Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zwierzyna drobna

zwierzyna drobna

lisy, ząjące, króliki, borsuki, jenoty, kuny, wydry, piżmaki, tchórze, wiewiórki oraz wszystkie ptaki łowne z wyjątkiem dropia.

Zwierzyna drobna to grupa zwierząt, którą uprawnione jest polować. Najczęściej zaliczane do niej gryzonie, takie jak lisy, zające, króliki, borsuki, jenoty, kuny oraz wydry. Do tej kategorii zaliczane są również piżmaki oraz tchórze. Ponadto, zwierzynę drobną stanowią wszystkie ptaki łowne za wyjątkiem dropia. Polowanie na zwierzynę drobną cieszy się dużą popularnością wśród myśliwych ze względu na możliwość doskonalenia umiejętności strzeleckich oraz poznawania terenu. Jest to także okazja do relaksu po ciężkim dniu pracy. Ponadto, polowanie na zwierzynę drobną umożliwia pozyskanie mięsa i skór do celów konsumpcyjnych - mięso z tych gatunków jest cenione ze względu na swoje walory smakowe i wartości odżywcze, a skóry mogą być wykorzystane do produkcji odzieży i obuwia. Dodatkowo, polowanie na te gatunki może pełnić rolę ochronną przed szkodnikami dla upraw rolniczych i inwentarza.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zwierzyna drobna w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zielonka

młoda kuropatwa w pierwszym upierzeniu.

zaznaczanie strzału

charakterystyczna reakcja ruchowa zwierzyny na miejsce trafienia jej. Od tego zależy czas i sposób poszukiwania postrzałka.

zbarczyć

postrzelić ptaka w skrzydło.

żubr, żubr (Bison bonasus L.)

gatunek z rzędu parzystokopytnych żyjący w polskich lasach. Największy ze ssaków, długość ciała 2,6-3,5 m, wysokość w kłębie 185-200 cm, ciężar 800-1000 kg. Wyraźny dymorfizm (...)

żerowisko

miejsce żerowania zwierzyny.

zaśnieżyć się

o cietrzewiach: zagrzebywać się w śniegu podczas dużych mrozów.

zezwolenie na odstrzał indywidualny

druk, który jest jedynym dokumentem uprawniającym myśliwego do indywidualnego polowania, wydawany przez dzierżawcę obwodu.

zimować

o zwierzętach i ptakach: przebywać w zimie na danym terenie.

zgryzać

o zwierzynie płowej: obgryzać pędy młodych drzewek i krzewów.

zalegać

o zwierzynie grubej: zatrzymywać się na odpoczynek.