Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zarzynać

zarzynać

o wilku: zabijać swoją zdobycz.

Zarzynać – termin używany w kontekście łowieckim, oznaczający sposób zabijania zdobyczy przez drapieżnika, zwłaszcza wilka. Wilk zazwyczaj występuje w stadach i stosuje się do niego tzw. polowanie zbiorowe. Podczas polowania wilki posługują się różnymi strategiami, aby upolować ofiarę. Gdy już dopadną swoją zdobycz, zarzynają ją poprzez ugryzienia w miękkie tkanki lub części ciała, takie jak szyja, kark czy brzuch. Proces ten może potrwać dość długo, ale pozwala na zabezpieczenie pożywienia dla całego stada.

Podczas zarzynania wilki starają się unieruchomić swoją zdobycz i zadawać ciosy w sposób umożliwiający jej obalenie i powstrzymanie ruchu. Zabójcze ugryzienia wilków są skoncentrowane na celem jakim jest wyłączenie zdobyczy jako zagrożenia i umożliwienie jej dalszej konsumpcji przez stado wilków. Zarzynanie jest kluczowym etapem procesu ostatecznego pozyskania pożywienia dla wilków, a także zachwytem tej zdobytej zdobyczy na ziemie dla konsumpcji.

Prowadzone badania obserwacyjne nad zachowaniami drapieżników wskazują na to, że zarzynanie stanowi nieodłączną część procesu polowania u wilków oraz jest istotne dla przetrwania całego stada poprzez dostarczenie pożywienia. Jest to naturalna strategia drapieżników, która ma decydujące znaczenie dla regulacji ekosystemu leśnego poprzez kontrolowanie populacji zwierząt ofiarowych oraz utrzymanie równowagi w środowisku naturalnym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zarzynać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zwierzyna gruba

łosie, jelenie daniele, muflony, sarny, rysie, wilki, dziki i dropie.

zrzucać

o jeleniowatych: pozbyć się poroża przed okresem nasadzania nowego. Jeleniowate zrzucają poroże co roku.

zarząd wojewódzki

organ wykonawczy Wojewódzkiej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu wojewódzkiego należy prowadzenie działalności (...)

zwierzyna

zwierzęta żyjące na wolności uznane przez ustawę za gatunki łowne, posiadające okresy ochronne i okresy dozwolonych na nie polowań. Stan podstawowych gatunków zwierzyny łownej w Polsce w (...)

zaciąg

opóźniony wystrzał spowodowany nierównomiernym i powolnym spalaniem się prochu (część spala się dopiero w przewodzie lufy): powoduje, że strzał jest nieskuteczny.

żubrzyca

samica żubra.

zasadzanie głuszca

wieczorne umiejscowienie zapadającego głuszca.

zwierzyna czarna

dziki.

zierniki

oczy ptaków.

zielonka

młoda kuropatwa w pierwszym upierzeniu.