Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zwrotka

zwrotka

każda z czterech części pieśni głuszca.

Zwrotka jest każda z czterech części pieśni głuszców. Występuje ona po refrenie i zazwyczaj cechuje ją krótsza długość niż w przypadku refrenu oraz inna melodia. Zwrotka może mieć różnorodne funkcje, m.in. opowiadanie historii, przekazywanie informacji oraz wyrażanie uczuć czy emocji. Zwykle składa się z kilku linii tekstu, które są powtarzane wielokrotnie i posiadają swoje własne rytmy i melodie, choć te bywają podobne do siebie. W niektórych pieśniach głuszca zwrotki mogą być także bardzo długie, a nawet trwać kilka minut.

Zwrotki są istotnym elementem pieśni głuszców, ponieważ pozwalają tworzyć bogate i interesujące melodie, co ułatwia rozpoznawalność poszczególnych linii tekstu oraz ich powtarzanie przez słuchaczy. Dodatkowo stanowią ważny element narracji w pieśniach głuszca, umożliwiając przekazywanie informacji i opowiadanie historii. Może się także zdarzyć, że zwrotki zawierają wyszukane przenośnie czy metafory, co wpływa na ich znaczenie dla całej pieśni. Konstrukcja zwrotek wpływa nie tylko na formę kompozycji muzycznej, ale również na jej przekaz emocjonalny i narracyjny, czyniąc je integralnym elementem pieśni głuszców.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zwrotka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zestrzał

miejsce, w którym znajdował się zwierz w momencie trafienia go pociskiem. Zestrzał należy dokładnie sprawdzić szukając farby, ścinki i kawałków kości.

żmijka

lis o czarnym włosiu na podbrzuszu.

złożenie się

przyjęcie przez myśliwego prawidłowej postawy strzeleckiej.

zniesienie

złożenie jajka przez ptaka w gnieździe.

złaja, złaja, łaja

1) kilka sfor ogarów;
2) większa liczba dzikarzy.

zwierzyna czarna

dziki.

zwietrzyć

o zwierzynie lub psie myśliwskim: wyczuć woń człowieka lub zwierzyny.

zaciąg

opóźniony wystrzał spowodowany nierównomiernym i powolnym spalaniem się prochu (część spala się dopiero w przewodzie lufy): powoduje, że strzał jest nieskuteczny.

zimować

o zwierzętach i ptakach: przebywać w zimie na danym terenie.

zalegać

o zwierzynie grubej: zatrzymywać się na odpoczynek.