Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zaśnieżyć się

zaśnieżyć się

o cietrzewiach: zagrzebywać się w śniegu podczas dużych mrozów.

Zaśnieżyć się to zachowanie charakterystyczne dla cietrzewi, polegające na zagrzebywaniu się w śniegu podczas dużych mrozów. Jest to strategia przetrwania, która pomaga ptakom chronić się przed niskimi temperaturami. Cietrzewie wykorzystują swoje długie i silne nogi do wykopania dziury w śniegu, a następnie wchodzą do niej i przykrywają się śniegiem. W ten sposób tworzą małe schronienia, które zapewniają im ochronę przed mrozem. To zachowanie pozwala im spokojnie spać i odpoczywać przez cały dzień, co jest istotne zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych.

Zaśnieżenie się jest istotnym elementem zachowań przystosowawczych cietrzewi do surowych zimowych warunków. Dzięki tej strategii ptaki te mają szansę przetrwać ekstremalne mrozy i czekać na korzystniejsze warunki pogodowe. Jest to również ważny element ich zachowania społecznego, ponieważ przebywają w takich schronieniach grupowo, co zapewnia im dodatkowe ciepło oraz bezpieczeństwo.

Zaśnieżanie się stanowi także pewnego rodzaju adaptację morfologiczną i behawioralną cietrzewi do specyficznych warunków środowiska. Ich umiejętność korzystania ze śniegu jako naturalnego schronienia pomaga im przetrwać trudne zimowe okresy, a jednocześnie pokazuje ich zdolności przystosowawcze do ekstremalnych warunków klimatycznych.

Warto zauważyć, że zaśnieżanie się jest także obserwowane u innych gatunków ptaków zamieszkujących obszary o surowym klimacie, co dowodzi uniwersalności tego zachowania jako strategii przetrwania w ekstremalnych warunkach zimowych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zaśnieżyć się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zwierzyna płowa, zwierzyna płowa, jeleniowate

łosie, jelenie, daniele, sarny.

zakład

zob. miot.

zimować

o zwierzętach i ptakach: przebywać w zimie na danym terenie.

zasadzanie głuszca

wieczorne umiejscowienie zapadającego głuszca.

zestrzał

miejsce, w którym znajdował się zwierz w momencie trafienia go pociskiem. Zestrzał należy dokładnie sprawdzić szukając farby, ścinki i kawałków kości.

złaja, złaja, łaja

1) kilka sfor ogarów;
2) większa liczba dzikarzy.

zostać w ogniu

o zwierzynie: po celnym strzale padać na miejscu.

zamknięcie

zwarcie baskili z lufami w łamanej broni myśliwskiej.

zgórować

trafić powyżej celu.

żyłka myśliwska

zamiłowanie do polowania.