Definicja hasła: zachodzić
- zachodzić
o myśliwych i nagance: udawać się na swoje stanowiska.
Zachodzenie to jedna z kluczowych czynności w łowiectwie, polegająca na udawaniu się przez myśliwych na ich stanowiska w celu polowania na zwierzynę. Proces ten wymaga wcześniejszego przygotowania, obejmującego planowanie trasy poruszania się po lesie oraz wybranie odpowiedniego miejsca do polowania, takiego jak ławka lub skarpa. Myśliwi muszą również dobierać rodzaj broni i amunicji, by sprostać specyficznym wymaganiom danego polowania. Istotnym elementem zachodzenia jest także naganie - powolne przesuwanie się przez las w szeregu w celu spłoszenia zwierzyny i skierowania jej w stronę innych myśliwych. Konieczne jest zachowanie absolutnej ciszy podczas tego procesu, aby nie przegonić potencjalnych ofiar. Po ustawieniu się na swoich stanowiskach myśliwi oczekują na pojawienie się zwierzyny, aby w odpowiednim momencie oddać strzał i upolować swoje ofiary. Zachodzenie stanowi niezwykle istotny element sukcesu polowań łowieckich.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zachodzić w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę Z
- zezwolenie na odstrzał indywidualny
druk, który jest jedynym dokumentem uprawniającym myśliwego do indywidualnego polowania, wydawany przez dzierżawcę obwodu.
- zwierzyna płowa, zwierzyna płowa, jeleniowate
łosie, jelenie, daniele, sarny.
- zimować
o zwierzętach i ptakach: przebywać w zimie na danym terenie.
- zrzucać
o jeleniowatych: pozbyć się poroża przed okresem nasadzania nowego. Jeleniowate zrzucają poroże co roku.
- żubrzyca
samica żubra.
- zastawianie lufami
stosowany (jednak nie zalecany) przez niektórych myśliwych sposób strzelania do ruchomego celu, polegający na wycelowaniu w miejsce, w którym spodziewany jest zwierz, i oddaniu strzału w (...)
- żyłka myśliwska
zamiłowanie do polowania.
- zrulować
o zającu: zostać w ogniu.
- zacinać się
1) o wyżle: w czasie okładania pola nagle zastygać w stójce;
2) o broni: niesprawność uniemożliwiająca chwilowe jej użycie.
- zwierzyna drobna
lisy, ząjące, króliki, borsuki, jenoty, kuny, wydry, piżmaki, tchórze, wiewiórki oraz wszystkie ptaki łowne z wyjątkiem dropia.