Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zbarczyć

zbarczyć

postrzelić ptaka w skrzydło.

Zbarczenie to technika polowania polegająca na celowym postrzeleniu ptaka w skrzydło. Jest to jeden z najstarszych sposobów polowania na ptaki, stosowany od starożytności. Technika ta polega na strzale do ptaka z łuku lub procy, aby go uszkodzić i unieruchomić, co uniemożliwia mu dalszy uciek przed łowcą. Zbarczenie jest popularne wśród myśliwych polujących na ptaki latające w grupach, umożliwiając im zdobycie większej liczby ofiar niż tradycyjne metody polowania. O ile zbarczony ptak nie zostaje zabity od razu, może jednak umrzeć z powodu odniesionych obrażeń lub wyczerpania sił podczas ucieczki. Myśliwi praktykujący zbarczanie muszą posiadać odpowiednie umiejętności i doświadczenie, aby skutecznie oraz etycznie przeprowadzać tego typu polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zbarczyć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zając szarak, zając szarak (Lepus europaeus L.)

gatunek z rzędu zajęczaków. Długość ciała 50-63 cm, ogona 8-11,5 cm, ciężar 3-5,5 kg. Ubarwienie: Wierzch ciała szarobrązowy, boki rudawe, spód ciała i ogona biały, końce uszu i (...)

zimowisko

miejsce, gdzie ptaki wędrowne spędzają zimę.

złamać się

o ptaku trafionym czystym strzałem.

zwyczaje łowieckie

niepisane nakazy i zakazy powstałe na przestrzeni dziejów, które każdy myśliwy powinien przestrzegać. Do zwyczajów łowieckich zaliczamy chrzest myśliwski, pasowanie, pokot, sygnały (...)

zew

ryk jelenia byka podczas rykowiska.

żyłka myśliwska

zamiłowanie do polowania.

zaciąg

opóźniony wystrzał spowodowany nierównomiernym i powolnym spalaniem się prochu (część spala się dopiero w przewodzie lufy): powoduje, że strzał jest nieskuteczny.

zaczep zamkowy

urządzenie w broni myśliwskiej powtarzalnej, zabezpieczające zamek przed wypadnięciem w czasie otwierania go.

żubr, żubr (Bison bonasus L.)

gatunek z rzędu parzystokopytnych żyjący w polskich lasach. Największy ze ssaków, długość ciała 2,6-3,5 m, wysokość w kłębie 185-200 cm, ciężar 800-1000 kg. Wyraźny dymorfizm (...)

zwierzyna czarna

dziki.