Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zapady

zapady

wieczorne przyloty kogutów głuszców na tokowisko.

Zapady to określenie wykorzystywane w łowiectwie, które odnosi się do wieczornych przylotów kogutów głuszców na tokowisko. Tokowisko to miejsce, w którym ptaki te zbierają się na nocleg. Koguty głuszca są jednymi z najbardziej charakterystycznych ptaków łowieckich. Są one bardzo duże i mają długie, szerokie skrzydła. Ich charakterystyczny głos można usłyszeć na odległość kilku kilometrów.

Koguty głuszca są aktywne zarówno w dzień, jak i w nocy. W ciągu dnia polują na małe zwierzęta, takie jak myszy i szczury, a także owady i inne małe stworzenia. W nocy zbierają się na tokowisku, aby odpocząć i chronić się przed drapieżnikami. Kiedy zbliża się wieczór, koguty głuszca zaczynają przybywać na tokowisko. To określenie „zapady” odnosi się do tego procesu.

Kiedy koguty głuszca przybywają na tokowisko, tworzą one duże stada, które mogą liczyć nawet kilkaset osobników. Ptaki te siedzą blisko siebie i trzymają się razem, aby chronić się przed drapieżnikami. Kiedy rano ptaki opuszczają tokowisko, tworzą one piękne formacje lotu, które można podziwiać na duże odległości.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zapady w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zloty

gromadzenie się ptaków w jednym miejscu o świcie lub wieczorem (na żerowiskach lub na odpoczynek).

zgryzać

o zwierzynie płowej: obgryzać pędy młodych drzewek i krzewów.

zaołowienie luf

osadzenie się resztek ołowiu na powierzchni przewodu lufy. Należy usuwać go za pomocą szczotki mosiężnej oraz specjalnego płynu do odołowiania luf.

zjazd delegatów

zob. Polski Związek Łowiecki.

zwierzyna czarna

dziki.

zabawca

pies gończy, który nic mogąc odnaleźć tropu gonionej zwierzyny szuka i głosi przez dłuższy czas w jednym miejscu.

zdołować

strzelić poniżej celu.

żer

naturalny pokarm zdobywany przez zwierzynę w łowisku.

zgrać, zgrać (przyrządy celownicze)

ustawić w jednej linii oko, szczerbinkę, muszkę i cel.

żubr, żubr (Bison bonasus L.)

gatunek z rzędu parzystokopytnych żyjący w polskich lasach. Największy ze ssaków, długość ciała 2,6-3,5 m, wysokość w kłębie 185-200 cm, ciężar 800-1000 kg. Wyraźny dymorfizm (...)