Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zaznaczanie strzału

zaznaczanie strzału

charakterystyczna reakcja ruchowa zwierzyny na miejsce trafienia jej. Od tego zależy czas i sposób poszukiwania postrzałka.

Zaznaczanie strzału – termin używany w łowiectwie, określający charakterystyczną reakcję ruchową zwierzęcia po trafieniu strzałem. Jest to istotne z punktu widzenia łowca, ponieważ od reakcji zwierzęcia zależy czas i sposób poszukiwania postrzałka. Zaznaczanie strzału ma kluczowe znaczenie dla oceny trafienia i podejmowania dalszych decyzji, takich jak moment podjęcia pościgu czy wyboru techniki tropienia.

Zaznaczanie strzału jest bezpośrednio związane z umiejscowieniem trafienia. Różne reakcje zwierzyny mogą wskazywać na trafienie w różne części ciała, co wpływa na dalsze działania myśliwego. Na przykład zwierzyna trafiona w szyję może natychmiast się załamać lub uciekać na krótki dystans, podczas gdy uderzenie w serce skutkuje szybko narastającą ospałością i upadkiem zwierzęcia.

W praktyce zaznaczanie strzału wymaga od myśliwego dużej uwagi i doświadczenia w obserwacji zachowań zwierzyny. Jest to umiejętność kluczowa zarówno dla zapewnienia humanitarnego odstrzału, jak i dla skutecznego odnalezienia rannego zwierzęcia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zaznaczanie strzału w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

Zbrojovka

fabryka broni w Brnie produkująca broń myśliwską: dubeltówki, nadlufki, knitejówki i sztucery.

zalegać

o zwierzynie grubej: zatrzymywać się na odpoczynek.

zloty

gromadzenie się ptaków w jednym miejscu o świcie lub wieczorem (na żerowiskach lub na odpoczynek).

zaznaczanie strzału

charakterystyczna reakcja ruchowa zwierzyny na miejsce trafienia jej. Od tego zależy czas i sposób poszukiwania postrzałka.

zrzucać

o jeleniowatych: pozbyć się poroża przed okresem nasadzania nowego. Jeleniowate zrzucają poroże co roku.

zielonka

młoda kuropatwa w pierwszym upierzeniu.

zew

ryk jelenia byka podczas rykowiska.

zastawianie lufami

stosowany (jednak nie zalecany) przez niektórych myśliwych sposób strzelania do ruchomego celu, polegający na wycelowaniu w miejsce, w którym spodziewany jest zwierz, i oddaniu strzału w (...)

złaja, złaja, łaja

1) kilka sfor ogarów;
2) większa liczba dzikarzy.

żerować

o zwierzynie: zdobywać pokarm.