Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zwierzyna

zwierzyna

zwierzęta żyjące na wolności uznane przez ustawę za gatunki łowne, posiadające okresy ochronne i okresy dozwolonych na nie polowań. Stan podstawowych gatunków zwierzyny łownej w Polsce w latach 1970-1980 (w tys. sztuk):

1970 r.1980 r.
łosie0,95,8
jelenie45,972,5
sarny229,2402,1
dziki47,185,0
bażanty373,1520,6
zające3204,01455,0
kuropatwy1988,5872,8

Zwierzyna to wszystkie gatunki zwierząt żyjących na wolności, uznane przez ustawę za łowne. W kontekście łowieckim obejmuje ona gatunki, które posiadają określone okresy ochronne oraz dozwolone okresy polowań. Zwierzyna jest istotnym elementem ekosystemu, wpływając na równowagę biologiczną oraz stan środowiska naturalnego. Dodatkowo, stanowi ważne źródło pożywienia dla ludzi i innych zwierząt. Określenie to odnosi się do wielu gatunków zwierzyny łownej w Polsce, takich jak: łosie, jelenie, sarny, dziki, bażanty, zające czy kuropatwy.

Polowanie na zwierzynę jest praktykowane od wieków i może mieć charakter sportowy lub służyć zdobywaniu pożywienia dla rodzin czy lokalnych społeczności. I choć jest to tradycyjna forma działalności ludzkiej, zatem odpowiednie organy państwowe lub lokalne oraz organizacje ochrony przyrody i myśliwi często ściśle regulują tę praktykę w celu zachowania stanu populacji zwierzyny na odpowiednim poziomie oraz ochrony ekosystemu przed nadmiernymi uszkodzeniami spowodowanymi przez nadmierną presję łowiecką.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zwierzyna w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zgrzebła

inaczej cieki.

zrzut

pojedyncza tyka poroża zrzucona przez samca jeleniowatych.

zasiadka

sposób polowania polegający na oczekiwaniu w ukryciu na zwierzynę.

zarząd koła

organ wybierany przez walne zebranie i składa się z przewodniczącego, łowczego, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu koła należy prowadzenie działalności koła.

zloty

gromadzenie się ptaków w jednym miejscu o świcie lub wieczorem (na żerowiskach lub na odpoczynek).

żerować

o zwierzynie: zdobywać pokarm.

zamek

mechanizm w broni myśliwskiej umożliwiający załadowanie, rozładowanie, odpalanie i wyciągnięcie łuski.

zrzucać

o jeleniowatych: pozbyć się poroża przed okresem nasadzania nowego. Jeleniowate zrzucają poroże co roku.

zasadzanie głuszca

wieczorne umiejscowienie zapadającego głuszca.

zarząd wojewódzki

organ wykonawczy Wojewódzkiej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu wojewódzkiego należy prowadzenie działalności (...)