Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zaznaczanie strzału

zaznaczanie strzału

charakterystyczna reakcja ruchowa zwierzyny na miejsce trafienia jej. Od tego zależy czas i sposób poszukiwania postrzałka.

Zaznaczanie strzału – termin używany w łowiectwie, określający charakterystyczną reakcję ruchową zwierzęcia po trafieniu strzałem. Jest to istotne z punktu widzenia łowca, ponieważ od reakcji zwierzęcia zależy czas i sposób poszukiwania postrzałka. Zaznaczanie strzału ma kluczowe znaczenie dla oceny trafienia i podejmowania dalszych decyzji, takich jak moment podjęcia pościgu czy wyboru techniki tropienia.

Zaznaczanie strzału jest bezpośrednio związane z umiejscowieniem trafienia. Różne reakcje zwierzyny mogą wskazywać na trafienie w różne części ciała, co wpływa na dalsze działania myśliwego. Na przykład zwierzyna trafiona w szyję może natychmiast się załamać lub uciekać na krótki dystans, podczas gdy uderzenie w serce skutkuje szybko narastającą ospałością i upadkiem zwierzęcia.

W praktyce zaznaczanie strzału wymaga od myśliwego dużej uwagi i doświadczenia w obserwacji zachowań zwierzyny. Jest to umiejętność kluczowa zarówno dla zapewnienia humanitarnego odstrzału, jak i dla skutecznego odnalezienia rannego zwierzęcia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zaznaczanie strzału w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

żerowisko

miejsce żerowania zwierzyny.

zielonogłowy

kaczor krzyżówki.

zloty

gromadzenie się ptaków w jednym miejscu o świcie lub wieczorem (na żerowiskach lub na odpoczynek).

żubrzyca

samica żubra.

zgrzebła

inaczej cieki.

zwietrzyć

o zwierzynie lub psie myśliwskim: wyczuć woń człowieka lub zwierzyny.

złamać się

o ptaku trafionym czystym strzałem.

żmijka

lis o czarnym włosiu na podbrzuszu.

zając szarak, zając szarak (Lepus europaeus L.)

gatunek z rzędu zajęczaków. Długość ciała 50-63 cm, ogona 8-11,5 cm, ciężar 3-5,5 kg. Ubarwienie: Wierzch ciała szarobrązowy, boki rudawe, spód ciała i ogona biały, końce uszu i (...)

żerować

o zwierzynie: zdobywać pokarm.