Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zwierzyna drobna

zwierzyna drobna

lisy, ząjące, króliki, borsuki, jenoty, kuny, wydry, piżmaki, tchórze, wiewiórki oraz wszystkie ptaki łowne z wyjątkiem dropia.

Zwierzyna drobna to grupa zwierząt, którą uprawnione jest polować. Najczęściej zaliczane do niej gryzonie, takie jak lisy, zające, króliki, borsuki, jenoty, kuny oraz wydry. Do tej kategorii zaliczane są również piżmaki oraz tchórze. Ponadto, zwierzynę drobną stanowią wszystkie ptaki łowne za wyjątkiem dropia. Polowanie na zwierzynę drobną cieszy się dużą popularnością wśród myśliwych ze względu na możliwość doskonalenia umiejętności strzeleckich oraz poznawania terenu. Jest to także okazja do relaksu po ciężkim dniu pracy. Ponadto, polowanie na zwierzynę drobną umożliwia pozyskanie mięsa i skór do celów konsumpcyjnych - mięso z tych gatunków jest cenione ze względu na swoje walory smakowe i wartości odżywcze, a skóry mogą być wykorzystane do produkcji odzieży i obuwia. Dodatkowo, polowanie na te gatunki może pełnić rolę ochronną przed szkodnikami dla upraw rolniczych i inwentarza.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zwierzyna drobna w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

złom

1) obłamana gałązka typowego dla danej kniei drzewa (nic wolno ucinać nożem), najczęściej jedlina, wręczana myśliwemu po strzeleniu grubej zwierzyny. Umaczany w farbie zwierza złomie (...)

zacinać się

1) o wyżle: w czasie okładania pola nagle zastygać w stójce;
2) o broni: niesprawność uniemożliwiająca chwilowe jej użycie.

zwierzyna gruba

łosie, jelenie daniele, muflony, sarny, rysie, wilki, dziki i dropie.

zając szarak, zając szarak (Lepus europaeus L.)

gatunek z rzędu zajęczaków. Długość ciała 50-63 cm, ogona 8-11,5 cm, ciężar 3-5,5 kg. Ubarwienie: Wierzch ciała szarobrązowy, boki rudawe, spód ciała i ogona biały, końce uszu i (...)

zasiadka

sposób polowania polegający na oczekiwaniu w ukryciu na zwierzynę.

zwierzyna

zwierzęta żyjące na wolności uznane przez ustawę za gatunki łowne, posiadające okresy ochronne i okresy dozwolonych na nie polowań. Stan podstawowych gatunków zwierzyny łownej w Polsce w (...)

złamać broń

o myśliwskiej broni łamanej: otworzyć ją w celu załadowania lub rozładowania.

zastawianie lufami

stosowany (jednak nie zalecany) przez niektórych myśliwych sposób strzelania do ruchomego celu, polegający na wycelowaniu w miejsce, w którym spodziewany jest zwierz, i oddaniu strzału w (...)

zacios

znak wykonany przez myśliwego nożem na drzewie w celu zaznaczenia miejsca strzału.

zabiegać

podbiegać na spotkanie z będącym w ruchu zwierzem (dozwolone wyłącznie podczas polowalń indywidualnych).