Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zarzynać

zarzynać

o wilku: zabijać swoją zdobycz.

Zarzynać – termin używany w kontekście łowieckim, oznaczający sposób zabijania zdobyczy przez drapieżnika, zwłaszcza wilka. Wilk zazwyczaj występuje w stadach i stosuje się do niego tzw. polowanie zbiorowe. Podczas polowania wilki posługują się różnymi strategiami, aby upolować ofiarę. Gdy już dopadną swoją zdobycz, zarzynają ją poprzez ugryzienia w miękkie tkanki lub części ciała, takie jak szyja, kark czy brzuch. Proces ten może potrwać dość długo, ale pozwala na zabezpieczenie pożywienia dla całego stada.

Podczas zarzynania wilki starają się unieruchomić swoją zdobycz i zadawać ciosy w sposób umożliwiający jej obalenie i powstrzymanie ruchu. Zabójcze ugryzienia wilków są skoncentrowane na celem jakim jest wyłączenie zdobyczy jako zagrożenia i umożliwienie jej dalszej konsumpcji przez stado wilków. Zarzynanie jest kluczowym etapem procesu ostatecznego pozyskania pożywienia dla wilków, a także zachwytem tej zdobytej zdobyczy na ziemie dla konsumpcji.

Prowadzone badania obserwacyjne nad zachowaniami drapieżników wskazują na to, że zarzynanie stanowi nieodłączną część procesu polowania u wilków oraz jest istotne dla przetrwania całego stada poprzez dostarczenie pożywienia. Jest to naturalna strategia drapieżników, która ma decydujące znaczenie dla regulacji ekosystemu leśnego poprzez kontrolowanie populacji zwierząt ofiarowych oraz utrzymanie równowagi w środowisku naturalnym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zarzynać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zwierzyna płowa, zwierzyna płowa, jeleniowate

łosie, jelenie, daniele, sarny.

zapady

wieczorne przyloty kogutów głuszców na tokowisko.

zgraja, zgraja, wataha

stado wilków.

zarzynać

o wilku: zabijać swoją zdobycz.

zostać w ogniu

o zwierzynie: po celnym strzale padać na miejscu.

zastawianie lufami

stosowany (jednak nie zalecany) przez niektórych myśliwych sposób strzelania do ruchomego celu, polegający na wycelowaniu w miejsce, w którym spodziewany jest zwierz, i oddaniu strzału w (...)

zimować

o zwierzętach i ptakach: przebywać w zimie na danym terenie.

zezwolenie na odstrzał indywidualny

druk, który jest jedynym dokumentem uprawniającym myśliwego do indywidualnego polowania, wydawany przez dzierżawcę obwodu.

zwierzyna drobna

lisy, ząjące, króliki, borsuki, jenoty, kuny, wydry, piżmaki, tchórze, wiewiórki oraz wszystkie ptaki łowne z wyjątkiem dropia.

zasięg

1) granica skutecznego strzału; dla śrutu wynosi 40 m, dla pocisku kulowego wystrzelonego z luf gładkich 60 m, a z gwintowanych 200 m;
2) granica występowania lub gniazdowania jakiegoś (...)