Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zestrzał

zestrzał

miejsce, w którym znajdował się zwierz w momencie trafienia go pociskiem. Zestrzał należy dokładnie sprawdzić szukając farby, ścinki i kawałków kości.

Zestrzał to miejsce, w którym zwierz został trafiony przez pocisk. Jest to jeden z najważniejszych elementów łowiectwa, ponieważ pozwala on na określenie, czy zwierz został trafiony i w jakim stopniu. Zestrzał może być wykorzystywany do określenia, czy zwierz został trafiony w głowę, szyję lub inne części ciała. Może również pomóc w określeniu, czy zwierz był blisko lub daleko od strzelca.

Aby dokładnie sprawdzić zestrzał, łowca musi szukać farby, ścinki i kawałków kości. Farba może być używana do określenia, czy pocisk trafił w cel i jaki rodzaj broni był użyty. Ścinki i kawałki kości mogą być użyte do określenia, jak poważne było trafienie i jak dużo uszkodzeń spowodowało.

Zestrzał jest ważnym elementem łowiectwa i powinien być dokładnie sprawdzony przed podjęciem decyzji o tym, co dalej należy zrobić. Pozwala on na określenie skuteczności strzelania oraz na ocenę uszkodzeń spowodowanych przez pocisk.

Oprócz tego zestrzał służy do oszacowania czasu przebywania znierza ze śmiertelnym ranieniem oraz umożliwia ustalenie kierunku ucieczki zwierza po trafieniu przez pocisk.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zestrzał w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

złamać się

o ptaku trafionym czystym strzałem.

zwierzyna czarna

dziki.

zagniazdowniki

ptaki, których pisklęta po wykluciu się z jaj wkrótce opuszczają gniazdo i rozpoczynają samodzielnie zdobywać pokarm.

zasiadka

sposób polowania polegający na oczekiwaniu w ukryciu na zwierzynę.

zarząd wojewódzki

organ wykonawczy Wojewódzkiej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu wojewódzkiego należy prowadzenie działalności (...)

zasięg

1) granica skutecznego strzału; dla śrutu wynosi 40 m, dla pocisku kulowego wystrzelonego z luf gładkich 60 m, a z gwintowanych 200 m;
2) granica występowania lub gniazdowania jakiegoś (...)

zajęczyca

samica ząjąca.

zacios

znak wykonany przez myśliwego nożem na drzewie w celu zaznaczenia miejsca strzału.

zachodzić

o myśliwych i nagance: udawać się na swoje stanowiska.

zrulować

o zającu: zostać w ogniu.