Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: złożenie się

złożenie się

przyjęcie przez myśliwego prawidłowej postawy strzeleckiej.

Złożenie się to czynność polegająca na przyjęciu przez myśliwego prawidłowej postawy strzeleckiej, czyli ustawieniu ciała w taki sposób, aby zapewnić stabilność i celność strzału. Jest to niezwykle istotny element umiejętności łowieckich, ponieważ poprawna postawa strzelecka znacząco wpływa na skuteczność oddanego strzału. Podczas złożenia się myśliwy skupia się na utrzymaniu równowagi, stabilności oraz odpowiednim wyprofilowaniu ciała, aby móc precyzyjnie i skutecznie oddać strzał w kierunku zwierzęcia łownego.

Przyjmując właściwe złożenie, myśliwy opiera kolbę karabinu lub lufy broni o odpowiednie partie ciała, takie jak ramię czy bark, jednocześnie utrzymując odpowiednią odległość między nogami i zachowując stabilną postawę. Dodatkowo istotne jest utrzymanie pełnego skupienia i koncentracji, aby być w stanie dostosować celownik do celu oraz odpowiednio nacelować broń przed oddaniem strzału.

Zasada złożenia się ma kluczowe znaczenie nie tylko dla trafności strzału, ale także dla zapewnienia bezpiecznej operacji broni. Poprawna postawa strzelecka pozwala uniknąć przypadkowych wybuchów czy popełnienia błędu podczas oddawania strzału. Dlatego też jej doskonalenie jest niezwykle istotnym elementem szkolenia mysliwskiego, a umiejętność złożenia się powinna być opanowana przez każdego doświadczonego myśliwego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj złożenie się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zamek

mechanizm w broni myśliwskiej umożliwiający załadowanie, rozładowanie, odpalanie i wyciągnięcie łuski.

zloty

gromadzenie się ptaków w jednym miejscu o świcie lub wieczorem (na żerowiskach lub na odpoczynek).

zrulować

o zającu: zostać w ogniu.

zarząd główny

organ wykonawczy Naczelnej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu głównego należy prowadzenie działalności (...)

zgrać, zgrać (przyrządy celownicze)

ustawić w jednej linii oko, szczerbinkę, muszkę i cel.

zielonogłowy

kaczor krzyżówki.

zatrop

miejsce w pobliżu tropu wejściowego. Dobre stanowisko przy polowaniu na odyńca, który ruszony często uderza pod trop.

zakład

zob. miot.

zwierzyna gruba

łosie, jelenie daniele, muflony, sarny, rysie, wilki, dziki i dropie.

zestrzał

miejsce, w którym znajdował się zwierz w momencie trafienia go pociskiem. Zestrzał należy dokładnie sprawdzić szukając farby, ścinki i kawałków kości.