Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zielonka

zielonka

młoda kuropatwa w pierwszym upierzeniu.

Zielonka to młoda kuropatwa w pierwszym upierzeniu, która jest często łowiona przez myśliwych. Jest to ptak, który jest szczególnie ceniony przez myśliwych ze względu na swoje smaczne mięso. Zielonka ma charakterystyczny, zielony upierzenie, które jest bardzo łatwe do rozpoznania. Ptaki te są zazwyczaj mniejsze niż dorosłe kuropatwy i mają mniejsze skrzydła. Ich głowy są czarne, a ich oczy są brązowe.

Zielonki są aktywne w porach dnia, w których inne ptaki są bardziej aktywne. Są one najbardziej aktywne rano i wieczorem, gdy słońce jest nisko na niebie. W tym czasie zielonki latają po polach i łowiskach w poszukiwaniu pożywienia. Zazwyczaj je ślimaki, owady i inne małe bezkręgowce.

Myśliwi uważają zielonki za jedną z najlepszych ofiar do polowania ze względu na ich smaczne mięso i łatwość połowu. Zazwyczaj polują na nie za pomocą pułapek lub strzelb. Zielonki są również popularnym celem dla ornitologów ze względu na ich piękny upierzenie i interesujące zachowanie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zielonka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zgrzebła

inaczej cieki.

zjazd delegatów

zob. Polski Związek Łowiecki.

zaznaczanie strzału

charakterystyczna reakcja ruchowa zwierzyny na miejsce trafienia jej. Od tego zależy czas i sposób poszukiwania postrzałka.

zajady

inaczej kęsy.

zaczep zamkowy

urządzenie w broni myśliwskiej powtarzalnej, zabezpieczające zamek przed wypadnięciem w czasie otwierania go.

Zbrojovka

fabryka broni w Brnie produkująca broń myśliwską: dubeltówki, nadlufki, knitejówki i sztucery.

zgrać, zgrać (przyrządy celownicze)

ustawić w jednej linii oko, szczerbinkę, muszkę i cel.

zwierzyna

zwierzęta żyjące na wolności uznane przez ustawę za gatunki łowne, posiadające okresy ochronne i okresy dozwolonych na nie polowań. Stan podstawowych gatunków zwierzyny łownej w Polsce w (...)

zbarczyć

postrzelić ptaka w skrzydło.

zwrotka

każda z czterech części pieśni głuszca.