Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zwrotka

zwrotka

każda z czterech części pieśni głuszca.

Zwrotka jest każda z czterech części pieśni głuszców. Występuje ona po refrenie i zazwyczaj cechuje ją krótsza długość niż w przypadku refrenu oraz inna melodia. Zwrotka może mieć różnorodne funkcje, m.in. opowiadanie historii, przekazywanie informacji oraz wyrażanie uczuć czy emocji. Zwykle składa się z kilku linii tekstu, które są powtarzane wielokrotnie i posiadają swoje własne rytmy i melodie, choć te bywają podobne do siebie. W niektórych pieśniach głuszca zwrotki mogą być także bardzo długie, a nawet trwać kilka minut.

Zwrotki są istotnym elementem pieśni głuszców, ponieważ pozwalają tworzyć bogate i interesujące melodie, co ułatwia rozpoznawalność poszczególnych linii tekstu oraz ich powtarzanie przez słuchaczy. Dodatkowo stanowią ważny element narracji w pieśniach głuszca, umożliwiając przekazywanie informacji i opowiadanie historii. Może się także zdarzyć, że zwrotki zawierają wyszukane przenośnie czy metafory, co wpływa na ich znaczenie dla całej pieśni. Konstrukcja zwrotek wpływa nie tylko na formę kompozycji muzycznej, ale również na jej przekaz emocjonalny i narracyjny, czyniąc je integralnym elementem pieśni głuszców.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zwrotka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zdołować

strzelić poniżej celu.

Zbrojovka

fabryka broni w Brnie produkująca broń myśliwską: dubeltówki, nadlufki, knitejówki i sztucery.

zgrać, zgrać (przyrządy celownicze)

ustawić w jednej linii oko, szczerbinkę, muszkę i cel.

zastawianie lufami

stosowany (jednak nie zalecany) przez niektórych myśliwych sposób strzelania do ruchomego celu, polegający na wycelowaniu w miejsce, w którym spodziewany jest zwierz, i oddaniu strzału w (...)

zwrotka

każda z czterech części pieśni głuszca.

zierniki

oczy ptaków.

zielonka

młoda kuropatwa w pierwszym upierzeniu.

zrzucać

o jeleniowatych: pozbyć się poroża przed okresem nasadzania nowego. Jeleniowate zrzucają poroże co roku.

zloty

gromadzenie się ptaków w jednym miejscu o świcie lub wieczorem (na żerowiskach lub na odpoczynek).

żubr, żubr (Bison bonasus L.)

gatunek z rzędu parzystokopytnych żyjący w polskich lasach. Największy ze ssaków, długość ciała 2,6-3,5 m, wysokość w kłębie 185-200 cm, ciężar 800-1000 kg. Wyraźny dymorfizm (...)