Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zestrzał

zestrzał

miejsce, w którym znajdował się zwierz w momencie trafienia go pociskiem. Zestrzał należy dokładnie sprawdzić szukając farby, ścinki i kawałków kości.

Zestrzał to miejsce, w którym zwierz został trafiony przez pocisk. Jest to jeden z najważniejszych elementów łowiectwa, ponieważ pozwala on na określenie, czy zwierz został trafiony i w jakim stopniu. Zestrzał może być wykorzystywany do określenia, czy zwierz został trafiony w głowę, szyję lub inne części ciała. Może również pomóc w określeniu, czy zwierz był blisko lub daleko od strzelca.

Aby dokładnie sprawdzić zestrzał, łowca musi szukać farby, ścinki i kawałków kości. Farba może być używana do określenia, czy pocisk trafił w cel i jaki rodzaj broni był użyty. Ścinki i kawałki kości mogą być użyte do określenia, jak poważne było trafienie i jak dużo uszkodzeń spowodowało.

Zestrzał jest ważnym elementem łowiectwa i powinien być dokładnie sprawdzony przed podjęciem decyzji o tym, co dalej należy zrobić. Pozwala on na określenie skuteczności strzelania oraz na ocenę uszkodzeń spowodowanych przez pocisk.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zestrzał w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zatrop

miejsce w pobliżu tropu wejściowego. Dobre stanowisko przy polowaniu na odyńca, który ruszony często uderza pod trop.

zaciąg

opóźniony wystrzał spowodowany nierównomiernym i powolnym spalaniem się prochu (część spala się dopiero w przewodzie lufy): powoduje, że strzał jest nieskuteczny.

żyłka myśliwska

zamiłowanie do polowania.

żubr, żubr (Bison bonasus L.)

gatunek z rzędu parzystokopytnych żyjący w polskich lasach. Największy ze ssaków, długość ciała 2,6-3,5 m, wysokość w kłębie 185-200 cm, ciężar 800-1000 kg. Wyraźny dymorfizm (...)

zrulować

o zającu: zostać w ogniu.

zasadzanie głuszca

wieczorne umiejscowienie zapadającego głuszca.

zwierzyna

zwierzęta żyjące na wolności uznane przez ustawę za gatunki łowne, posiadające okresy ochronne i okresy dozwolonych na nie polowań. Stan podstawowych gatunków zwierzyny łownej w Polsce w (...)

zacios

znak wykonany przez myśliwego nożem na drzewie w celu zaznaczenia miejsca strzału.

zacinać się

1) o wyżle: w czasie okładania pola nagle zastygać w stójce;
2) o broni: niesprawność uniemożliwiająca chwilowe jej użycie.

zwietrzyć

o zwierzynie lub psie myśliwskim: wyczuć woń człowieka lub zwierzyny.