Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zwyczaje łowieckie

zwyczaje łowieckie

niepisane nakazy i zakazy powstałe na przestrzeni dziejów, które każdy myśliwy powinien przestrzegać. Do zwyczajów łowieckich zaliczamy chrzest myśliwski, pasowanie, pokot, sygnały łowieckie, polowania hubertowskie i wigilijne, język myśliwski itp.

Chrzest myśliwski jest jednym z najważniejszych zwyczajów łowieckich. Jest to ceremonia, w której nowy myśliwy otrzymuje swoje pierwsze strzelby i przysięga, że będzie przestrzegał zasad etyki myśliwskiej. Pasowanie jest kolejnym ważnym zwyczajem łowieckim. Jest to ceremonia, w której nowy myśliwy otrzymuje od starszych kolegów po fachu swoje pierwsze strzelby i przysięga, że będzie przestrzegał zasad etyki myśliwskiej.

Pokot jest kolejnym ważnym zwyczajem łowieckim. Jest to ceremonia, w której myśliwi składają ofiary dla dzikich zwierząt, aby wyrazić szacunek dla ich ofiar i uczcić ich życie. Sygnały łowieckie są również ważnymi zwyczajami łowieckimi. Są to specjalne sygnały dźwiękowe, które służą do komunikacji między myśliwymi podczas polowań. Polowania hubertowskie i wigilijne są również ważnymi zwyczajami łowieckimi. Są to specjalne polowania organizowane na cześć patrona myślistwa - Huberta lub na Boże Narodzenie. Ostatnim ważnym zwyczajem łowieckim jest język myśliwski. Jest to specjalny język umożliwiający porozumiewanie się między myśliwymi podczas polowań.

Zwyczaje łowieckie są ważną częścią tradycji myślistwa i powinny być przestrzegane przez wszystkich myśliwych. Służą one nie tylko do porozumiewania się między myśliwymi, ale także do wyrażania szacunku dla ofiar i uczczenia ich życia oraz do ustanawiania standardów etyki myśliwskiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zwyczaje łowieckie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zestrzał

miejsce, w którym znajdował się zwierz w momencie trafienia go pociskiem. Zestrzał należy dokładnie sprawdzić szukając farby, ścinki i kawałków kości.

złamać broń

o myśliwskiej broni łamanej: otworzyć ją w celu załadowania lub rozładowania.

zakład

zob. miot.

zasiadka

sposób polowania polegający na oczekiwaniu w ukryciu na zwierzynę.

zgasić

ubić zwierza czystym strzałem.

zagniazdowniki

ptaki, których pisklęta po wykluciu się z jaj wkrótce opuszczają gniazdo i rozpoczynają samodzielnie zdobywać pokarm.

zierniki

oczy ptaków.

zrzut

pojedyncza tyka poroża zrzucona przez samca jeleniowatych.

zachodzić

o myśliwych i nagance: udawać się na swoje stanowiska.

zaznaczanie strzału

charakterystyczna reakcja ruchowa zwierzyny na miejsce trafienia jej. Od tego zależy czas i sposób poszukiwania postrzałka.