Definicja hasła: zestrzał
- zestrzał
miejsce, w którym znajdował się zwierz w momencie trafienia go pociskiem. Zestrzał należy dokładnie sprawdzić szukając farby, ścinki i kawałków kości.
Zestrzał to miejsce, w którym zwierz został trafiony przez pocisk. Jest to jeden z najważniejszych elementów łowiectwa, ponieważ pozwala on na określenie, czy zwierz został trafiony i w jakim stopniu. Zestrzał może być wykorzystywany do określenia, czy zwierz został trafiony w głowę, szyję lub inne części ciała. Może również pomóc w określeniu, czy zwierz był blisko lub daleko od strzelca.
Aby dokładnie sprawdzić zestrzał, łowca musi szukać farby, ścinki i kawałków kości. Farba może być używana do określenia, czy pocisk trafił w cel i jaki rodzaj broni był użyty. Ścinki i kawałki kości mogą być użyte do określenia, jak poważne było trafienie i jak dużo uszkodzeń spowodowało.
Zestrzał jest ważnym elementem łowiectwa i powinien być dokładnie sprawdzony przed podjęciem decyzji o tym, co dalej należy zrobić. Pozwala on na określenie skuteczności strzelania oraz na ocenę uszkodzeń spowodowanych przez pocisk.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zestrzał w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę Z
- zatrop
miejsce w pobliżu tropu wejściowego. Dobre stanowisko przy polowaniu na odyńca, który ruszony często uderza pod trop.
- zaciąg
opóźniony wystrzał spowodowany nierównomiernym i powolnym spalaniem się prochu (część spala się dopiero w przewodzie lufy): powoduje, że strzał jest nieskuteczny.
- żyłka myśliwska
zamiłowanie do polowania.
- żubr, żubr (Bison bonasus L.)
gatunek z rzędu parzystokopytnych żyjący w polskich lasach. Największy ze ssaków, długość ciała 2,6-3,5 m, wysokość w kłębie 185-200 cm, ciężar 800-1000 kg. Wyraźny dymorfizm (...)
- zrulować
o zającu: zostać w ogniu.
- zasadzanie głuszca
wieczorne umiejscowienie zapadającego głuszca.
- zwierzyna
zwierzęta żyjące na wolności uznane przez ustawę za gatunki łowne, posiadające okresy ochronne i okresy dozwolonych na nie polowań. Stan podstawowych gatunków zwierzyny łownej w Polsce w (...)
- zacios
znak wykonany przez myśliwego nożem na drzewie w celu zaznaczenia miejsca strzału.
- zacinać się
1) o wyżle: w czasie okładania pola nagle zastygać w stójce;
2) o broni: niesprawność uniemożliwiająca chwilowe jej użycie.
- zwietrzyć
o zwierzynie lub psie myśliwskim: wyczuć woń człowieka lub zwierzyny.