Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: złożenie się

złożenie się

przyjęcie przez myśliwego prawidłowej postawy strzeleckiej.

Złożenie się to czynność polegająca na przyjęciu przez myśliwego prawidłowej postawy strzeleckiej, czyli ustawieniu ciała w taki sposób, aby zapewnić stabilność i celność strzału. Jest to niezwykle istotny element umiejętności łowieckich, ponieważ poprawna postawa strzelecka znacząco wpływa na skuteczność oddanego strzału. Podczas złożenia się myśliwy skupia się na utrzymaniu równowagi, stabilności oraz odpowiednim wyprofilowaniu ciała, aby móc precyzyjnie i skutecznie oddać strzał w kierunku zwierzęcia łownego.

Przyjmując właściwe złożenie, myśliwy opiera kolbę karabinu lub lufy broni o odpowiednie partie ciała, takie jak ramię czy bark, jednocześnie utrzymując odpowiednią odległość między nogami i zachowując stabilną postawę. Dodatkowo istotne jest utrzymanie pełnego skupienia i koncentracji, aby być w stanie dostosować celownik do celu oraz odpowiednio nacelować broń przed oddaniem strzału.

Zasada złożenia się ma kluczowe znaczenie nie tylko dla trafności strzału, ale także dla zapewnienia bezpiecznej operacji broni. Poprawna postawa strzelecka pozwala uniknąć przypadkowych wybuchów czy popełnienia błędu podczas oddawania strzału. Dlatego też jej doskonalenie jest niezwykle istotnym elementem szkolenia mysliwskiego, a umiejętność złożenia się powinna być opanowana przez każdego doświadczonego myśliwego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj złożenie się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zachodzić

o myśliwych i nagance: udawać się na swoje stanowiska.

zimować

o zwierzętach i ptakach: przebywać w zimie na danym terenie.

żubrzyca

samica żubra.

zagniazdowniki

ptaki, których pisklęta po wykluciu się z jaj wkrótce opuszczają gniazdo i rozpoczynają samodzielnie zdobywać pokarm.

zielonka

młoda kuropatwa w pierwszym upierzeniu.

złamać broń

o myśliwskiej broni łamanej: otworzyć ją w celu załadowania lub rozładowania.

zapady

wieczorne przyloty kogutów głuszców na tokowisko.

zające

rodzina ssaków; w Polsce występuje szarak, bielak i królik.

zaołowienie luf

osadzenie się resztek ołowiu na powierzchni przewodu lufy. Należy usuwać go za pomocą szczotki mosiężnej oraz specjalnego płynu do odołowiania luf.

zaznaczanie strzału

charakterystyczna reakcja ruchowa zwierzyny na miejsce trafienia jej. Od tego zależy czas i sposób poszukiwania postrzałka.