Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zierniki

zierniki

oczy ptaków.

Zierniki to oczy ptaków, umieszczone zazwyczaj na bocznych powierzchniach głowy. Kształt i wielkość zierników zależą od gatunku ptaka, a mogą być czarne, brązowe, żółte, niebieskie lub inne kolory. Są one istotne dla ptaków, umożliwiając im widzenie otoczenia i orientację w przestrzeni. Składają się z rogówki, tęczówki i źrenicy - przezroczystego pokrycia oka chroniącego je przed uszkodzeniem i infekcjami, czarnego lub brązowego pierścienia wokół źrenicy oraz małego otworu w centrum oka umożliwiającego dostanie się światła do wnętrza oka. Ponadto zierniki posiadają ruchome powieki chroniące oczy przed pyłem i innymi ciałami obcymi oraz gruczoły łzowe utrzymujące rogówkę w czystości i nawilżonej postaci.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zierniki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zacinać się

1) o wyżle: w czasie okładania pola nagle zastygać w stójce;
2) o broni: niesprawność uniemożliwiająca chwilowe jej użycie.

zostać w ogniu

o zwierzynie: po celnym strzale padać na miejscu.

zasięg

1) granica skutecznego strzału; dla śrutu wynosi 40 m, dla pocisku kulowego wystrzelonego z luf gładkich 60 m, a z gwintowanych 200 m;
2) granica występowania lub gniazdowania jakiegoś (...)

zwierzyna

zwierzęta żyjące na wolności uznane przez ustawę za gatunki łowne, posiadające okresy ochronne i okresy dozwolonych na nie polowań. Stan podstawowych gatunków zwierzyny łownej w Polsce w (...)

zaznaczanie strzału

charakterystyczna reakcja ruchowa zwierzyny na miejsce trafienia jej. Od tego zależy czas i sposób poszukiwania postrzałka.

zlatywać

o kogucie głuszca: sfruwać w czasie toków z drzewa na ziemię do kur.

zwrotka

każda z czterech części pieśni głuszca.

zabiegać

podbiegać na spotkanie z będącym w ruchu zwierzem (dozwolone wyłącznie podczas polowalń indywidualnych).

zasadzanie głuszca

wieczorne umiejscowienie zapadającego głuszca.

żubr, żubr (Bison bonasus L.)

gatunek z rzędu parzystokopytnych żyjący w polskich lasach. Największy ze ssaków, długość ciała 2,6-3,5 m, wysokość w kłębie 185-200 cm, ciężar 800-1000 kg. Wyraźny dymorfizm (...)