków; w Polsce występuje szarak, bielak i królik.

zgrzebła

inaczej cieki.

zaołowienie luf

osadzenie się resztek ołowiu na powierzchni przewodu lufy. Należy usuwać go za pomocą szczotki mosiężnej oraz specjalnego płynu do odołowiania luf.

zielonka

młoda kuropatwa w pierwszym upierzeniu.

złaja, złaja, łaja

1) kilka sfor ogarów;
2) większa liczba dzikarzy.

zapady

wieczorne przyloty kogutów głuszców na tokowisko.

zbarczyć

postrzelić ptaka w skrzydło.

zabawca

pies gończy, który nic mogąc odnaleźć tropu gonionej zwierzyny szuka i głosi przez dłuższy czas w jednym miejscu.