Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zimować

zimować

o zwierzętach i ptakach: przebywać w zimie na danym terenie.

Zimowanie to okres, w którym zwierzęta i ptaki przebywają na danym terenie w okresie zimowym. Zazwyczaj jest to okres od października do marca, chociaż może się różnić w zależności od regionu. Zimowanie jest ważne dla wielu gatunków, ponieważ pozwala im przetrwać trudne warunki pogodowe i dostosować się do nich. Wiele gatunków ptaków i zwierząt migruje na zimę, aby uniknąć trudnych warunków pogodowych. Inne gatunki, takie jak niedźwiedzie, śpią przez całą zimę i budzą się dopiero wiosną.

Zimowanie może być również ważne dla łowiectwa. Łowcy mogą wykorzystać informacje o tym, gdzie zwierzęta i ptaki zimują, aby lepiej planować swoje polowania. Mogą również ustalić, kiedy najlepiej polować na dane gatunki i jakie szanse mają na sukces.

Zimowanie jest ważnym elementem ekosystemu i ma duży wpływ na populacje zwierząt i ptaków. Dlatego ważne jest, aby chronić siedliska, w których te gatunki zimują, aby mieć pewność, że będzie im się dobrze dostosowywało do trudnych warunków pogodowych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zimować w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

złom

1) obłamana gałązka typowego dla danej kniei drzewa (nic wolno ucinać nożem), najczęściej jedlina, wręczana myśliwemu po strzeleniu grubej zwierzyny. Umaczany w farbie zwierza złomie (...)

zaczep zamkowy

urządzenie w broni myśliwskiej powtarzalnej, zabezpieczające zamek przed wypadnięciem w czasie otwierania go.

zgasić

ubić zwierza czystym strzałem.

zastawianie lufami

stosowany (jednak nie zalecany) przez niektórych myśliwych sposób strzelania do ruchomego celu, polegający na wycelowaniu w miejsce, w którym spodziewany jest zwierz, i oddaniu strzału w (...)

zrzucać

o jeleniowatych: pozbyć się poroża przed okresem nasadzania nowego. Jeleniowate zrzucają poroże co roku.

zloty

gromadzenie się ptaków w jednym miejscu o świcie lub wieczorem (na żerowiskach lub na odpoczynek).

zaołowienie luf

osadzenie się resztek ołowiu na powierzchni przewodu lufy. Należy usuwać go za pomocą szczotki mosiężnej oraz specjalnego płynu do odołowiania luf.

zgryzać

o zwierzynie płowej: obgryzać pędy młodych drzewek i krzewów.

zwietrzyć

o zwierzynie lub psie myśliwskim: wyczuć woń człowieka lub zwierzyny.

zabiegać

podbiegać na spotkanie z będącym w ruchu zwierzem (dozwolone wyłącznie podczas polowalń indywidualnych).