Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zierniki

zierniki

oczy ptaków.

Zierniki to okrągłe oczy ptaków, które są zazwyczaj umieszczone na bocznych powierzchniach głowy. Ich kształt i wielkość zależy od gatunku ptaka. Zierniki są zazwyczaj czarne lub brązowe, ale niektóre gatunki mają żółte, niebieskie lub inne kolory. Oczy te są bardzo ważne dla ptaków, ponieważ umożliwiają im widzenie otoczenia i pozwalają im na orientację w przestrzeni.

Zierniki składają się z trzech części: rogówki, tęczówki i źrenicy. Rogówka jest przezroczystym pokryciem oka, które chroni je przed uszkodzeniem i infekcjami. Tęczówka jest czarnym lub brązowym pierścieniem wokół źrenicy. Źrenica jest małym otworem w centrum oka, który pozwala na dostanie się światła do wnętrza oka.

Ponadto zierniki mają ruchome powieki, które chronią oczy przed pyłem i innymi ciałami obcymi. Powieki są ruchome i mogą być zamknięte lub otwarte w zależności od potrzeb ptaka. Zierniki są również wyposażone w gruczoły łzowe, które utrzymują rogówkę w czystości i nawilżonej postaci.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zierniki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zastawianie lufami

stosowany (jednak nie zalecany) przez niektórych myśliwych sposób strzelania do ruchomego celu, polegający na wycelowaniu w miejsce, w którym spodziewany jest zwierz, i oddaniu strzału w (...)

zgraja, zgraja, wataha

stado wilków.

zarząd koła

organ wybierany przez walne zebranie i składa się z przewodniczącego, łowczego, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu koła należy prowadzenie działalności koła.

złom

1) obłamana gałązka typowego dla danej kniei drzewa (nic wolno ucinać nożem), najczęściej jedlina, wręczana myśliwemu po strzeleniu grubej zwierzyny. Umaczany w farbie zwierza złomie (...)

złaja, złaja, łaja

1) kilka sfor ogarów;
2) większa liczba dzikarzy.

żerować

o zwierzynie: zdobywać pokarm.

zajęczyca

samica ząjąca.

zielonka

młoda kuropatwa w pierwszym upierzeniu.

zapady

wieczorne przyloty kogutów głuszców na tokowisko.

zarzynać

o wilku: zabijać swoją zdobycz.