Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zabiegać

zabiegać

podbiegać na spotkanie z będącym w ruchu zwierzem (dozwolone wyłącznie podczas polowalń indywidualnych).

Zabiegać to technika polowania, która polega na podbieganiu do zwierzęcia w ruchu. Jest to dozwolone tylko w przypadku polowań indywidualnych. Zabiegacze muszą być bardzo ostrożni, aby nie spłoszyć zwierzęcia i nie zaszkodzić mu.

Aby skutecznie zabiegać, łowca musi mieć dobrą orientację w terenie i wiedzieć, jak porusza się dany gatunek zwierzęcia. Musi również wiedzieć, jak daleko może się zbliżyć do zwierzęcia, aby je nie spłoszyć. Łowca powinien również mieć odpowiedni sprzęt, taki jak lornetka lub luneta, aby móc obserwować zwierzęta i określić ich położenie.

Podczas zabiegania łowca powinien być cicho i ostrożny, aby nie spłoszyć zwierząt. Powinien również unikać szybkiego poruszania się i starać się poruszać się powoli i ostrożnie. Jeśli łowca chce ustrzelić zwierzę, powinien mieć odpowiedni sprzęt strzelecki i umiejętności strzeleckie, aby móc skutecznie trafić cel.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zabiegać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zarząd wojewódzki

organ wykonawczy Wojewódzkiej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu wojewódzkiego należy prowadzenie działalności (...)

zachodzić

o myśliwych i nagance: udawać się na swoje stanowiska.

zaołowienie luf

osadzenie się resztek ołowiu na powierzchni przewodu lufy. Należy usuwać go za pomocą szczotki mosiężnej oraz specjalnego płynu do odołowiania luf.

zwrotka

każda z czterech części pieśni głuszca.

zaciąg

opóźniony wystrzał spowodowany nierównomiernym i powolnym spalaniem się prochu (część spala się dopiero w przewodzie lufy): powoduje, że strzał jest nieskuteczny.

zając szarak, zając szarak (Lepus europaeus L.)

gatunek z rzędu zajęczaków. Długość ciała 50-63 cm, ogona 8-11,5 cm, ciężar 3-5,5 kg. Ubarwienie: Wierzch ciała szarobrązowy, boki rudawe, spód ciała i ogona biały, końce uszu i (...)

zatrop

miejsce w pobliżu tropu wejściowego. Dobre stanowisko przy polowaniu na odyńca, który ruszony często uderza pod trop.

zwierzyna czarna

dziki.

zabawca

pies gończy, który nic mogąc odnaleźć tropu gonionej zwierzyny szuka i głosi przez dłuższy czas w jednym miejscu.

zasadzanie głuszca

wieczorne umiejscowienie zapadającego głuszca.