Definicja hasła: zwietrzyć
- zwietrzyć
o zwierzynie lub psie myśliwskim: wyczuć woń człowieka lub zwierzyny.
Zwietrzyć to termin używany w kontekście łowieckim, oznaczający zdolność psów myśliwskich lub innych zwierząt do wykrywania zapachu człowieka lub zwierzyny. Jest to istotna umiejętność psów myśliwskich, stosowana podczas polowań w celu wyczuwania obecności zwierzęcej zdobyczy, a także ostrzegania myśliwego o zbliżaniu się do niej. Psy myśliwskie mają wyjątkowo rozwinięty zmysł węchu, co pozwala im na wyczucie zapachu zwierzyny nawet na duże odległości. Trening psów myśliwskich polega na nauce rozpoznawania specyficznych zapachów, takich jak zapach dzikich zwierząt czy ludzkiej obecności, co zwiększa ich przydatność podczas polowań. Ponadto, umiejętność wykrywania obecności człowieka przez psy myśliwskie jest korzystna także w innych sytuacjach, takich jak poszukiwanie zaginionych osób. Dzięki swojej zdolności do zwietrzenia pościgu, psy te są cenionymi towarzyszami myśliwych i pełnią istotną rolę podczas polowań.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zwietrzyć w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę Z
- zachodzić
o myśliwych i nagance: udawać się na swoje stanowiska.
- złaja, złaja, łaja
1) kilka sfor ogarów;
2) większa liczba dzikarzy.
- zgrać, zgrać (przyrządy celownicze)
ustawić w jednej linii oko, szczerbinkę, muszkę i cel.
- zatrop
miejsce w pobliżu tropu wejściowego. Dobre stanowisko przy polowaniu na odyńca, który ruszony często uderza pod trop.
- zwierzyna
zwierzęta żyjące na wolności uznane przez ustawę za gatunki łowne, posiadające okresy ochronne i okresy dozwolonych na nie polowań. Stan podstawowych gatunków zwierzyny łownej w Polsce w (...)
- zielonka
młoda kuropatwa w pierwszym upierzeniu.
- zagniazdowniki
ptaki, których pisklęta po wykluciu się z jaj wkrótce opuszczają gniazdo i rozpoczynają samodzielnie zdobywać pokarm.
- żubr, żubr (Bison bonasus L.)
gatunek z rzędu parzystokopytnych żyjący w polskich lasach. Największy ze ssaków, długość ciała 2,6-3,5 m, wysokość w kłębie 185-200 cm, ciężar 800-1000 kg. Wyraźny dymorfizm (...)
- zwyczaje łowieckie
niepisane nakazy i zakazy powstałe na przestrzeni dziejów, które każdy myśliwy powinien przestrzegać. Do zwyczajów łowieckich zaliczamy chrzest myśliwski, pasowanie, pokot, sygnały (...)
- złożenie się
przyjęcie przez myśliwego prawidłowej postawy strzeleckiej.