Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zwietrzyć

zwietrzyć

o zwierzynie lub psie myśliwskim: wyczuć woń człowieka lub zwierzyny.

Zwietrzyć to termin używany w łowiectwie, który oznacza wyczuwanie woń człowieka lub zwierzyny. Termin ten jest szczególnie ważny dla psów myśliwskich, które są wykorzystywane do polowania na zwierzynę. Psy te są w stanie wyczuć woń zwierzyny i pomóc myśliwem w jej odnalezieniu.

Psy myśliwskie mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł powonienia, co pozwala im wyczuwać woń zwierzyny na duże odległości. Zazwyczaj psy te są trenowane, aby reagować na określone rodzaje zapachów, takich jak zapach dzikich zwierząt lub innych zapachów, które mogą być użyteczne podczas polowania.

Psy myśliwski mogą również wykorzystać swoje umiejętności do wykrycia obecności człowieka. W przeszłości psy te były używane do tropienia ludzi i odnajdywania ich po ich ucieczce. Dzięki temu psy myśliwski mogą być bardzo przydatne podczas polowań, ponieważ mogą one pomóc myśliwem w odnalezieniu celu polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zwietrzyć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zrzut

pojedyncza tyka poroża zrzucona przez samca jeleniowatych.

zniesienie

złożenie jajka przez ptaka w gnieździe.

zrulować

o zającu: zostać w ogniu.

zagniazdowniki

ptaki, których pisklęta po wykluciu się z jaj wkrótce opuszczają gniazdo i rozpoczynają samodzielnie zdobywać pokarm.

zakład

zob. miot.

zestrzał

miejsce, w którym znajdował się zwierz w momencie trafienia go pociskiem. Zestrzał należy dokładnie sprawdzić szukając farby, ścinki i kawałków kości.

żyłka myśliwska

zamiłowanie do polowania.

zarząd koła

organ wybierany przez walne zebranie i składa się z przewodniczącego, łowczego, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu koła należy prowadzenie działalności koła.

zezwolenie na odstrzał indywidualny

druk, który jest jedynym dokumentem uprawniającym myśliwego do indywidualnego polowania, wydawany przez dzierżawcę obwodu.

zielonogłowy

kaczor krzyżówki.