Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zierniki

zierniki

oczy ptaków.

Zierniki to okrągłe oczy ptaków, które są zazwyczaj umieszczone na bocznych powierzchniach głowy. Ich kształt i wielkość zależy od gatunku ptaka. Zierniki są zazwyczaj czarne lub brązowe, ale niektóre gatunki mają żółte, niebieskie lub inne kolory. Oczy te są bardzo ważne dla ptaków, ponieważ umożliwiają im widzenie otoczenia i pozwalają im na orientację w przestrzeni.

Zierniki składają się z trzech części: rogówki, tęczówki i źrenicy. Rogówka jest przezroczystym pokryciem oka, które chroni je przed uszkodzeniem i infekcjami. Tęczówka jest czarnym lub brązowym pierścieniem wokół źrenicy. Źrenica jest małym otworem w centrum oka, który pozwala na dostanie się światła do wnętrza oka.

Ponadto zierniki mają ruchome powieki, które chronią oczy przed pyłem i innymi ciałami obcymi. Powieki są ruchome i mogą być zamknięte lub otwarte w zależności od potrzeb ptaka. Zierniki są również wyposażone w gruczoły łzowe, które utrzymują rogówkę w czystości i nawilżonej postaci.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zierniki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zasięg

1) granica skutecznego strzału; dla śrutu wynosi 40 m, dla pocisku kulowego wystrzelonego z luf gładkich 60 m, a z gwintowanych 200 m;
2) granica występowania lub gniazdowania jakiegoś (...)

zaciąg

opóźniony wystrzał spowodowany nierównomiernym i powolnym spalaniem się prochu (część spala się dopiero w przewodzie lufy): powoduje, że strzał jest nieskuteczny.

zaołowienie luf

osadzenie się resztek ołowiu na powierzchni przewodu lufy. Należy usuwać go za pomocą szczotki mosiężnej oraz specjalnego płynu do odołowiania luf.

zabiegać

podbiegać na spotkanie z będącym w ruchu zwierzem (dozwolone wyłącznie podczas polowalń indywidualnych).

zabawca

pies gończy, który nic mogąc odnaleźć tropu gonionej zwierzyny szuka i głosi przez dłuższy czas w jednym miejscu.

zwietrzyć

o zwierzynie lub psie myśliwskim: wyczuć woń człowieka lub zwierzyny.

zasadzanie głuszca

wieczorne umiejscowienie zapadającego głuszca.

Zbrojovka

fabryka broni w Brnie produkująca broń myśliwską: dubeltówki, nadlufki, knitejówki i sztucery.

zwrotka

każda z czterech części pieśni głuszca.

zgrzebła

inaczej cieki.