Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zwyczaje łowieckie

zwyczaje łowieckie

niepisane nakazy i zakazy powstałe na przestrzeni dziejów, które każdy myśliwy powinien przestrzegać. Do zwyczajów łowieckich zaliczamy chrzest myśliwski, pasowanie, pokot, sygnały łowieckie, polowania hubertowskie i wigilijne, język myśliwski itp.

Zwyczaje łowieckie są zbiorem niepisanych nakazów i zakazów wynikających z tradycji myślistwa, które każdy myśliwy powinien przestrzegać. Do najważniejszych zwyczajów łowieckich należą chrzest myśliwski, pasowanie, pokot, sygnały łowieckie, polowania hubertowskie i wigilijne, oraz specjalny język myśliwski.

Chrzest myśliwski jest istotną ceremonią, podczas której nowy myśliwy otrzymuje swoje pierwsze strzelby i składa przysięgę dotrzymywania zasad etyki myśliwskiej. Pasowanie natomiast to uroczystość, podczas której nowy myśliwy otrzymuje od starszych kolegów swoje pierwsze strzelby oraz ślubuje przestrzegać etyki łowieckiej. Pokot jest kolejnym ważnym zwyczajem łowieckim; ceremonia ta polega na składaniu ofiar dla dzikich zwierząt, aby wyrazić szacunek dla ich życia.

Sygnały łowieckie stanowią ważny element komunikacji między myśliwymi podczas polowań; służą one do koordynacji działań w terenie. Polowania hubertowskie oraz wigilijne to specjalne polowania organizowane ku czci patrona myślistwa - Huberta lub na Boże Narodzenie. Język myśliwski natomiast umożliwia porozumiewanie się między myśliwymi podczas polowań.

Zwyczaje łowieckie pełnią ważną rolę w tradycji myślistwa, zapewniając nie tylko skuteczną komunikację między myśliwymi podczas polowań, lecz także wyrażając szacunek dla ofiar dzikich zwierząt oraz ustanawiając standardy etyki łowieckiej. Dlatego też powinny być przestrzegane przez wszystkich uczestników polowań w duchu poszanowania tradycji i wartości z nimi związanych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zwyczaje łowieckie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

żubr, żubr (Bison bonasus L.)

gatunek z rzędu parzystokopytnych żyjący w polskich lasach. Największy ze ssaków, długość ciała 2,6-3,5 m, wysokość w kłębie 185-200 cm, ciężar 800-1000 kg. Wyraźny dymorfizm (...)

żmijka

lis o czarnym włosiu na podbrzuszu.

zezwolenie na odstrzał indywidualny

druk, który jest jedynym dokumentem uprawniającym myśliwego do indywidualnego polowania, wydawany przez dzierżawcę obwodu.

zwierzyna

zwierzęta żyjące na wolności uznane przez ustawę za gatunki łowne, posiadające okresy ochronne i okresy dozwolonych na nie polowań. Stan podstawowych gatunków zwierzyny łownej w Polsce w (...)

zachodzić

o myśliwych i nagance: udawać się na swoje stanowiska.

zrzut

pojedyncza tyka poroża zrzucona przez samca jeleniowatych.

zestrzał

miejsce, w którym znajdował się zwierz w momencie trafienia go pociskiem. Zestrzał należy dokładnie sprawdzić szukając farby, ścinki i kawałków kości.

zwierzyna gruba

łosie, jelenie daniele, muflony, sarny, rysie, wilki, dziki i dropie.

żer

naturalny pokarm zdobywany przez zwierzynę w łowisku.

zgryzać

o zwierzynie płowej: obgryzać pędy młodych drzewek i krzewów.